Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Odrzucenie matki 2 razy z rzędu co robić


Recommended Posts

Dzień dobry, zrobiłem odkład z 2 ramek czerwiu i dwóch osłonowych z jedzeniem. Przeczekałem około 13-15 dni usuwając wszystkie mateczniki (czerw z którego był zrobiony odkład był prawie cały zakryty) po tym czasie podałem matkę NU Włoszkę przez wlotek - na drugi dzień była przed ulem. Po tym zakupiłem matkę Krainke NU -  teoretycznie ta sama rasa co odkład, wstawiłem klatkę z matką i na drugi dzień wyłamałem zamki tak żeby wygryzly ciasto i dotarły do matki - mimo to za 2/3 dni od włożenia klatki kolejna matka leżała pod ulem... Przetrzebiłem cały odkład ale nie było żadnej innej matki. Jedyne co ciekawe zauważyłem to matecznik z larwą przylaną mleczkiem ale nie ma żadnego innego jajka czy larw ani czerwiu odkrytego - właściwie to w ogóle kończy się czerw bo pszczoły się wygryzly... Czy mogę jakoś jeszcze spróbować uratować ten odkład? Nie chcę kupować kolejnych matek i ich tracić... Szkoda czasu i pieniędzy aczkolwiek nie wiem czy podanie ramki z jajkami z innego ula pomoże? Co zrobić z tym matecznikiem dziwnym?

Link to comment
Share on other sites

Za długo trzymałeś pszczoły i teraz masz problem. Skoro nie przyjęły matek to tym bardziej nie przyjmą kolejnej Mogą już być trutówki , nawet jeśli jeszcze nie znoszą jajek. Taki pusty matecznik to substytut matki i wtedy też nie przyjmą innej.

Rozgoń towarzystwo bo nic z tego nie  będzie. Zrób odkład z młodej pszczoły i bez czerwiu. Zasilisz czerwiem jak matka zacznie czerwić. Nie czekaj bo sezon się kończy .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, kkk240 napisał:

@michal79

Co masz dokładnie na myśli? Skąd wzięła się larwa w tym mateczniku a nigdzie indziej nie ma ani jajek ani larw?

 

Nieważne skąd się wzięła. 

 

Ważne czym była dla pszczół. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, michal79 napisał:

Nieważne skąd się wzięła. 

wszystko jest ważne. Jajo złożyła trutówka - to kolejny dowód ,że odkład był już mocno za stary. Nieuważnie poczytałem , myślałem że matecznik pusty . Pszczoły potrafią  taki pusty ulepić  i też nie przyjmą matki.

Ramki z czerwiem przygotować wcześniej wstawiając je nad kratę w miodni. Po 10 dniach nic na nich nie założą - wtedy robić odkład. Lub po prostu odkład bez czerwiu - jeśli potrzebny na cito.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Trutówka i jajo diploidalne w mateczniku (bo larwa była widoczna, zatem jej nie usunęły, zatem nie truteń) ?
Poza tym jaj poza matecznikiem brak?

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Przejść się z ulem z 50 m od miejsca, w którym stoi i wytrząchnąć wszystko na glebę. Ustawić ul na swoim miejscu razem z matulą w klatce jak najbliżej wylotka. Najlepiej w pustej ramce bez węzy, drutem od góry klatkę przymocować. Dać ciasta albo syropu 1:1. Klatka zamknięta. Na następny dzień w ramce powinny zacząć budować plaster i wiadomo, że matka przyjęta. Trutówki nie wrócą do ula i problem rozwiązany. U mnie to działa w 100%.

Link to comment
Share on other sites

@Michał dzięki spróbuję jeszcze dziś jakąś matkę załatwić i spróbować Twój sposób :) wlasnie chodziło mi o jakąś poradę bardziej bo wiadomo że najprawdopodobniej błędem było tyle czasu trzymanie tych pszczół... Dzięki jeszcze raz!

Link to comment
Share on other sites

21 minut temu, kkk240 napisał:

@Michał dzięki spróbuję jeszcze dziś jakąś matkę załatwić i spróbować Twój sposób :) wlasnie chodziło mi o jakąś poradę bardziej bo wiadomo że najprawdopodobniej błędem było tyle czasu trzymanie tych pszczół... Dzięki jeszcze raz!

To niedobra rada i zmarnujesz kolejną matkę. To garść pszczół , nie ma czego żałować. Matka więcej warta. Rozlecą się i wproszą do innych uli i choć trochę popracują , a trutówki zginą. Zrób nowy odkład teraz pszczół w ulach dużo. Zaraz ujawnią się nowe, lotne  trutówki bo pszczoła już stara i niechętnie przyjmie matkę . Poza tym kończy się już ich życie i szybko się wypszczelą .

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, michal79 napisał:

Trutówka i jajo diploidalne w mateczniku (bo larwa była widoczna, zatem jej nie usunęły, zatem nie truteń) ?
Poza tym jaj poza matecznikiem brak?
 

A tak robią pszczoły  jak nie ma z czego zrobić matki. Teoretycznie jest nawet szansa ( 2% ?) na wychowanie matki. Poczytaj na ten temat prace prof. Woyke.

Zdziwiony ? :)

 

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.