Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Poddawanie matki w klateczce


krzysiek5000

Recommended Posts

Witam 

Czy ktoś stosuje taką metodą poddawania matki polegająca na tym ,że starą matkę wyszukujemy ,łapiemy w klateczkę ,klateczkę zostawiamy w ulu,następnie gdy dostaniemy nową matkę ,starą z klateczki usuwamy ,wkładamy tam nową matkę i podobno pszczoły przyjmują ją ,gdyż nadal jest zapach starej matki ,czy ktoś to stosuje ,jeśli tak to czy taką nową matkę możemy poddać razem ze świtą która była ze starą matką czy matka musi być sama w klateczce ?

Link to comment
Share on other sites

43 minuty temu, krzysiek5000 napisał:

 ,wkładamy tam nową matkę i podobno pszczoły przyjmują ją

,, podobno''  mogą też nie przyjąć .

Jedna z metod poddawania . Podmieniam w ten sposób matki unasienione . Bez pszczół .Duża skuteczność , choć można też na plastrze podmienić .

Link to comment
Share on other sites

Ja ostatnio podałem w klateczce do ulika weselnego zrobionego z korpusu 18-tki. 2 ramki z czerwiem i trochę pszczoły. Co ciekawe matki nie ma ani na ramkach, ani na dennicy, ani na plandece pod ulikiem. Za to jest jeden matecznik ratunkowy. 

Nie wiadomo czy jej nie przyjęły czy może zginęła tragicznie podczas lotu 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
W dniu 16.06.2020 o 21:50, krzysiek5000 napisał:

Witam 

Czy ktoś stosuje taką metodą poddawania matki polegająca na tym ,że starą matkę wyszukujemy ,łapiemy w klateczkę ,klateczkę zostawiamy w ulu,następnie gdy dostaniemy nową matkę ,starą z klateczki usuwamy ,wkładamy tam nową matkę i podobno pszczoły przyjmują ją ,gdyż nadal jest zapach starej matki ,czy ktoś to stosuje ,jeśli tak to czy taką nową matkę możemy poddać razem ze świtą która była ze starą matką czy matka musi być sama w klateczce ?

 

, Na takie manewry z podmianą starej matki na nową w tej samej klateczce w lepiej nie licz. Pszczoły to mądre stworzenia i nie dadzą się nabrać na byle co. Jak im podmieniana matka nie będzie pasować to i tak jej nie przyjmą. Ja jako najpewniejszą metodę a w zasadzie technikę uważam kołpak lub izolator jedno ramkowy.

Ale nie w technice tkwi sens sprawy ale w poznaniu biologii pszczół i wykonaniu wymiany w takim okresie kiedy one czyli pszczoły są do tego gotowe ( rasa pszczół też tu odgrywa dużą rolę), czyli maj , czerwiec i przy odpowiednim składzie rodziny , lub jej przygotowaniu do poddania matki obcej.

Jak to robić ? Nie ma jednej skutecznej metody i zawsze jest jakieś ryzyko nie przyjęcia które u początkujących pszczelarzy może wynosić i 30-50% , a więc całkiem duże ryzyko i z tym się na początek musisz liczyć.

Link to comment
Share on other sites

Matkę podaję w klateczce na drugi dzień po zabraniu starej matki. Po 24 godzinach zrywam zatyczkę boczną, a po dwóch dniach zrywam zatyczkę dolną.
Ot i wszystko, bez wielkiego kombinowania.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 26.06.2020 o 20:17, Tadek11 napisał:

 

i zawsze jest jakieś ryzyko nie przyjęcia które u początkujących pszczelarzy może wynosić i 30-50%

Nie tylko u początkujących pszczelarzy !
U tych z dłuższym stażem też ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Zaplanowałem sobie wymianę kilku matek unasiennionych na przełomie lipca i sierpnia. Obdzwoniłem kilku zaprzyjaźnionych Kolegów i okazuje się, że na chwilę obecną jest problem z matkami.

Jak to wygląda w innych regionach ?

Link to comment
Share on other sites

51 minut temu, irkor napisał:

Zaplanowałem sobie wymianę kilku matek unasiennionych na przełomie lipca i sierpnia. Obdzwoniłem kilku zaprzyjaźnionych Kolegów i okazuje się, że na chwilę obecną jest problem z matkami.

Jak to wygląda w innych regionach ?

Życzę powodzenia.

Ja bym sobie na ten okres nie zaplanował wymiany matek . Ale pytaj u renomowanych hodowców

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

Ja w poniedziałek poddawałem jeszcze 20 nu i nie uważam aby było zbyt późno, radziny rojliwe i złośliwe już pozbyły się trutni, zostały tylko te najwartościowsze, jest to doskonały moment na unasienniania.

Irkor zadzwoń do Zdzisława Berenta powinien jeszcze mieć, namiary znajdziesz na jego stronie.

Edited by Nacek
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Nacek napisał:

Ja w poniedziałek poddawałem jeszcze 20 nu i nie uważam aby było zbyt późno, radziny rojliwe i złośliwe już pozbyły się trutni, zostały tylko te najwartościowsze, jest to doskonały moment na unasienniania.

Irkor zadzwoń do Zdzisława Berenta powinien jeszcze mieć, namiary znajdziesz na jego stronie.

 

Każdy ma swój plan hodowli ? ja szykuję pszczoły na nawłoć i mnie ten termin nie leży. ? A poddawać można nawet i w październiku jak niektórzy pisali na forum ?

Link to comment
Share on other sites

Te które ostatnio poddawałem trafią do rodzin produkcyjnych jesienią, a w zasadzie to rodziny produkcyjne zostaną do nich dołączone. Młode matki w zasadzie prawie zawsze unasienniam w odkładach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.