Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Karmienie pszczoł


Recommended Posts

23 minuty temu, Tikcop napisał:

Nie będzie jedzenia w ulu to i nie będzie czerwienia w ulu. Zamiast stymulować lepiej dać większe partie na raz, jak mało zostało w gnieździe. Odkłady reklamacji mi nie składają na czerstwy chleb.

Dawno zarzuciłem "stymulowanie" słoikami. Nie widzę różnicy jak od razu  po lipie dam po 5 litrów syropu "na odnowienie populacji". Stymuluje samo przerabianie syropu, obecność zapasów, jednym słowem dobrobyt . Pszczoły lepiej wtedy penetrują teren i faktycznie coś przyniosą. Wylot z ula też nie jest z pustym wolem , trzeba zaryzykować trochę paliwa na poszukiwania. Jak pusto w ramkach to i ryzyko większe , może więc i chęć do ryzyka gaśnie ? To może przesadne przypisywanie takiej taktyki owadom, ale za stary jestem na chodzenie ze słoikami i naprawdę nie widzę różnicy jak to podam. Słoiki trzeba myć, rozkręcać , zakręcać , zabierać , ustawiać . A ja mam tylko dwie ręce. Ważne aby zawsze było na bogato - oszczędny zawsze straci. Tak jest w każdej hodowli.

Edited by manio
  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

39 minut temu, manio napisał:

 Ważne aby zawsze było na bogato - oszczędny zawsze straci. 

Dokładnie! Z pszczołami jest prosta zasada, muszą mieć wszystkiego za dużo, wtedy są szczęśliwe, radośnie pracują i nie wpadają w depresję:)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Z tą stymulacją to jest tak że jak ktoś ma mniej rodzin to ma więcej czasu i może latać ze słoikami.

Ja słoiki stosuję tylko w odniesieniu do pakietów nasiedlonych na węzę, bo matka ma ją przeczerwić przed zimą. W rodzinach "starych" idą dawki duże  z paleto-zbiornika

prosto do podkarmiaczek.

 

Jest to tylko moje stanowisko i na pewno nie najlepsze :)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, daro napisał:

Te wyliczenia cenowe syropu zbożowego w/g Krzycha to w buty wsadzić . 15 kg cukru to jest 15 kg zapasów . 15 kg syropu to nie jest 15 cukru . Suchej masy 75 % ( jak jest ? Czort wie ) = 11,5kg . W składzie cukrów strawnych przez pszczoły -

Skład:Fruktoza – średnio 26% w sm Glukoza – średnio 33% w sm Maltoza – średnio 20% w sm Sucha Masa  75źródło - https://sklep.sklepzmiodem.pl/pokarmy-dla-pszczol/166-syrop-zbozowy-apifortuna-inwert-do-karmienia-pszczol.html

Czyli strawnych jest 79 % SM czyli 9 kg .  Tu -https://www.apivital.pl/godziwe-karmienie-pszczol-zime

Pszczoły  z kg sm inwertu robią 0,75 - 0,80 kg zapasów czyli zapasów z 15 kg będzie 9 x 0,80= 7,62 kg

Czyi 15 kg zapasu z cukru po 2,40 = 36 pln

15 x 3,19 =47,85 i da to w ramkach 7,62 kg aby było zapasu  15 x 2  czyli koszt zakarmienia to 47,85 x 2 = 95,7

Centuś jestem . 60 x 100 = 6000 pln . Ale kto bogatemu zabroni żyć na bogato.

Zrestą jak żona smaży kotlety schabowe to chłopa nie trzeba zaganiać do obiadu . Jak zmaży brokuły to trzeba go szukać .

 

 

 

Teraz pytanie odnośnie tego co producent miał na myśli rozpisując dany skład tj % w suchej masie. 

 

"

Ponad 60% w składzie to cukry proste, pozostałe cukry znajdujące się w syropie Apifood rozkładane są do cukrów prostych w trakcie składowania przez pszczoły w ramkach.
Dzięki wysokiej zawartości suchej masy (78%) Apifood nie zmusza pszczół do odparowywania dużych ilości wody, na co potrzebna jest energia pochodząca z pokarmu, pszczoły odpowiednio układają pokarm w ramkach.

