Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co robimy w pasiece. Rozpoczęcie nowego sezonu 2015/2016


daro

Recommended Posts

Oczywiście macie  rację że lepiej wtapiać tak węzę żeby węza przylegała do dolnej beleczki ramki bo jest bardzo duże prawdopodobieństwo że pszczoły zabudują to na trutowo , ale jeżeli ( powtarzam to słowo "jeżeli") zostawimy zbyt dużą wolną przestrzeń pomiędzy końcem węzy a górną beleczką 1 cm lub więcej , we wszystkich ramkach w korpusie , to istnieje obawa że pszczoły pofalują plastry niekoniecznie zgodnie z linią górnej beleczki i nie symetrycznie  do płaszczyzny ramki , u dołu tego nie zrobią tylko pociągną równo  na trutowo , miałem takie przypadki że tak mi pofalowały nie tylko  w jednej płaszczyźnie że  był później kłopot z użyciem tak odbudowanej ramki w innych ustawieniach w korpusie na przykład po miodobraniu. Tak że trzeba na to uważać aby przerwa ta była w miarę mała wtedy nie nastąpi takie zjawisko.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Nie zbudują na górze trutową nigdy , na dole już mogą to zrobić.

Zabudowały na górze trutową.

W zeszłym roku miałem mało węzy, a tą co miałem - wymiar wielkopolski a ramki Ostrowskiej i pomyślałem, że jak mam przycinać, to przytnę po połowie. Powtapiałem od dołu, żeby nie robiły przerw. Nie zrobiły, ale górę odbudowały na trutowo.

 

daro: jak to co napisałeś to miał być prima aprilis, to dałem się wkręcić. ;)

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj widziałem, jak wielki, tłusty trzmiel wszedł do jednego z uli. Pszczoły po prostu go wpuściły. Czy to normalne? O tak porze roku to chyba matka szukająca jedzenia i miejsca na załoźenie gniazda, ale chyba nie w ulu? Co o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Witam , dzis wybieram się na pasiekę miałem przełożyć te pszczoły do tych nowych uli ale mam dylemat bo niektórzy piszą że za wcześnie i nie wiem co robić ma być ciepło dziś . :( :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Witam , dzis wybieram się na pasiekę miałem przełożyć te pszczoły do tych nowych uli ale mam dylemat bo niektórzy piszą że za wcześnie i nie wiem co robić ma być ciepło dziś . :( :( :( :(

Grzechu .

Jutro i pojutrze ma być u nas 16-19 stopni .

Wtedy szybko przełożysz .

Dziś ma być max. 14 stopni

Link to comment
Share on other sites

Witam. U moich pszczółek wszystko ok. Wczoraj powkładałem karty ulowe. Gdzie nie gdzie, zaczynają kwitnąć mirabelki. W tym roku wyjątkowo obficie  nektaruje u mnie  wierzba.

..............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

.

Link to comment
Share on other sites

Witam. U moich pszczółek wszystko ok. Wczoraj powkładałem karty ulowe. Gdzie nie gdzie, zaczynają kwitnąć mirabelki. W tym roku wyjątkowo obficie  nektaruje u mnie  wierzba.

..............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

.

boddan ma najlepszy klimat z nas wszystkich u mnie nawet zwilce jeszcze nie zakwitły.

 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Witam dzisiaj u mnie 17 w cieniu 22 w słońcu pszczoły przełożone do nowych uli.gniazda po ścieśniane przeżywalność matek 100%,pięknie czerwią czerw w każdym wieku.

Link to comment
Share on other sites

U mnie zonk, w jednej z silniejszych rodzinek mateczniki ratunkowe, 3 zasklepione, kilka otwartych... Czerw zasklepiony na 5 ramkach, trochę czerwiu trutowego. Zostawić tak jak jest czy rozdzielić rodzinkę po słabszych??? Jest szansa, że matka w kwietniu się unasienni???

Link to comment
Share on other sites

Dziś udało mi sie zrobić pierwszy szybki przegląd. Na 27 rodzin za zimowanych u 25 ok zapasy są matki czerwią, jedna rodzina bez matki choć pszczół jest na 5 ramkach (jutro łączenie z inną) i jedna padła z .... głodu, puste ramki zero pokarmu - jakim cudem nie mam pojęcia. 

Link to comment
Share on other sites

Czemu nie zajrzałeś do nich w pierwsze dni marca (ja robiłem bo było ok 12 stopni), może udało by sie je uratować a tak to szkoda rodzinki  :(, ech chyba skuszę się na ten stetoskop 

 

http://allegro.pl/jednostronny-stetoskop-2-lata-gwarancji-i5563158041.html

 

lub taki trochę lepszy  ;)

 

http://allegro.pl/bardzo-dobrej-jakosci-stetoskop-dwuglowicowy-i4759541556.html

 

Byłem zimą u jednego pszczelarza i faktycznie odgłosy roju sie różnią w zależności od siły rodziny ilości pokarmu, bez problemu zdiagnozował dwa ule w których było tylko ok 2kg pokarmu  :) , jak dla mnie super metoda bez grzebania w ulach zimą  ;)

Link to comment
Share on other sites

Dzis też przejrzałem swoje rodzinki i na 16 uli tylko w jednym w.z. rodzina jest w słabej kondycji w dadantach wszystko w porządku matki czerwią ,ale u znajomego na 18 rodzin padło 15 , pisze padło ale na dennicy lezy garść pszczól a ramki pełne pokarmu. Waroza?

Link to comment
Share on other sites

Na jutro i ja szykuję się na przełożenie do nowych uli , u moich znajomych też tragedia jednemu z 9 uli został 1 , drugiemu z 6 / 1słaby ,a będąc w sklepie podsłuchałem dyskusję że komuś na 25 uli wszystko się osypało :unsure: 

Link to comment
Share on other sites

W Irlandii podobno do tej pory padło ogólnie 40%, a kwiecień w tym roku też ma być kiepski, więc nie wiem jak oni tu gospodarują, że takie straty mają... U nas na szczęście wszystko ładnie przezimowało i dziś dołożyłem dwóm najsilniejszym rodzinom po dodatkowym korpusie z węzą.

Link to comment
Share on other sites

Jaka może być przyczyna , dwa tygodnie temu rodzina była w dobrej kondycji nosiły pyłek  a dzis wszystko lezy na dennicy ? , zostały 3 ramki z pokarmem

Link to comment
Share on other sites

Na moje wystarczyło pobudzić przez odsklepienie zapasów .W krytycznej sytuacji podaje się ciasto albo ciepły syrop w niewielkich ilościach

Przyszły dni chłodniejsze i gniazdo nie potrafiło się przemieścić do zapasów,które były z boku.A pewnie były na jednym korpusie?U mnie dwa ule

zimowane na dwu korpusach zostały w dolnym ale trzeci przeszedł do góry bo skończyły się zapasy na siedmiu ramkach dolnego.Wszystkie dostały tę samą ilość

cukru na jesieni,więc nie do końca jest to ile podasz cukrów a jak silna jest rodzina wchodząca w zimowanie i ile go potrzebuje na zimowlę

Mogę powiedzieć z doświadczenia że silne rodziny lepiej zimować na dwu korpusach wlkp.po siedem ramek na korpus.Nie wiem jak jest w leżakach.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.