Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Karmienie pszczoł


Recommended Posts

  • 4 months later...
  • 3 months later...
37 minut temu, manio napisał:

narkotycznej reakcji" pszczół na podany cukier z Biedronki

Możesz jaśniej, karmilem Diamantem, połowa  z Biedronki a  druga z malego sklepiku. To może być różnica? Chociaż na Ambrozji podają, ze dla marketów produkują cukier inny tzn. mniej cukru w cukrze.

 

43 minuty temu, manio napisał:

Polecam spróbować - wychowanie tłustego i zdrowego pokolenia zimowego to najlepszy sposób na nosemozy i inne "nowoczesne" choroby pszczół. Wynikają one w większości z pazerności pszczelarzy o ewidentne , a całkowicie zbędne błędy . Mam też wrażenie ,że i z warrozą sobie lepiej radzą. Ale nie mam jak tego zbadać to moja subiektywna ocena.

Tego też nie kumam. Tłuste i zdrowe to źle? Jakie pazerne błędy? Dobrze wiedzieć czego nie należy robić.

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, harcerz1020 napisał:

Możesz jaśniej, karmilem Diamantem

diamant też jest w biedronce :)  Nie o to chodzi . Podanie syropu cukrowego po lipie , jak już nie ma prawie nic w polu , powoduje złudzenie pożytku. Pszczoły pobudzone "narkotycznie"  podanym pokarmem znoszą do ula resztki nektaru i pyłku po które by normalnie nie poleciały bo umieją kalkulować opłacalność takich lotów i oszczędzają zapasy przed zimowym tuczeniem i samą zimowlą. Zakarmione zachowują się odważniej i nie tylko są syte , ale i pokarm  bardziej zróżnicowany przy którym osławiony ziołosmród to zwykły ulepek cukrowy.

13 minut temu, harcerz1020 napisał:

Tego też nie kumam. Tłuste i zdrowe to źle? Jakie pazerne błędy? Dobrze wiedzieć czego nie należy robić.

Tłuste czyli z dużym ciałem tłuszczowym , które jest odpowiednikiem garbów u wielbłądów - to stan pożądany. Błędem jest zwlekanie z zakarmianiem pszczół do września czy nawet później żeby pszczoły nie przejadały podanego syropu. Ja uważam ,że niech jedzą do syta , a zapasów doniosą więcej niż zjedzą . Pokarm wezmą i później ale nic już nie doniosą  , ale pszczoły nie będą takie upasione , silne i pachnące jak moje. Oceniam stan rodziny również po zapachu . Czy to już zboczenie czy tylko nałóg ?

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, manio napisał:

ale pszczoły nie będą takie upasione , silne i pachnące jak moje

Dzięki. To ja jednak robię źle, a tak na chłopski rozum wydawało mi się dobrze. Drugi rok przy rodzinach produkcyjnych robię tak żeby nie dokarmiać cukrem na pobudzenie i inne dokarmianie. Wielokwiat i rzepak, wiruję na dwa razy, pierwsze mniejsze  miodobranie zeby zrobić miejsce w miodni i osłabić nieco rojliwość i na koniec rzepaku główne wirowanie.  Natomiast facelia (ostatnie 3 lata byla) i lipa jeżeli jest na koniec czerwca tak żeby był jeszcze  pożytek w terenie po miodobraniu.  Rodziny produkcyjne są na 5 korpusach i po ostatnim wirowaniu zastają na 4. W dwóch korpusach miodni  jest sporo zapasu miodu. W tym roku robiłem pierwszy raz odkłady to jeszcze po dwie ramki ciężkie miodu dostały od tych rodzin. Przy układaniu gniazda  20-22 sierpień w dwóch korpusach mają czerw. Od dwóch rodzin po likwidacji 4 korpusów odwirowałem 15 ramek zasklepionych pięknego lipowego a niezasklepione dostały na powałkę i sobie wybrały. Na koniec czerwca po ostatnim wirowaniu jest tyle pszczół, że jakoś nie wyobrażam sobie zeby zmieściły sie na 2 korpusach (największe upały i brody do ziemi)  A poza tym wydaje mi się , ze mają komfortowe warunki do wychowu pszczoły zimowej.

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, harcerz1020 napisał:

A poza tym wydaje mi się , ze mają komfortowe warunki do wychowu pszczoły zimowej.

