Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co robimy w pasiece. Rozpoczęcie nowego sezonu 2015/2016


daro

Recommended Posts

Boguś czy dałeś za mało na zimę ,że teraz dajesz już syrop.U mnie dziś też targały pyłek zmieniłem im dennicę

choć nie musiałem bo same prawie oczyściły starą.

Jest czerw a pokarmu tyle ,że zima mogła by jeszcze trwać ze dwa miesiące.

Jesienią dałem przeciętnie 10kg  na ul.

Mam dylemat czy spędzać je na jeden korpus bo chyba się nie pomieszczą.

Link to comment
Share on other sites

W miesiącach - kwiecień, maj - pszczoły zużywają dużo razy więcej pokarmu niż zimą.

Jeżeli pogoda nie dopisze to zimowego pokarmu na pewno im nie starczy na pełny rozwój.

Link to comment
Share on other sites

U mnie ten sam dylemat , pokarmu zimowego zostało sporo , ale przynajmniej jest spokojna głowa że im w kwietniu może zabraknąć , a trzeba też pamiętać !!!! że w kwietniu pszczoły zużywają więcej pokarmu niż przez trzy miesiące zimowe i zużycie przez pszczoły może być do 8 kg .

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Trzymać się merytoryki  a nie łapać za słówka .

Odnośnie tych ubytków to już prawie na pewno wiem ,byłem wczoraj w drugim miejscu.

Winny jest cień i zimny wiatr .Przy ulach pełno pszczół z pyłkiem które wracając nie miały się siły podnieść z wychłodzenia .

Mimo że było słoneczko to wiatr zimny (te ule które w cieniu) i kiszka ,rozwój wiosenny okupiony takimi stratami .

Link to comment
Share on other sites

..........W nagrodę dostały po słoiku 0,9 l syropu z 5 dziurkami, na 19 rodzin dałem 10 kg cukru - a niech się cieszą........

 

Bohtyn, obyś nie przedobrzył.

Jeszcze jest marzec. Nie wiemy jaka będzie temperatura za dwa, trzy tygodnie. Może się okazać, że w ulach jest zbyt mała ilość pszczół do jego ogrzania w przypadku intensywnego czerwienia matek.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

teraz jest już taki dopływ pyłku że matki samoczynnie się rozkręciły a po drugie za miesiąc a nawet wcześniej ruszają towarowe pożytki więc bez przesady żeby hamować pszczoły i jak je hamować?... miesiąc temu był lament że ciasto że zima że jeszcze miesiąc... minął miesiąc i dalej nastawienie to samo... ja patrze na kilka stron z pogodami długoterminowymi i nic się takiego nie zapowiada co by zaszkodziło pszczołom, chyba że w innych stronach Polski zapowiadają mróz ze śniegiem to zmienia postać rzeczy ;)

Link to comment
Share on other sites

................... a po drugie za miesiąc a nawet wcześniej ruszają towarowe pożytki...........

 

Chyba ze spadzi zimowej. Oby Cię jeszcze nie zdziwiły kaprysy pogody.

Dokładnie nie pamiętam, ale chyba pięć lat temu już luty był ciepły, a na początku maja spadł śnieg i temperatury przez dwa tygodnie były około zera.

No, ale dobrze, że ktoś myśli optymistycznie.

Link to comment
Share on other sites

Bohtyn, obyś nie przedobrzył.

Jeszcze jest marzec. Nie wiemy jaka będzie temperatura za dwa, trzy tygodnie. Może się okazać, że w ulach jest zbyt mała ilość pszczół do jego ogrzania w przypadku intensywnego czerwienia matek.

Właśnie i o to chodzi. - Co jest najbardziej potrzebne rodzinie pszczelej do grzania czerwiu ?? - ano obfitość pokarmu nad czerwiem, a nie gdzieś tam z boków, czy za zatworem.

Zwróćcie uwagę na ułożenie pokarmów na ramce z czerwiem, wszystko jest w zasięgu "ręki".

Link to comment
Share on other sites

Chyba ze spadzi zimowej. Oby Cię jeszcze nie zdziwiły kaprysy pogody.

Dokładnie nie pamiętam, ale chyba pięć lat temu już luty był ciepły, a na początku maja spadł śnieg i temperatury przez dwa tygodnie były około zera.

No, ale dobrze, że ktoś myśli optymistycznie.

U mnie zaczyna kwitnąć mniszek, za miesiąc powinien być rzepak, kiedy ma się zacząć czerwienie jak chcę mieć pszczołę na rzepak??? Zresztą same pszczoły się rozbujały - dzisiaj 10-12 stopni, kropi deszcz, po pracy około 16,30 podszedłem pod ule i zdziwienie - cała masa pszczół przynoszących pyłek z wierzb.

Link to comment
Share on other sites

U mnie zaczyna kwitnąć mniszek, za miesiąc powinien być rzepak, kiedy ma się zacząć czerwienie jak chcę mieć pszczołę na rzepak???

