Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co robimy w pasiece. Rozpoczęcie nowego sezonu 2015/2016


daro

Recommended Posts

Wy tu gadu gadu o leczeniu i biurokracji , a na Warmii wczoraj zakwitły pierwsze lipy szerokolistne .
Jeszcze kilka dni i zakwitnie drobnolistna , a po niej ... początek kolejnego sezonu .

Dziś zimno , burzowo .
Już od wczorajszego popołudnia do uli nie da się podejść bez stroju kosmonauty .
A i ten niewiele pomaga ,kiedy wszystkie pszczoły wylewają się z ula na pszczelarza .
A w niektórych ulach wciąż czeka na wybranie pierwszy jeszcze słabo poszyty miód :(

Zdjęcie zrobiłem wieczorem na moim ranchu
Photo0070.jpg

Link to comment
Share on other sites

Na Dolnym Śląsku lipa szerokolistna też już właśnie ruszyła. Mnie przedwczoraj również chciały zeżreć. Na szczęście już wczoraj było o niebo lepiej i ostatni miód akacjowy udało mi się odwirować. Miodnie puste godowe do zalewania świeżym nakropem:)

Link to comment
Share on other sites

W Sieradzu lipa kwitnie na całego, powiem więcej cosik czuję że niektórym to pszczoły natargały po nadstawce miodu z lipy.

Link to comment
Share on other sites

U mnie do lip jeszcze ho ho , jeszcze akacja kwitnie , chociaż już słabo , kwitną łąki i widać trochę spadzi w ulach po kolorze i zapachu , pszczoły naniosły już po dwa korpusy do miodni i w 3/4 zasklepiony ,  w poniedziałek wirowanie.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

U mnie do lip jeszcze ho ho , jeszcze akacja kwitnie , chociaż już słabo , kwitną łąki i widać trochę spadzi w ulach po kolorze i zapachu , pszczoły naniosły już po dwa korpusy do miodni i w 3/4 zasklepiony ,  w poniedziałek wirowanie.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

U mnie na razie lipa, z lipy. Ale jak byłem wczoraj na spacerze z psem, to pączki były dosyć nabrzmiałe. Podejrzewam że kwestia kilku dni, i jedziemy z tym koksem :D

Link to comment
Share on other sites

Żeby tylko coś było bo od 3 tygodni w ulach susza, akacja mi przemarzła, dalej też może być cienko bo od 2,5 tyg. nie padał deszcz, jak bedzie sucho to guzik z tego będzie, a miało być tak pięknie w tym sezonie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

co niektórzy po pierwszym miodobraniu gadali ile to miodu w tym roku nie będzie itd... a mówiłem nie chwalić dnia przed zachodem słońca! 

 

u mnie to samo z akacji kompletnie nic... miałem dylemat co zrobić z ramkami po rzepaku bo było dużo takich po 500g i więcej, a mówię zostawię to bo więcej przy tym roboty jak to warte i je zostawiłem... no i nie głodują... czekają teraz na lipę... we wtorek część jedzie na grykę... ogólnie w tym roku już na cuda nie liczę

Link to comment
Share on other sites

Pni mam 2 razy więcej a miodu tyle samo co w zeszłym roku;)

Ale co tam,najważniejsze że nie trzeba miodu w markecie kupować.

Pfff co ja gadam,produktu miodopodobnego.:)

Link to comment
Share on other sites

A u mnie jest odwrotnie. Pada od prawie , wlasciwie to juz nie wiem od kiedy i chlodno w dzien 17-18 stopni, od srody ma byc cieplej. Jest druga polowa czerwca , a rolnicy jeszcze nie kosili trawy na siano bo zimno i mokro. Jak sie nie obrucisz to d..a z tylu.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie lipa kwitnie od tygodnia i liczę jeszcze, że będzie minimum 2 tygodnie, kwitnie jeszcze facelia (dziś byłem, pole szumi od pszczół) no i kwitnie chaber który wysiał się seradeli mimo oprysku z afalonu (tak ze 3 ha niebieskiego pola). Pierwszego miodu wziąłem 104 litry (już sprzedany) - kiepski wynik. Dziś szybki przegląd - widoki na miód są, oby pogoda nie była gorsza jak do tej pory. Już jestem na zero, to co wezmę będzie już moim zarobkiem - no to pszczółki do roboty - liczę na was :D :D :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

16 pni na facelii (w ubiegłym tygodniu w końcu dopadało i dzisiaj jeden szum na kwiatach :-) W końcu bo dotychczas kiepsko...

