Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Łączenie rodzin przed jesienią


Recommended Posts

Witam wszystkich. Nigdy w życiu nie łączyłem rodzin pszczelich i mam tylko zarys teoretyczny tego zabiegu. Więc chciałby się spytać doświadczonych pszczelarzy jak to robicie. Moja sytuacja jest taka że mam ul osierocony i wczoraj gdy uwalniałem matkę na moich oczach poszła w siną dal i nie wróciła. Zaraz obok mam ul z matką i boję się że gdy popełnię jakiś błąd rodzina bezmateczna mi ją zetnie (różnica zapachów). Ule na jakich gospodaruję są to wielkopolskie. Proszę was o rady.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Rodzina na 100% jest bez matki, bo chciałem ją wymienić. Ale potem pszczołom nie podobało się że dałem im nową matkę i zgryzły. Potem dałem unasiennioną pod kołpak, gdy wczoraj ją uwolniłem odfrunęła. Rodzinka taka sobie, bo obsiada 7 ramek. Kusi mnie danie im czerwiu otwartego, ale zanim matka się wygryzie i unasienni będzie koniec sierpnia. Wolę mieć jedną a silną rodzinkę. Skrapiać tą gazetę czymś czy można tylko wrzucić gazetę i po sprawie?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Witam,

a co z łączeniem pszczół na wiosnę? Kiedy to najlepiej zrobić? 

Mam dwie albo nawet trzy rodziny, które dojdą do siły "produkcyjnej" najprawdopodobniej dopiero po pożytkach wiosennych.

Mam  ule wielkopolskie ze zintegrowanymi dennicami  - także nie mam prostej możliwości nałożenia całego korpusu na korpus z gazetą pośrodku. Mógłbym nałożyć na jeden gazetę a potem nadstawkę i przełożyć do niej z drugiego ula  wszystkie ramki z pszczołami. Czy to będzie ok? 

Po za tym mam pytanie - kiedy powyciągać zatwory i powiększyć gniazdo do pełnego korpusu? Większość pszczół przezimowała ładnie i zasiadują wszystkie ramki na jakich zimowały. 

Pozdrawiam

Waldek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.