 

 

1-ego sierpnia poprzedniego roku.

Link to comment
Share on other sites

Ja to już jestem głupi i nie wiem, czy Wy mieszkacie w Polsce, czy w ciepłych krajach. Za dwa tygodnie, to napiszecie pewnie, że jesteście już po pierwszym wirowaniu wczesnych pożytków.

U mnie w Centralnej Polsce dopiero co trawa zaczyna łby wystawiać, a rzepaki to kwitną przeciętnie od początku do połowy maja. Pod warunkiem, że nie wymarzną jak w tym roku.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

A mnie to Panowie wydaje się że za bardzo staracie sie sterować swoimi pszczołami - a one nie są sterowalne nawet w połowie jak Wam sie wydaje bo to jest przyroda. Przyroda rządzi sie swoimi prawami a my zawzięcie staramy sie je poznać i kierować nimi z mizernym skutkiem.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Sterowanie to kiepski pomysł ale cóż jak ktoś się z tym lepiej czuje.W tym roku zimowałem na dwu korpusach trzy ule dwa były ramki centralnie po siedem z obu stron zatwór i po obu stronach został komin.Jeden dosunąłem do boku korpusu i z jednej strony zatwór i w tym ulu od strony ściany lekko zapleśnała ramka ,dwa ustawione centralnie czyste  .Dennica pełna powałka pięć pajączków bez żadnego ocieplania watą, szmatą,czy innym ustrojstwem.A ramki w drugim korpusie pełne cztery środkowe i pszczoły ładnie z tego korzystają ,troszkę sam im odsklepiłem.nastepne trzy na jednym korpusie również rewelka.

Link to comment
Share on other sites

Ja to już jestem głupi i nie wiem, czy Wy mieszkacie w Polsce, czy w ciepłych krajach. Za dwa tygodnie, to napiszecie pewnie, że jesteście już po pierwszym wirowaniu wczesnych pożytków.

U mnie w Centralnej Polsce dopiero co trawa zaczyna łby wystawiać, a rzepaki to kwitną przeciętnie od początku do połowy maja. Pod warunkiem, że nie wymarzną jak w tym roku.

Jak byś policzył to początek maja mamy +- za miesiąc. Nie wiem w czym widzicie problem - tak trudno ogarnąć, że w południowo-zachodniej Polsce jest inny klimat niż u Was.

U mnie pierwsze wierzby powoli kończą kwitnienie, podobnie krokusy i przebiśniegi, właśnie rozkwitają morele i mniszki - nie wierzycie - Wasz problem, ale błagam nie zachłystujcie się przekonaniem o własnej nieomylności.

Link to comment
Share on other sites

Człowieku nie dobijaj nas ,dziś dopiero drugi dzień lotów ,ale za to cały ;)

Jutro wstawię zdjęcia moreli i mniszka - wtedy Cię dobiję :-P Nokaut.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

niektórym się nie przemówi jakie są u kogoś warunki i dalej daremna gadka 

 

co do mniszka to już zaczynają startować u mnie nawet jeden kwitnie pod samym domem... a co do moreli kumpel juz tydz temu mówił że są u niego pączki i sam byłem zdziwiony 

 

Mazi ustaw dobrze datę w aparacie bo wstawisz zdj a powiedzą że zdj z tamtego roku albo przyczep kartkę do drzewa z datą BUHAHAHA

Link to comment
Share on other sites

Obiecane filmy tak jestem dumny ze swoich pszczółek że tak super przezimowały (i z siebie też ;) ), że normalnie brak mi słów  :P  :D

 

 

 

 

Ktoś kiedyś pisał że wylotek, lotnisko zwał jak zwał jest zupełnie nie potrzebne, ja się z tym całkowicie nie zgadzam o to przykład

 

 

 

 

A tutaj widać różnice od razu lepiej  :D

 

 

 

 

 

Zadałem sobie trud i pospacerowałem dzisiaj kilka kilosów, chyba znalazłem źródło mojego pyłku  :D

 

 

 

 

A tutaj pokazuje jaka to super ziemie mamy na Jurze w okolicach Olkusza, akurat fragment świeżo zaorany, normalnie siąść i płakać a potem dziwota że 10 litrów z ula ciężko wyciągnąć  :(

 

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

U nas dzisiaj pogoda barowa. Wieje wiatr, siąpi deszcz, a mąż pojechał sadzić krzaczki na działkę - dziś ma tylko 500 do posadzenia - życzmy mu powodzenia ;)

Ja w domu przygotowuję nadstawki. Czyszczę, odkażam, drutuję ramki i wtapiam węzę.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja też walczę z ramkami bo jestem dopiero w połowie ilości ale mam nadzieję że do rzepaku da radę zrobić wszystkie.

Przeglądu jeszcze nie robiłem bo zimno i nie mogę się doczekać temperatury powyżej 16 stopni.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.