Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zioła w profilaktyce i leczeniu


Recommended Posts

Ja robiąc ziołomiód z pokrzyw (czyli mieszaninę ziół i miodu, nazywanie mieszaniny syropu cukrowego z ziołami "ziołomiodem" jest nadużyciem), miksowałem świeże pokrzywy i zalewałem letnią wodą, po kilkugodzinnym moczeniu odcedzałem i wyciskałem takim roztworem soku rozcieńczałem miód w stosunku 1:1

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Nacek napisał:

Ja robiąc ziołomiód z pokrzyw (czyli mieszaninę ziół i miodu, nazywanie mieszaniny syropu cukrowego z ziołami "ziołomiodem" jest nadużyciem), miksowałem świeże pokrzywy i zalewałem letnią wodą, po kilkugodzinnym moczeniu odcedzałem i wyciskałem takim roztworem soku rozcieńczałem miód w stosunku 1:1

 

I tu się nie zgodzę odnośnie nazewnictwa. Pomimo, że było to wielokrotnie poruszane i było to tematem sporu wielu dyskusji pszczelarzy, wielu kłótni przy jednoczesnym obrażaniu się i tworzeniu konfliktów - nazewnictwo "ziołomiód" jest stworzona i opatentowana właśnie dla tej mieszaniny - syropu cukrowego z naparem lub sokiem jakiegoś zioła, które zostaje przetworzone enzymami przez pszczoły. W niektórych regionach Polski ziołomiód pokrzywowy jest wpisany na listę produktów regionalnych przez ministra rolnictwa. Zanim wymyślono tą nazwę zastanawiano się czy nie nazwać to np herbamiód. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Krzychu napisał:

Pomimo, że było to wielokrotnie poruszane i było to tematem sporu wielu dyskusji pszczelarzy, wielu kłótni przy jednoczesnym obrażaniu się i tworzeniu konfliktów - nazewnictwo "ziołomiód" jest stworzona i opatentowana właśnie dla tej mieszaniny -

Nic nie zostało opatentowane i nazwa słowotwórcza, z miodem w tle ,stanowi naruszenie prawa .Polskiego i UE .

Można sobie dłubać co kto chce i nikomu nie mam zamiaru tego zabraniać dopuki nie wypuszcza tego na rynek .

To nie mój problem jaki zlepek słowny  sobie ulepią , ale słowo miód jest wyraźnie określone czego dotyczy . To poprostu jest oszustwo . Jest i inny problem natury prawnej, produkcja tego podlega pod przepisy o produkcji zywności a nie miodu . Nie mozna tego sprzedawać jako miód a stosować przepisy takie same jak cukierków ziołowych lub syropu do hierbaty . Chodzi tu o skład ziół uzywanych do produkcji , warunki sanitarne i inne . Firma Apis dawała pszczelarzom gotowy syrop o zbadanych parametrach a odbierała gotowy produkt .

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Nie ma co się tak podniecać nazewnictwem bo to już wałkowane było wielokrotnie na rożnych forach i język nasz też ulega transformacji i ciągłej ewolucji i słowa często zmieniają znaczenie swoje pierwotne i nikt na to nie wyciąga zaraz paragrafów. Pszczelarze konserwatywni wiadomo będą bronili słowa miód jak niepodległości , a ja spytam się tych właśnie czy w marketach pod nazwą miód mamy prawdziwy miód ?  I co jakieś paragrafy się na to znalazły ?

Tak że nie wywołujmy niepotrzebnych emocji w związku z nazwą. Jak ktoś chce to niech sobie robi i  jak chce sprzedawać to niech  wynajdzie jakieś kruczki prawne typu co to jest żywność przetworzona albo nie przetworzona , produkt regionalny czy  inne tam przepisy nie znam się na tym ,  żeby urzędasy się nie czepiały w razie nalotu , ale jak Koledzy powyżej pisali , na etykiecie ma być szczegółowa informacja o produkcie i z czego on powstał.

Ja zrobiłem raz tylko  trzy lata temu zioło ......... i powiem Wam że jak dla mnie to wygląda na marny biznes tak teoretycznie ponieważ tego nie sprzedawałem tylko rozdałem kulka słoiczków znajomym i specjalnych emocji u nich to nie wywołało , smakowało owszem , bo za darmo , ale czy by kupili to raczej nie.

A poza tym pszczelarz z dużym stażem i bazą klientów budowaną latami  będzie uważał , żeby wprowadzając zioło...... do swojej palety produktów na sprzedaż nie stracić klientów na przyszłość , bo ludziska są podejrzliwi i nie jeden pomyśli sobie "skoro on robi takie numery z cukrem i pokrzywą u siebie w pasiece , to czy on mnie i na miodzie nie oszukuje" ? Taka już jest natura ludzka.

Natomiast pokrzywę dodaję czasami jak mi się chce do pokarmu podczas skarmiania zimowego dla zdrowotności pszczół.

 

 

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, daro napisał:

Nic nie zostało opatentowane i nazwa słowotwórcza, z miodem w tle ,stanowi naruszenie prawa .Polskiego i UE .

 

A. Zapoznałeś się z tym wpisem ministerstwa? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.