Skład:

Sucha masa:       77-79 %

Fruktoza w s.m. 25-28 %

Glukoza w s.m.  30-37%

Maltoza w s.m.   17-24%"

 

Bo jeśli interpretować to tak jak Ty napisałeś to jest to przewał :D bo w 1 kg syropu mielibyśmy 0,6 kg cukrów strawnych czyli naszych zapasów 

Zastanawiam się czy wcześniejszy opis tu nie wyjaśnia :

" pozostałe cukry znajdujące się w syropie Apifood rozkładane są do cukrów prostych w trakcie składowania przez pszczoły w ramkach" 

Czyli te cukry, których nie wymienili w składzie? Czy te % fruktozy, glukozy i maltozy są w odniesieniu do tych 78% suchej masy czy w odniesieniu do ogólnej zawartości produktu czyli 100% (łącznie z wodą)? 

 

Jeśli jest tak jak mówisz, to mimo wszystko 15 kg inwertu * 78% = 11,7 kg suchej masy * 80% cukrów strawnych (uśredniając te % z tabeli) = 9,36 kg zapasu. I tego już nie mnożymy ponownie przez 75% bo to już jest to suche. 

Mimo wszystko wychodzi 76 zł żeby zapewnić rodzinie 15 kg suchej masy strawnej... 

O ile tak to musimy interpretować! 

 

Link to comment
Share on other sites

Przy rozkładzie sacharozy postaje glukoza i fruktoza ( nie myslcie że enzymami ) . Przy rozkładzie skrobi ( nie myslcie że pszenicznej) pozostaje reszta mało lub nie strawna .

To z tego powstają gluty . Jak inwert to tylko z sacharozy .

O zawartości wody nie wypowiadam się .?

Link to comment
Share on other sites

W dniu 31.01.2021 o 20:56, daro napisał:

W mieszankach  które z uporem nazywacie bucfastami są robione z włoszkami.

Mam taką książkę  w pdf. chyba ze sto lat temu napisana.

Opisuje pszczelarz swoją przygodę z Włoszkami .

Po stwierdzeniu faktu że odkąd "zaopatrzył się we Włoszki" w ulikach weselnych zaczyna brakować pokarmu .

Skasował dziadostwo i wrócił do swoich.

Dlatego i ja skasowałem w pizdu złodziejskie nasienie od razu .

Pytanie które mnie gnębi, ile jest takich rodzin u mnie jeszcze w pasiece nie wykrytych a ile w okolicznych pasiekach.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, baru napisał:

Mam taką książkę  w pdf. chyba ze sto lat temu napisana.

Opisuje pszczelarz swoją przygodę z Włoszkami .

Po stwierdzeniu faktu że odkąd "zaopatrzył się we Włoszki" w ulikach weselnych zaczyna brakować pokarmu .

Skasował dziadostwo i wrócił do swoich.

Dlatego i ja skasowałem w pizdu złodziejskie nasienie od razu .

Pytanie które mnie gnębi, ile jest takich rodzin u mnie jeszcze w pasiece nie wykrytych a ile w okolicznych pasiekach.

 

Zgaduję tytuł: 80 lat wśród pszczół? :D

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzychu napisał:

Ps. Chyba w Polsce głód w pasiekach. Dzisiaj nowa cena za apifood - 2,62 zl/kg. 

Przecież to jest normalne. Zawsze z końcem roku są niższe ceny aby sprzedać to co zostało. Nie głód to powoduje. Nikt o zdrowym umysle nie będzie dawał invertu do głodnych rodzin. 

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Turqs napisał:

Przecież to jest normalne. Zawsze z końcem roku są niższe ceny aby sprzedać to co zostało. Nie głód to powoduje. Nikt o zdrowym umysle nie będzie dawał invertu do głodnych rodzin. 