To widocznie masz bogate pożytki po lipie. U mnie po lipie pszczoły naturalnie ograniczają matki w czerwieniu z powodu pustymi pożytkowej. Od kilku  lat dokłada się do tego susza w sierpniu , która potem uniemożliwia orki jesienne, a co tam mówić o pożytkach. Być może gdzie indziej jest na bogato. U mnie nie i dlatego wczesne podkarmianie działa pobudzająco o uzdrawiająco na pszczoły. U mnie pszczoły stoją wtedy na 30 ramkach 1/2Dadant , więc miejsca w ulu im nie brakuje. Mają wylotek 20mm wysoki na całą szerokość ula i dennicę osiatkowaną. Brody wiszą , ale wieczorem po ustaniu lotów żeby nie przegrzać czerwiu - to nie musi świadczyć o dużej ilości pszczół . Nie ma uniewersalnej  recepty na wszystko . Skrajnym przypadkiem jest czekanie na jesienną spadź - nie bez powodu w małopolsce liczne ogniska zgnilca.

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, manio napisał:

To widocznie masz bogate pożytki po lipie. U mnie po lipie pszczoły naturalnie ograniczają matki w czerwieniu z powodu pustymi pożytkowej. Od kilku  lat dokłada się do tego susza w sierpniu , która potem uniemożliwia orki jesienne, a co tam mówić o pożytkach. Być może gdzie indziej jest na bogato. U mnie nie i dlatego wczesne podkarmianie działa pobudzająco o uzdrawiająco na pszczoły. U mnie pszczoły stoją wtedy na 30 ramkach 1/2Dadant , więc miejsca w ulu im nie brakuje. Mają wylotek 20mm wysoki na całą szerokość ula i dennicę osiatkowaną. Brody wiszą , ale wieczorem po ustaniu lotów żeby nie przegrzać czerwiu - to nie musi świadczyć o dużej ilości pszczół . Nie ma uniewersalnej  recepty na wszystko . Skrajnym przypadkiem jest czekanie na jesienną spadź - nie bez powodu w małopolsce liczne ogniska zgnilca.

Tak jak pisałem, nie czekam z ostatnim miodobraniem aż skończy się całkowicie lipa stąd w tym roku przy układaniu gniazd odwirowałem czysty lipowy a i na rozwój poszło.  W lipcu trochę popadało to i może coś jeszcze znalazły. U mnie wychodziłu przy dużych upałach tylko trochę na mostek, żadnej brody nie było. Trochę obawiam się, że na zimę może mało pyłku, gorczycy poplonowej siali kiedyś więcej. Trochę za wcześnie te przymrozki i zimna. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Zastanawiacie się może nad dostępnością syropów/inwertów/cukru na zimowe karmienie i cenami?

Może już coś kupiliście?

Pytam, bo przecież Ukraina i Rosja to wiodący producenci pszenicy. Słychać tu i tam, że syropów zbożowych może nie być w wystarczającej ilości. 

A co z inwertami na bazie buraków? Znany i popularny od wiodącego producenta obecnie 61,69 brutto za wiaderko 15kg przy palecie (44 sztuki) i wliczonym transporcie (219,50) - brak w fabryce.

:( 

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, wawelski napisał:

Zastanawiacie się może nad dostępnością syropów/inwertów/cukru na zimowe karmienie i cenami?

Może już coś kupiliście?

Pytam, bo przecież Ukraina i Rosja to wiodący producenci pszenicy. Słychać tu i tam, że syropów zbożowych może nie być w wystarczającej ilości. 

A co z inwertami na bazie buraków? Znany i popularny od wiodącego producenta obecnie 61,69 brutto za wiaderko 15kg przy palecie (44 sztuki) i wliczonym transporcie (219,50) - brak w fabryce.

:( 

 

Oj tam przejmujesz się. Kupisz drożej cukier - sprzedasz drożej miód :)

 

Żart. 

 

Pamiętam jak kiedy kiedyś cukier był po 4 zl/kg. A miód w hurcie po 6,80 zł w beczkach. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

U nas większość pszczelarzy używa cukru lub inwertu  na bazie cukru . Jak wpłynie wojna na globalna podaż inwertów zbożowych ,    to czas pokaże , ale duże znaczenie będzie miał też urodzaj trzciny cukrowej w Indiach i Brazylii na ceny cukru i substytutów zastępujących cukier czyli inwertów zbożowych.  Wyroby te w pewnych sytuacjach można zastąpić jedne drugimi na przykład w przemyśle spożywczym.   Tak że poczytajmy najpierw o uradzaju trzciny cukrowej i czy jakiś szkodnik biologiczny w uprawach trzciny  nie spowoduje że będzie w Indiach i Brazylii  słabszy urodzaj , co może wpłynąć w większym stopniu na ceny cukru na Świecie.   

