Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Warszawski Korpusowy 10R czy Dadant


Recommended Posts

Cześć. Witam wszystkich.

Zaczynam przygodę z pszczółkami. 

Który typ ula mi doradzicie. Dadant czy WP?  Mam na początek kilka rodzinek w ulu WP korpusowym. Jak jest np z popytem na odkłady na ramce Dadanta a Warszawskiej Poszerzanej?

Link to comment
Share on other sites

25 minut temu, Beeman napisał:

Czesc i witam. Wyglada ze to nie przygoda a raczej biznes. Powodzenia

Czy przygoda nie może się zwrócić? 

Nie chcę rozwijać pasieki do niewiadomych wielkości i w pewnym momencie będę musiał po prostu sprzedawać odkłady bo np w przypadku gospodarki na 10 ramkowym Warszawiaku Poszerzanym ciężko jest rozrajac rodziny w inny sposób niż małe odkłady.... 

I teraz pytanie czy w Dadancie 10ramkowym sposobem na rozrajanie może być przekładanie czerwiu zasklepionego w górę w momencie kiedy dostawiam drugą polnadstawkę z 6 połówkami robiąc miejsce na 2 ramki gniazdowe Dadanta. 

Chciałbym mieć w sumie około 15 rodzinek. 

Edited by Wugiwugi
Link to comment
Share on other sites

No widzisz, jak biznes to już jesteś gorszy sort dla niektórych, hahaha. Pewnie śmiał będziesz zarabiać. Ech.... co za ludzie. Tak na marginesie to osobiście szedł bym w Dadanta - nie w warszawiaki.

Edited by vincent vega
Link to comment
Share on other sites

25 minut temu, Wugiwugi napisał:

Czy przygoda nie może się zwrócić? 

Zależy którym otworem . Z reguły robi sobie nowy w boku . Z tego mozna mieć jakieś dochody ale zaczynasz od d. py strony . Najpierw hobby, później dochody . Też wolałbym zamiast miodu sprzedawać pszczoły.

10 ramkowy warszawiak to jest tak samo chore jak sito z onuc . Ciekawa teoria przekładania czerwiu na góre w dadancie .

A tak wogółe to WITAJ . A szalone pomysły nam nie straszne . ?

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Widzę że tutaj same mądre głowy ? 

Daro ja po prostu od razu chce iść w ule które będą dla mnie dobre, ekonomiczne i wygodne. I dlatego zaczynam od d... strony. Co mi po tym jak pójdę w dany typ ula a po osiągnięciu 10 rodzin okaże się że jest lipa. A z 5 rodzinek w ciągu roku nie problemu dojść do 10 a koszt nowych uli nie mały.

Szalony pomysł z przekładaniem czerwiu w górę?

Edited by Wugiwugi
Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, daro napisał:

Zależy którym otworem . Z reguły robi sobie nowy w boku . Z tego mozna mieć jakieś dochody ale zaczynasz od d. py strony . Najpierw hobby, później dochody . Też wolałbym zamiast miodu sprzedawać pszczoły.

10 ramkowy warszawiak to jest tak samo chore jak sito z onuc . Ciekawa teoria przekładania czerwiu na góre w dadancie .

A tak wogółe to WITAJ . A szalone pomysły nam nie straszne . ?

A jaki typ ula byś proponował na start? 

Link to comment
Share on other sites

A gdzie meta?

Jak masz mieć parę uli to gandz pomada jaki masz . Ja mam dadanta , dobre są langstrotha . Ul z odejmowaną denicą celem uproszczenia np. przekładania rodziny . Jak masz pozytkową bryndzę dobry wielkopolski bo możesz im ukraść wszystko . Jak masz później czas latać ze słoikami z syropem . Ale możesz . Odkłady to 10 ramkowy dadant to 12 wielkopolski .

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, kubek33 napisał:

Witaj na forum

Temat przeniosłem ponieważ umieściłeś go w dziale gdzie możesz się przedstawić - coś więcej osobie i swojej pasiece.

 

Ok. Dzięki ?

Nauczka na przyszłość. 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, daro napisał:

A gdzie meta?

Jak masz mieć parę uli to gandz pomada jaki masz . Ja mam dadanta , dobre są langstrotha . Ul z odejmowaną denicą celem uproszczenia np. przekładania rodziny . Jak masz pozytkową bryndzę dobry wielkopolski bo możesz im ukraść wszystko . Jak masz później czas latać ze słoikami z syropem . Ale możesz . Odkłady to 10 ramkowy dadant to 12 wielkopolski .

Gandz pomada ? Co to znaczy? ? Wybaczcie ale nie wszystko jeszcze kumam...

Czyli w Dadancie nie ma opcji wrzucania ramek gniazdowych w górę?

Masz Dadanta ale pełnego czy 1/2 ?

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, Wugiwugi napisał:

Co mi po tym jak pójdę w dany typ ula a po osiągnięciu 10 rodzin okaże się że jest lipa. A z 5 rodzinek w ciągu roku nie problemu dojść do 10 a koszt nowych uli nie mały.