Nie takie rzeczy piszą na grupach fb lub głoszą na yt 

Link to comment
Share on other sites

Nie tylko w Polsce.  U nas wszystko drożeje b.szybko.  Desek brakuje i na większa ilość trzeba czekać 3 miesiące.  Cena 2 razy wyższa. Sklejka 3 razy do góry.  Cukier nadal tani.  $0.78CAD.  Poza spożywczymi wszystko zamknięte.  

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, baru napisał:

Mam taką książkę  w pdf. chyba ze sto lat temu napisana.

Opisuje pszczelarz swoją przygodę z Włoszkami .

Po stwierdzeniu faktu że odkąd "zaopatrzył się we Włoszki" w ulikach weselnych zaczyna brakować pokarmu .

Skasował dziadostwo i wrócił do swoich.

Dlatego i ja skasowałem w pizdu złodziejskie nasienie od razu .

Pytanie które mnie gnębi, ile jest takich rodzin u mnie jeszcze w pasiece nie wykrytych a ile w okolicznych pasiekach.

 

Jest w tym wiele prawdy i wiedza znana bardziej doświadczonym pszczelarzom , i każdy dochodzi do swojej prawdy i na nic rady na forach , jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz . U mnie pisałem już na forum jakiś wykładowca ( oczywiście wiem kto ale nie będę nikogo z hodowców na publicznym krytykował )  na kursie pszczelarskim dla początkujących i nie tylko , namówił Kolegów na Włoszki i Koledzy zapalili się , pokupowali od niego matki włoszki , chociaż ich ostrzegałem , i po dwu latach pytam jednego czy drugiego , jak wam się te Włoszki spisują i wszyscy stwierdzili że to był niewypał , matki czerwiły na okrągło bo trafiły się cieplejsze zimy  i ponad połowa rodzin im nie przetrwała do wiosny a te co przetrwały nadawały się do łączenia , a nie na rzepak. 

Link to comment
Share on other sites

A taka Canada a i SSzA na Italiankach stoi, wot i co ot zagwozdka. Ja tam mam swoje. Buchwasty też miałem ale wolę trochę mniej pszczół w ulu w sezonie. Ale może i kupię znowu. Albo kałkazy. Tak dla sportu. Bo na miodzie, różnic nie było istotnych.

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, Tikcop napisał:

A taka Canada a i SSzA na Italiankach stoi, wot i co ot zagwozdka. Ja tam mam swoje. Buchwasty też miałem ale wolę trochę mniej pszczół w ulu w sezonie. Ale może i kupię znowu. Albo kałkazy. Tak dla sportu. Bo na miodzie, różnic nie było istotnych.

Od kaukazów moja pasieka się zaczęła 65 lat temu 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Beeman napisał:

Z tego co sie orietuje to u nas (Ontario) przewaga Carniolan (Pszczoła kraińska). 

To na czym polega sekret 100 kg z ula i 45 kg zakarmiania na zimę? 

 

Czyżby te 100 kg to właśnie z tymi 45? ?

Link to comment
Share on other sites

W dniu 2.02.2021 o 09:57, Krzychu napisał:

Nie takie rzeczy piszą na grupach fb lub głoszą na yt 

Dlatego nikt rozsądny nie bierze tego na poważnie .

W dniu 2.02.2021 o 10:24, Krzychu napisał:

Szkoda, że inflacja nie dotknęła mojego wynagrodzenia ;) 

Dotknęła większość ...
Jedni zarabiają 50% inni 70% jeszcze inni trafili na kuroniówkę .
Ale wszystkim się pogorszyło .
No może poza wyjątkami ... Tymi co się dorobili kokosów w kilka dni .
 

23 godziny temu, Beeman napisał:

 U nas wszystko drożeje b.szybko.  Desek brakuje i na większa ilość trzeba czekać 3 miesiące.  Cena 2 razy wyższa. Sklejka 3 razy do góry. 

A ja myślałem , że tylko u nas .
Deski 2x droższe i jakość 3x gorsza .
Poza tym  nawet takich nie ma praktycznie w wolnej sprzedaży .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.