Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Krainka linia Bielka


Krzychu1

Recommended Posts

Witam.
Właśnie się dowiedziałem jakie pszczoły mam.
Macie jakieś doświadczenia z nimi.
Ja po sezonie mogę powiedzieć ze są bardzo spokojne, póki co, no i dobrze trzymają się plastrów. Czerwi na całej ramce nie zostawiając miejsca na zapasy.

Link to comment
Share on other sites

Nie każdy trzyma pszczoły dla miodu th_escapejar2.gif Nawet i popatrzeć przyjemnie.

Pozdrawiam

Tadek

Zgadza sie nie ma nic przyjemniejszego , jak zydelek i po dlugich zimowych miesiacach delektowanie sie widokiem wiosennych oblotow 

Link to comment
Share on other sites

Krzysztofie doświadczenia z tymi pszczołami nie mam, ale może zainteresuje Cię opis i z czego się wywodzi twoja linia:

 

Rasa KRAIŃSKA linia „BIELKA”
Linia powstała ze skrzyżowania car. Nieski, car. Alpejki, car. Kortówki i car. GR-1 przy utrzymaniu wysokich cech produkcyjnych linii wyjściowych, takich jak: dobra zimotrwałość, tworzenie rodzin silnych na okres kwitnienia sadów, wysoka miodność z pożytków kwiatowych, bardzo mała skłonność do rójki – dopuszczalna znikoma rojliwość w okresach bezpożytkowych i dłuższej niepogody, Duża łagodność – możliwość prowadzenia większości prac przy pszczołach bez użycia dymu.

 

Rasa KRAIŃSKA linia „BIELKA 1”
Pszczoły tej linii dobrze zimują, mają dobry rozwój wiosenny w sprzyjających wiosennych warunkach pogodowych tworzą rodziny silne na okres kwitnienia jabłoni. Są miodne, wykorzystują wszystkie pożytki kwiatowe, nawet ubogie, w warunkach dużego napszczelenia. Linia nie ma tendencji rojowych. W nielicznych przypadkach podczas okresu bez pożytkowego i dłuższej niepogody pszczoły zakładają mateczniki – proste zabiegi pszczelarza, takie jak poszerzenie gniazda, dodanie węzy rozładowują ten nastrój. Pszczoły są bardzo łagodne, podczas dni pogodnych przy większości prac pasiecznych możliwa jest praca bez dymu. W czasie przeglądu zachowują się spokojnie, są mało ruchliwe, co ułatwia ich obsługę. Linia przydatna do produkcji pszczelarskiej w pasiekach zarówno towarowych jak i amatorskich. Linia została wyprowadzona z linii krzyżówkowej Bielka.

 

Z tego co ustaliłem to hodowcą tej linii jest Pan Leszek BIELICKI Adres: Wygoda 34, 26-720 Policzna
Na stronie ze spisem hodowców, którą niżej podałem znajdziesz także kontakt telefoniczny.

http://rzpwloclawek.pl/wykaz-linii-hodowlanych-pszczol/

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie pszczoły to miłe oderwanie od codzienności- przyjemność, tym bardziej takie spokojne ( jako amator , pracowałem przy nich  bez bluzy i kapelusza) . A to ze bęzie troche miodu  to tylko plus. 

 

Dzięki za opis. Choć już go czytałem i  jest dokładnie tak jak piszą.

 

Zapomniałem dodać że , w ogóle się nie roiły, ale fakt faktem nie miałem nic suszu, więc dokładałem węze, musiały odbudować 14 ramek, oraz 10 nadstawkowych.  Było kilka zaczątków mateczników jak włożyłem kratę , ale potem był spokój. 

Na początku sezonu zanim  była krata, mateczka zaczerwiła mi 14 ramek. A potem podczas zbioru lipy, zrobiła mnie w konia i jakimś cudem znalazła sie za kratą  czerwiac 6 ramek :D

 

Poprzedniej jesieni były dos późno, zakarmione, prawie przed końcem września, ale przezimowały dobrze , cały osyp po zimie  to było poł szklanki.

Link to comment
Share on other sites

A mnie się wydaje ,że opisywane charakterystyki poszczególnych linii pszczół są baaaaardzo zbliżone. Powiedziałbym nawet, że to zahacza o ściemę.

Wszystkie z nich są łagodne, mało rojliwe, miodne i większość charakteryzuje się szybkim rozwojem wiosennym. Czyli takie jakie większość pszczelarzy chce. Hodowcy matek nie napiszą nic innego bo nikt by im tych matek nie kupił. Jak to jest w praktyce sami wiecie. Możecie mieć matki od tej samej reproduktorki i jedne będą "super" a drugie do "bani". Przecież tylko 50% genów pszczoły - robotnice dostaną od matki , drugą połowę od trutni. Także te drobne różnice w poszczególnych liniach pszczół są skutecznie wyrównywane własnie przez trutnie.   

 

Waldek   

Link to comment
Share on other sites

Panowie to taki JOKE więcej luzu :]

Nie wiem co rozumiesz pod słowem luz. Ale jak ktoś nie stawia na pierwszym planie miodności tylko czy ładnie czerwią na ramce i są spokojne to chyba jest to oznaka luzu w hodowli. Co zresztą mnie nie przeszkadza i szanuję taki wybór. Każdy ma prawo robić jak chce , aby tylko nie robić krzywdy innym.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Nie wymieniłem miodnosci bo nie wiem  ile dokładnie inne noszą  a  ile te, zebrałem tylko miód ( prawdopodobnie mniszkowy ok 2L)  i lipowy ok 12L, ale zapewne dlatego że  czerwiła jak oszalała.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.