Z tym jak z żoną niby są lepsze ale jak się pocielepiesz parę lat to i strach zmieniac a i się przyzwyczaisz . Koszt ula to 15 litrów miodu .

Ja bym wziął dadanta a miałem wszystkie poza Ostrowskiej . No i mam,  przewaliłem z warszawiaków kupę rodzin na dadanta .

Mam dadanta . 1/2 to też ,,ulepszenie ,, .  Nie wiem po co te przestawianie ramek . Jak masz 1/2 to operuje się korpusem i to 10 ramkowym bo 12 jest za duża na 1/2

P.S. Ganc pomada - wszystko jedno . https://pl.wiktionary.org/wiki/ganc_pomada

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

43 minuty temu, Wugiwugi napisał:

koszt nowych uli nie mały

dlatego warto robić samodzielnie

64b3d4fd35e1f256m.jpg

5a071c88562ca85dm.jpg

d298c4baca4b1459m.jpg

To dadant 1/2 - wykonany samodzielnie na pile bez żadnych cudowny frezarek. Jak chcesz mieć gniazdo na pełnej ramce to stawiasz dwa i spinasz listwami boki. Masz jeden rodzaj korpusa na gniazdo i miodnię.

Mozesz  robić odkłądy Dadant 1/1 i 1/2 . Sprwdź lokalny rynek jakie odkłady kupują ludzie. Nie licz zysków, nie dziel skóry na niedźwiedziu  bo w pszczelarstwie o rozczarowanie łatwo , a zyski przy 10 ulach symboliczne i trzeba dużej fantazji ( albo raczej amnezji) przy liczeniu kosztów.  W każdym razie nastaw się raczej na zabawię , zyski przyjdą same o ile wytrwasz w tym zajęciu. Na początku nie każdemu idzie z górki.

10R warszawiak dużo gorszy od 10R dadanta i łatwiej w nim o nastrój rojowy. Na 1/1 dadanta zawsze możesz poszerzyć gniazdo o korpus 1/2 dadant i to w dwu wariankatch : na korpus 1/1 lub pod. Wiosną raczej pod - wtedy ramki gniazdowe 1/1 pięknie odbudowują do samego dołu ....

Edited by manio
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, manio napisał:

dlatego warto robić samodzielnie

64b3d4fd35e1f256m.jpg

5a071c88562ca85dm.jpg

d298c4baca4b1459m.jpg

To dadant 1/2 . Jak chcesz mieć gniazdo na pełnej ramce to stawiasz dwa i spinasz listwami boki. Masz jeden rodzaj korpusa na gniazdo i miodnię.

Mozesz  robić odkłądy Dadant 1/1 i 1/2 . Sprwdź lokalny rynek jakie odkłady kupują ludzie. Nie licz zysków, nie dziel skóry na niedźwiedziu  bo w pszczelarstwie o rozczarowanie łatwo , a zyski przy 10 ulach symboliczne i trzeba dużej fantazji ( albo raczej amnezji) przy liczeniu kosztów.  W każdym razie nastaw się raczej na zabawię , zyski przyjdą same o ile wytrwasz w tym zajęciu. Na początku nie każdemu idzie z górki.

Patrzę na zyski w taki sposób - żeby mi się tylko zwróciło na wklad, leczenie , ule i karmienie. Tak jak na początku pisałem. A wszyscy myślą że mam wyobrażenia o milionach?

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Wugiwugi napisał:

klad, leczenie , ule i karmienie.

To może zająć lata jak ule kupujesz gotowe :) Nikt nie podejrzewał że będziesz robił z pasieki pralnię pieniędzy , ale naprawdę zwrot początkowych nakładów to rzadko komu się udaje , bo raczej rezygnuje wcześniej z pszczół. Życzę Ci oczywiście sukcesu i w tym wymiarze . Samodzielnie wykonany ul nie tylko zwraca koszty , ale i zysk przynosi już w pierwszym roku. Nic legalnego nie daje takiej stopy zwrotu :)

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, manio napisał:

dlatego warto robić samodzielnie

64b3d4fd35e1f256m.jpg

5a071c88562ca85dm.jpg

d298c4baca4b1459m.jpg

To dadant 1/2 - wykonany samodzielnie na pile bez żadnych cudowny frezarek. Jak chcesz mieć gniazdo na pełnej ramce to stawiasz dwa i spinasz listwami boki. Masz jeden rodzaj korpusa na gniazdo i miodnię.

Mozesz  robić odkłądy Dadant 1/1 i 1/2 . Sprwdź lokalny rynek jakie odkłady kupują ludzie. Nie licz zysków, nie dziel skóry na niedźwiedziu  bo w pszczelarstwie o rozczarowanie łatwo , a zyski przy 10 ulach symboliczne i trzeba dużej fantazji ( albo raczej amnezji) przy liczeniu kosztów.  W każdym razie nastaw się raczej na zabawię , zyski przyjdą same o ile wytrwasz w tym zajęciu. Na początku nie każdemu idzie z górki.

