Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co robimy w pasiece. Rozpoczęcie nowego sezonu 2015/2016


daro

Recommended Posts

morzedzungli​ - nie oto mnie chodziło. Pisalem,że używam zwykłych odkładówek 6 ramkowych jako ulików weselnych , wkładam do niej jedną ramkę z miodni z młodą pszczołą  i dodaję na drugi dzień matkę. Przyjęcia są  prawie zawsze 100%.Jak się matka  unasienni przekładam cała ramkę do rodziny właściwej. Robię to w prostym izolatorze jednoramowym tak by się pszczoły zaraz nie ścieły. Za dwa, trzy dni wyciągam izolator i sprawa załatwiona. Drugi plus - jak nie mam zapotrzebowania akurat na matki to wystarczy dokarmiać i dokładać ramki. Miejsca dość także zaraz nie ucieknie w przeciwieństwie do ulika weselnego. Jedyny minus - oczywiście wymiary i więcej materiału, aczkolwiek roboty tyle samo ( jeżeli się wykonuje we własnym zakresie). Chciałbym natomiast poznać faktyczne zalety takich małych ulików w porównaniu do opisywanych odkładówek.

Pozdrawiam

 

Waldek

Link to comment
Share on other sites

Nacek dobrze podpowiada ., dennica z wylotkami na 4 strony( pokazywał Polbard na ambrozji taką dennice- wylotki motylkowe), przegrody do korpusu i mamy 4 uliki .Ramka standartowa do podebrania z każdego ula , zawsze mamy matki w zapasie a na koniec tworzymy odkład lub łączymy z inną rodziną .Jak coś jest w terenie to nie musimy podkarmiać , tak jak małe uliki.Znajomi mają takie korpusy  z dechy z otworami na wylotek ( otwór okrągły zamykany wkręcanym korkiem) a w ścianach środkowych wyfrezowane rowki na przegródki . W tym przypadku dennica to kawałek płyty wielkości korpusu. W pewnej chodowli matek unasienniają na półnadstawkach wielkopolskich podzielonych na 3.

Zaletą małych ulików  jest przede wszystkim mała ilość pszczół potrzebna do zasiedlenia.

Link to comment
Share on other sites

wreichert - masz rację, dbry pmysł.

Teraz też mam jedną matkę w ulu 5-cio ramkowym na kwarantannie, myślałem nad ulikami weselnymi 1/4 Wlkp ponieważ rocznie potrzebuję 40 matek. Teraz tak myślę, że Twój sposób jest kompleksowy, sprawa poddania do rodziny matki i zagospodarowania pszczół odpadają.

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Halo co Wy tutaj wyczyniacie ???

A do roboty miód wirować - bo jak nie teraz to kiedy ??

Ja dziś mam chwilę oddechu bo przyjechałem do miasta.

U mnie w pasiece wszystko gra ino buczą wieczorami i przez całe noce.

Pozabierałem wszystkie kraty odgrodowe i matki hulają gdzie chcą, ale specjalnie nie mają za wiele pola,

bo pszczoły zalewają gniazda.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

byłem dziś zobaczyć co się dzieje na gryce iiii coś tam jest w ulach bez szału no ale co można oczekiwać po tyg upałów... w niektórych miejscach na polu gryka ma zwiędnięte liście z braku wody i kwiaty robią się lekko brązowawe... na najblizszy czas nie zapowiadają opadów a znowu ma przygrzać wiec chyba wszystko pójdzie się pier.....  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Opracowałem dziś swoją metodę jak bez strugarko-wyrówniarki wyprowadzić romby na kantówki :) Po tej akcji zrobiłem legary pod ule i już z 1 razu pomalowałem. Za chwile idę malować 2 raz.

Link to comment
Share on other sites

To u mnie w ostatni weekend były opady i to obfite 30 l na m kw. Lipa drobnolistna  zaczyna kwitnąć. Po pół korpusu nakropu  już jest ale wszytko zależy czy będą upały albo czy będzie padało dalej ?? jedno i drugie w nadmiarze jest niedobre.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Lipa drobnolista u mnie startuje, jak byłem dzisiaj na spacerze, to huk jakby na każdym drzewie pszczoły się roiły. Trzmiele również sobie nie żałują lipki.

Link to comment
Share on other sites

W ulach  pięknie pachnie lipą, w tych na lipie :-) Bo na facelii zapodaje facelią :-D Dzisiaj popadało więc jest nadzieja, że nektarowanie jeszcze potrwa.

Link to comment
Share on other sites

.... 'chucham' na gości  (rójeczka ok 1 szklanki) ... postanowiły zamieszkać w maleńkim uliku w którym przez tydzień inna rójka 'oczekiwała' na nowe lokum .... 

 .... chucham i dmucham  na .....  by zimę mogły .... 

PF

Link to comment
Share on other sites

U mnie dzisiaj powstał odkład 2 ramki czerwiu z gruzinki i karolinki + matka NU Celle. Jakie są szanse na to, że dojdą do jakiś rozsądnych rozmiarów na zimowlę? Do kiedy się pszczoły budują - kiedy myślą o zimie? Sierpień?

Link to comment
Share on other sites

U mnie dzisiaj powstał odkład 2 ramki czerwiu z gruzinki i karolinki + matka NU Celle. Jakie są szanse na to, że dojdą do jakiś rozsądnych rozmiarów na zimowlę? Do kiedy się pszczoły budują - kiedy myślą o zimie? Sierpień?

Pszczółki o zimie to myślą już od wiosny , dlatego zbierają zapasy . Dwie ramki czerwiu ,ale ramka z zapasem rozumiem też dałeś . Czy dojdą, to zależy od wielu czynników , mają duże szanse. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wybrałem takie ramki na których jest też pokarm zasklepiony. Dałem 2 ramki z czerwiem i pokarmem + 2 razy węzę jako "zatwory" po bokach :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.