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja jak co roku kupiłem 2 tony cukru w workach. Miesiąc temu płaciłem po 2,8 za kilogram. Niedawno mój kolega dowiadywał się w tej samej hurtowni, cena już wzrosła do 3,7 zł.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Nacek napisał:

Ja jak co roku kupiłem 2 tony cukru w workach. Miesiąc temu płaciłem po 2,8 za kilogram. Niedawno mój kolega dowiadywał się w tej samej hurtowni, cena już wzrosła do 3,7 zł.

 

No niestety cena cukru będzie rosła i to raczej w związku z inflacją i spadkiem wartości złotówki w stosunku do innych walut , a ceny cukru na giełdach Światowych są kalkulowane w innych walutach . I taki zapasik to jakaś oszczędność na jakiś czas. 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 12.04.2022 o 21:02, Tadek11 napisał:

 taki zapasik to jakaś oszczędność na jakiś czas. 

Raptem na zimowe zakarmienie może wystarczy. Ja zawsze staram się kupować wcześniej aby później mieć spokój.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A znany i lubiany inwert od znanego producenta drożeje, można powiedzieć z dnia na dzień i już 64,93 za wiaderko 15kg z transportem  (4,32 za kilogram).

Na dodatek ciężko na niego trafić. ?

 

SYROP INWERTOWANY INVERTIX 72F WIADRO 15KG - PALETA 660KG

2 637,36 zł brutto
Czas realizacji:3-7 dni
Cena z VAT za kilogram:4,00 zł 
                                                                Powiadom mnie, gdy produkt będzie dostępny

 

Wznowienie sprzedaży planowane jest od 19.04.2022.

 
Powiadom mnie, gdy produkt będzie dostępny
Link to comment
Share on other sites

W dniu 15.04.2022 o 17:47, wawelski napisał:

A znany i lubiany inwert od znanego producenta drożeje, można powiedzieć z dnia na dzień i już 64,93 za wiaderko 15kg z transportem  (4,32 za kilogram).

Na dodatek ciężko na niego trafić. ?

 

SYROP INWERTOWANY INVERTIX 72F WIADRO 15KG - PALETA 660KG

2 637,36 zł brutto
Czas realizacji:3-7 dni
Cena z VAT za kilogram:4,00 zł 
                                                                Powiadom mnie, gdy produkt będzie dostępny

 

Wznowienie sprzedaży planowane jest od 19.04.2022.

 
Powiadom mnie, gdy produkt będzie dostępny

https://sklep.diamant.pl/syrop-inwertowany-invertix-72f-wiadro-15kg-paleta-660kg-single.html

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Kolejna podwyżka, a lada chwila następna, bo gaz drożeje.

 

SYROP INWERTOWANY INVERTIX 72F WIADRO 15KG - PALETA 660KG

2 779,92 zł2 574,00 zł
Czas realizacji:3-7 dni
Cena z VAT za kilogram:4,21 zł
 
  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

Producenci miodu do sklepów sieciowych i tak będą kupować i po 4 zł i jeszcze drożej najwyżej w Biedrze czy Carrefour podskoczy trochę cena ? Alle ogólna tendencja napawa niepokojem i są to na pewno złe wiadomości dla pszczelarzy.  

Link to comment
Share on other sites

W dniu 11.04.2022 o 08:16, Krzychu napisał:

Pamiętam jak kiedy kiedyś cukier był po 4 zl/kg. A miód w hurcie po 6,80 zł w beczkach. 

Cytując samego siebie stwierdzam, że możemy niestety zbliżać się do podobnych czasów 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Siemka Chciałem pospamować w swoim wątku ale znalazłem ten. Już myślę jak zadbać o pszczółki w jesieni i na zimę zakarmić. Ile trzeba syropu zrobić by taką 1 rodzinkę zakarmic na zime w ulu wlkp 12r? Według schematu to powinno byc: 2 z pierzgą, 3-4 z czerwiem i pewnie ze 3-4 z pokarmem. Pytam bo dzisiaj wchłaniam wiedzę z forum a dotarło do mnie info że w sklepikach cukier po 5 zeta ma być, w biedrze pare dni temu jakoś 3,5 za kg. Zastanawiam sie czy cukier kupić i gotowy inwert- chyba nazwy nie pomyliłem? CDN w moim wątku bo zapomniałem zapytać o inne rzeczy ????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.