Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

U mnie jeszcze nie (na południowy zachód od BielskaBiałej) też czekam bo pogoda do nektarowania teraz idealna. Ale nie umiem ocenić ile jeszcze im trzeba, może Wy wiecie? 

IMG_20200626_170453.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, krzysiek5000 napisał:

Tak już pszczoły pięknie oblatują lipe szerokolistną, czy jest ktoś z was w stanie określić ile może dać miodu takie jedno duże drzewo lipowe ok 10metrowe w zwyż?

Drobnolistna 1 słoik miodu. 

 

Tak piszą w internetach. 

Link to comment
Share on other sites

"Już za chwileczkę, już za momencik... " :D Już rozkwitają u mnie pierwsze kwiaty lipy! Oszacowałam dziś na oko wagę pojedynczych ramek z miodem i całego korpusu (oj, leciutki ci on, a był już cięższy w tym sezonie....) i czekam.... ? Oby tylko pogoda była łaskawa! ?

Link to comment
Share on other sites

U mnie rwą różne łobuzy kwiat lipy szerokolistnej. Niechby sobie narwali kwiatów , ale łamią duże gałęzie i wycinają konary. Jakaś totalna dzicz . Nie robią tego z biedy bo samochodami podjeżdżają i napychają je gałązkami z kwiatami. Poszczuł bym psem , ale nie mam takiego dużego psa i lipy gminne , nie moje . Czekam na drobnolistną. Tradycyjnie wiruję około 20-25 lipca , więc jeszcze czas.

W tym roku kwitną też pierwszy raz lipy , które sam posadziłem . Nie tylko drobnolistna , ale i różne takie miododajne , szczepione  z internetów kupione . Miodu z tych cudaków nie będzie , ale zawsze to radość pocieszyć się swoimi drzewami. 

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

I u mnie coś zaczyna pomału ta lipa kwitnąć ale szału nie ma pszczoły za bardzo nie latają. Też u siebie posadziłem lipy szczepione małe drzewka a już kwitną za parę lat będzie z tego pożytek. Oby coś udało się z tej lipy zebrać mam dwie rodziny co siła jest dosyć duża bo na 3,5 korpusa więc może one nadrobią troszkę. 

Link to comment
Share on other sites

U nie wczoraj pokazały się pierwsze kwiaty na lipach , za dwa trzy dni będzie w pełni rozwinięta. Na razie pojedyncze pszczółki na kwiatach. Teraz istotna jest pogoda. Jak nie będzie odpowiedniej to będzie tak jak mawiał mój nauczyciel pszczelarstwa . Ciekawe czy młodsi pszczelarze znają to powiedzenie , cytowane tu na forum wielokrotnie. ?

Ale trzeba mieć nadzieję , bo cóż warte było by życie bez nadziei pewnie było by beznadziejne ?

Pozdrawiam

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie tez na dniach lipa zakwitnie. A dobrze by bylo aby jeszcze z tydzien wytrzymala bo nadstawki pelne. 75-100% poszyte. Dzis zaczolem pierwsze wirowanie. Miod ciemniejszy jak w zeszlym roku z posmakiem mniszka. 

Link to comment
Share on other sites

Szerokolistna u nas kwitnie, niebawem zacznie i Drobnolistna. Co będzie to będzie. Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu. Chociaż wolałbym żeby zakwitła jeszcze kilka dni później, moje rodziny od momentu wyrojenia w maju rozwijały się od nowa 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

55 minut temu, Nacek napisał:

Szerokolistna przekwitła, drobnolistna w pełni, tylko w plastrach ani kropli nakropu?

Niestety u mnie podobnie. Wczoraj odkłady ciasto dostały po raz drugi bo kąśliwe się robią przy zaglądaniu. Było na bogato wcześniej i nagle się urwało, ale pogoda przez tydzień kiepskawa jakaś... Teraz ma być lepiej, więc może po kilka słoików doniosą.

Link to comment
Share on other sites

U mnie w pracy lipa rośnie tuż obok okna i widzę, że z 30-40 % kwiatów otwartych, pojedyncze pszczoły latają, ale zapachu lipowego nie ma. Dobrze myślę, że skoro nie pachną to też nie nektarują? 

Link to comment
Share on other sites

Mazowsze nad Wisłą - już się zaczęło, drzewa buczą.

Lubelskie - gdzieniegdzie się rozkręca powoli, gdzieniegdzie tragedia, coś zeżarło, zamroziło? 

 

Czy ta lipa to jakieś bardzo wrażliwe drzewo? Może się czują uciskane przez bliżej nieokreśloną większość? Może by prosperować, potrzebują jakiś marsz, flagami pomachać?

 

A tak bez ironii, to wilgoć, ciepło i brak burz/ pasożytów? Czy jeszcze jakieś inne warunki muszą być spełnione?

 

Cytat

 Nektarowanie [lipy] bywa jednak zawodne. Kwiaty posiadają bowiem płytkie nektarniki, które łatwo wysusza wiatr. Są też one wypłukiwane przez deszcze. Legenda lipy jako najdoskonalszego źródła pożytku zdaje się być przesadzona

Apiflora pl

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Śp dziadek mawiał, że u nas lipa miododajna co drugi rok. Na razie się sprawdza. W pierwszym roku pszczelarzenia dobry wynik, w drugim nie było lipy wcale a sprawę uratowała facelia ze spadzią. Trzeci rok i lipa pomimo 4 dni zakwitu (po 4 dniach słońce wypaliło kwiaty) dała również dobrze. Zobaczymy co ten rok da. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jedni mówią że lipa dobrze  naktaruje co drugi rok inni że co 7 lat ? Ja skłaniam się do tej drugiej opcji. Ale  mam obserwacje tylko z mojego terenu.

Proponuję czytelnikom żeby przeczytali  tematy poświęcone lipie jakie były na naszym forum to wiele się wyjaśni.

https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1415-lipa-tilia-sp-pożytek-czy-chimera-pożytku/?tab=comments#comment-31025

https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1018-lipa-2017/?tab=comments#comment-22236

Przeczytajcie uważnie te tematy z linkami w necie.

Lipa uznawana u nas jest  u nas za miód towarowy , ale wg mnie jest to częściowo oszukaństwo klientów , ale skoro chcą tylko miodu lipowego jak Kochanowski z Czarnolasu ? ?

Jak im odmówić tej przyjemności ?

Pozdrawiam

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 1.07.2020 o 09:34, Nacek napisał:

Szerokolistna przekwitła, drobnolistna w pełni, tylko w plastrach ani kropli nakropu?

 

U mnie to samo - nazwa zobowiązuje - lipa.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.