10R warszawiak dużo gorszy od 10R warszawiaka i łatwiej w nim o nastrój rojowy. Na 1/1 dadanta zawsze możesz poszerzyć gniazdo o korpus 1/2 dadant i to w dwu wariankatch : na korpus 1/1 lub pod. Wiosną raczej pod - wtedy ramki gniazdowe 1/1 pięknie odbudowują do samego dołu ....

Dzięki manio za wiedzę. 

A teraz kolejne pytanie. Teoretycznie w ulu Warszawskim Poszerzanym 10 Ramkowym też mogę wrzucić półkorpus wielkopolskiego jako poszerzenie gniazda ale to chyba nie ma sensu bo nie wiem czy będą chciały czerwic matki i tak już w mega wysokim gnieździe. 

W Dadantach nie ma problemu żeby pszczoły zagospodarowaly półkorpus jako część gniazda którą poszerzyliśmy?

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, manio napisał:

Samodzielnie wykonany ul nie tylko zwraca koszty , ale i zysk przynosi już w pierwszym roku.

I jesteś Majster !

6 minut temu, manio napisał:

Nic legalnego nie daje takiej stopy zwrotu

Daje ,daje . Ale na to trzeba być kobitą .

Trzeba mieć rynek zbytu . Ja 10 lat się do pyłku przymierzałem .

Najważniejsza inwestycja- kup jakąś książke .

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Wugiwugi napisał:

W Dadantach nie ma problemu żeby pszczoły zagospodarowaly półkorpus jako część gniazda którą poszerzyliśmy?

Nie ma. Ja mam gniazdo 3x1/2 . ale mam i 1 +1/2. Jak u góry jest 1/2 to teraz matka tam już nie czerwi , za chwilę zaleją go miodem - to sygnał że można zabrać i zostawić gnaizdo 1/1. Wiosną jak dam 1/2 na dół to tam trzymają pyłek , a 1/1 pięknie odbudowują od dołu do góry. Bez tego dół ramki nie jest do końca odciągnięty.

W warszawiaku teoretycznie można poszerzyć gniazdo 1/2 wlp , ale to tylko teoretycznie bo w praktyce wychodzi z tego g . Nie idź tą drogą.

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, daro napisał:

Najważniejsza inwestycja- kup jakąś książke .

TO nie problem , ale ilu ją przeczyta i zrozumie ? Czytający to gorszy , znikający sort. A i obśmiać na forum lubią że mądrala czy nawet intekygent w filcach

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, manio napisał:

Nie ma. Ja mam gniazdo 3x1/2 . ale mam i 1 +1/2. Jak u góry jest 1/2 to teraz matka tam już nie czerwi , za chwilę zaleją go miodem - to sygnał że można zabrać i zostawić gnaizdo 1/1. Wiosną jak dam 1/2 na dół to tam trzymają pyłek , a 1/1 pięknie odbudowują od dołu do góry. Bez tego dół ramki nie jest do końca odciągnięty.

W warszawiaku teoretycznie można poszerzyć gniazdo 1/2 wlp , ale to tylko teoretycznie bo w praktyce wychodzi z tego g . Nie idź tą drogą.

Ok. Czyli Dadanty. 

Pracujesz na 1/2 Dadancie. W teorii to powierzchnia plastra to samo co WLKP 18. Miałeś z nim do czynienia? 

Na ilu korpusach zimuje się Dadanty 1/2

Na 2 czy 3 ? Czy 3 jako.poduszka pod gniazdo?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Wugiwugi napisał:

Cześć. Witam wszystkich.

Zaczynam przygodę z pszczółkami. 

Który typ ula mi doradzicie. Dadant czy WP?  Mam na początek kilka rodzinek w ulu WP korpusowym. Jak jest np z popytem na odkłady na ramce Dadanta a Warszawskiej Poszerzanej?

Dobrze trafiłeś. Mam na zbycie 7 kpl. uli z rodzinami. Ule nowe 2 szt z 2018 r. i z  2019 i 2020 roku. 25 korpusów kpl. Wysokie dennice osiatkowane, wysokie powałki i daszki. Ule Wpl. o skróconej ramce 21,5 cm. Piękna zimowla na 2 korpusach i rozwój. Plus dodatki. Na krok przed emeryturą nie rozpoczyna się hodowli pszczół (zapewene są wyjątki) 

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Wugiwugi napisał:

Pracujesz na 1/2 Dadancie. W teorii to powierzchnia plastra to samo co WLKP 18. Miałeś z nim do czynienia? 

Na ilu korpusach zimuje się Dadanty 1/2

Na 2 czy 3 ? Czy 3 jako.poduszka pod gniazdo?

18 to nowy standard , który rozpowszechnił Tomek Miodek. Ja już wtedy miałem 1/2 dadant. To jest bliższe langstrothowi - a takich uli jest najwięcej na świecie.

Zimuje na 2x10 r  1/2 Dadant. Niczego nie układam , nie kombinuję - pszczoły same wiedzą jak ułożyć sobie zapasy - to ich , nie moje zadanie.  Zdarza mi się zostawić na 3 korpusach 1/2 i też jest OK, ale dennice mam osiatkowane .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.