8 pni na lipie, trochę popadało  w tygodniu, pszczoły sporo na kwiatach, najważniejsze, że dziś i jutro ma dopadać.

Osiągnięcie sezonu to wzrost stanu posiadania z 18 pni na wiosnę do 32 na ten moment, w tygodniu mają dojść kolejne ule więc będzie jak zwykle tzn. plan to 30 pni w tym sezonie a będzie 40 :-)

Pierwszy miód wyszedł w miarę dobrze, oby coś dołożyła facelia, lipa i gryka to będzie z czego się rozwijać.

Pszczoły z uli pod domem masowo oblatują octowce...

Link to comment
Share on other sites

21 rodzin z akacji dało niecałe 80 kg miodu, w ubiegłym roku na tej samej miejscówce 9 rodzin dało 180 kg.

Ostatnia nadzieja w lipie nawet 10 pni podwiozłem pod aleje lipową, w sobotę zrobiłem przeglądy, u bacfastów nadstawki ciężkie u kortówek niezbyt, trojsek średnio. Zobaczymy co będzie się działo jak rozkwitnie drobnolistna, oby pogoda sprzyjała.

Najlepiej wypada nowa miejscówka przy lesie, szkoda że zawiozłem tam tylko 3 rodziny wiosną i trzy dowiozłem po rzepaku, 2 razy wybierałem wielokwiat, w pierwszym dominował mniszek, a teraz to sam niewiem bardzo żółty z siłnym aromatem.

Link to comment
Share on other sites

21 rodzin z akacji dało niecałe 80 kg miodu, w ubiegłym roku na tej samej miejscówce 9 rodzin dało 180 kg.

Ostatnia nadzieja w lipie nawet 10 pni podwiozłem pod aleje lipową, w sobotę zrobiłem przeglądy, u bacfastów nadstawki ciężkie u kortówek niezbyt, trojsek średnio. Zobaczymy co będzie się działo jak rozkwitnie drobnolistna, oby pogoda sprzyjała.

Najlepiej wypada nowa miejscówka przy lesie, szkoda że zawiozłem tam tylko 3 rodziny wiosną i trzy dowiozłem po rzepaku, 2 razy wybierałem wielokwiat, w pierwszym dominował mniszek, a teraz to sam niewiem bardzo żółty z siłnym aromatem.

No i prawdopodobnie był to mniszek u mnie też nie chciały latać dalej na rzepak tylko wolały w tym roku mniszek , ale miód "miodzio" już prawie wszystko sprzedane. A przy lesie w tym roku może być pożytek bo jest ciepło i wilgotno.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Tadek mniszek to był za pierwszym razem, teraz to było coś innego, niewiem co ale smakuje wybornie.

Wczoraj padało cały dzień a dziś zanosi się że będzie tak samo.

Link to comment
Share on other sites

U mnie wybrane z akacji,prawdopodobnie z odrobiną spadzi. I nosza rzepak teraz. Trzeba tylko pilnowac kiedy lipa zacznie kwitnąć i musowo wywirowac wszystko zanim beda nosić z lipy.

Link to comment
Share on other sites

Ja dzisiaj malowałem 6 nowych ulików weselnych ze styroduru. Zrobiłem miejsce na 3 ramki 1/2 wlkp + wentylacja ( jeden pajączek) + komora na papu. Wkrótce dodam zdjęcia. Dzisiaj nie zrobiłem bo wiecie .... mecz był :D

Pozdro,

Daniel

Moim zdaniem spore ramki jak na ulik weselny, ja planuję 1/4 wielkopolskiej. Będzie to wyglądało tak, że 4 ramki z ulika weselnego połączone będą miały dokładny wymiar zewnętrzny ramki wielkopolskiej, pozwoli mi to na łatwy sposób podania do gniazda, odrobieniu i zaczerwieniu.

Link to comment
Share on other sites

Ja zrezygnowalem z małych ulików weselnyvh. Jako ulików weselnych używałem zwykłych odkładówek 6 ramkowych. Pszczoły były na jednej ramce ,max 2 wlkp. Wszystko hulało , matki się unasienniły i można było całą ramkę przełożyć do rodziny właściwej. Bez kombinowania. I Przy jednej - 2 ramkach pozostawało miejsce na słoik z syropem.

Właściwie to nie wiem dlaczego zamiast jednej zwykłej ramki stosuje się np. 4 x 1/4. Przecież powierzchnia jest ta sama a dużo więcej zachodu/

Pozdrawiam

 

Waldek

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.