Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Godzinę temu, manio napisał:

. Nie ma warunków. czegoś podobnego nie widziałem w życiu. Jak żyć Panie Prezesie ?

Miodu lipowego nie było 

 

Śp. Dziadek mówił, że w jego 65 letniej praktyce pszczelarstwa nie raz się zdarzało, że maj i lipiec były tak zimne, wietrzne i deszczowe, że w tych latach jedynie dokarmiał. Nawet awaryjnie. Bo nie mogły zelaznego zapasu uzbierać 

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, Krzychu napisał:

maj i lipiec były tak zimne, wietrzne i deszczowe

to wtedy bym się nie dziwił i nie narzekał. W tym roku było ciepło i popadywało nawet nie za wiele. W czasie kwitnienia lipy zazwyczaj gorzej bywało i lipa nektarowała. Dziwię się bo wszystko pięknie kwitło  nawet lipy z mojej ręki) i g.  Tego i W.Cz. dziadek nie pamięta , ani mój Tato , pszczelarz od 1970 roku . Wina Tuska.  Na forach piszą ,że pszczoły się zrobiły leniwe. Nawet na nostrzyki nie lecą . Zaczyna kwitnąć szczeć draperska i przegorzany . Ciekawe czy też przekwitną bez pszczół ?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, manio napisał:

to wtedy bym się nie dziwił i nie narzekał. W tym roku było ciepło i popadywało nawet nie za wiele. W czasie kwitnienia lipy zazwyczaj gorzej bywało i lipa nektarowała. Dziwię się bo wszystko pięknie kwitło  nawet lipy z mojej ręki) i g.  Tego i W.Cz. dziadek nie pamięta , ani mój Tato , pszczelarz od 1970 roku . Wina Tuska.  Na forach piszą ,że pszczoły się zrobiły leniwe. Nawet na nostrzyki nie lecą . Zaczyna kwitnąć szczeć draperska i przegorzany . Ciekawe czy też przekwitną bez pszczół ?

 

Coraz częściej mówi się o chorobie grzybicznej kwiatów lipy, przez którą nie nektarowała. Odpowiednia wilgoć i nie za upalna temperatura idealna do rozwoju choroby 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Krzychu said:

Odpowiednia wilgoć i nie za upalna temperatura idealna do rozwoju choroby 

Panowie nie ma co szukać teorii spiskowych. Taki rok i basta. U mnie w jednym miejscu już drugie miodobranie. Nic specjalnego średnia. 15 km dalej w ulach 1/4 miodu.  

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Krzychu napisał:

chorobie grzybicznej kwiatów lipy

To też wykluczam bo kwiaty były piękne. Poza tym brak zainteresowania nie dotyczy tylko lipy. Nic nie nektarowało , nawet ulubione przez pszczoły nostrzyki. Ludzie pisza ,że pszczoły ignorują grykę .Może to wynik bezmroźnej zimy ?

W każdym razie zapamiętam ten rok jako najgorszy w "karierze". Trzeba leczyć i karmić. Nie ma co rozmyślać bo to już czas przeszły.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

52 minuty temu, manio napisał:

 

W każdym razie zapamiętam ten rok jako najgorszy w "karierze". Trzeba leczyć i karmić. Nie ma co rozmyślać bo to już czas przeszły.

 

Dokładnie . Karmienie bo inaczej nie będzie czego zazimować . Pyłku jak na razie jest sporo i noszą i brakuje tylko nektaru.

Link to comment
Share on other sites

Nie tylko lipy,nie nektaruje wiele innych roślin miododajnych,co dziwne obecnie warunki na nektarowanie są idealne.Moja teoria spiskowa :) to szok termiczny roślin.Zachodnia Polska gdzie wiosna była cieplejsza,to tam jako tako to wszystko wygląda.U nas nektarowanie zakończyło się na mniszku,potem zimno i ulewy,gdyby nie trochę spadzi byłoby tragicznie.PK 

Link to comment
Share on other sites

Ja w środę Wam powiem czy coś przyniosły czy nie, chociaż składam się ku drugiemu. 3 rodziny na 15 przejrzanych miały sporo czegoś nazbierane w nadstawkach. Czyli cos nektarowalo. W ostatnie dni kwitnienia lipy pogoda była bardzo ciepła 

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Krzychu napisał:

 

Coraz częściej mówi się o chorobie grzybicznej kwiatów lipy, przez którą nie nektarowała. Odpowiednia wilgoć i nie za upalna temperatura idealna do rozwoju choroby 

Grzyb jest wszędzie, kilkanaście brzoskwiń co ocalało po mrozach zanim dojrzewać to gniją na drzewie klapsa podobnie śliwki też. Z innymi drzewami i lipą mogło być tak, że wiosenne mrozy sięgały po 6-7 st. i przemroziły, poza tym susza. To co popadało to przemiękło ok 15-20 cm a korzenie drzew w popiele. W studni wody coraz mniej. W ub. r. lipa nie zawiązała odpowiedniego kwiatostanu. 

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Nie tylko lipy,nie nektaruje wiele innych roślin miododajnych,co dziwne obecnie warunki na nektarowanie są idealne.Moja teoria spiskowa :) to szok termiczny roślin.Zachodnia Polska gdzie wiosna była cieplejsza,to tam jako tako to wszystko wygląda.U nas nektarowanie zakończyło się na mniszku,potem zimno i ulewy,gdyby nie trochę spadzi byłoby tragicznie.PK 

 

Byłem wczoraj na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku. Był pszczelarz z różnymi miodami i miał nawet miód lipowy rzekomo z tego roku. Przyjechał z zachodniopomorskiego. 

 

Kiedy matka powinna zacząć czerwic na całego żeby rodzina poszła odpowiednio do zimowli? 

 

Edit:

 

Wg zasady znalezionej w internetach 

 

Z pszczół robotnic, które wygryzły się z komórek:
do 26 lipca - zimę przeżyje 39%
od 27 lipca do 26 sierpnia - " " 82%
od 27 sierpnia do 7 września - " " 88%
od 8 września do 18 września - " " 70%
od 19 września do 27 września - " " 41%
od 28 września do 8 października - " " 30%"

 

Czyli słabe rodziny, które były skrzywdzone słabym rokiem można jeszcze dobrze przygotować do zimowli 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

W sobotę zrobiłem już ostatnie miodobranie - bez szału. Ciemna lipa, czyli zmieszały z jakąś spadzią. Średnia oszałamiająca bo 5kg na rodzinę około, ale to i tak lepsze niż nic. Już chciałem zaczynać zimowanie, a dzisiaj od rana tel i zaproszenie na słoneczniki... Czyli jeszcze zabawa trwa.

Przy domu zakwitła facelia i przegorzany. Odkłady mają pełno miodu i pyłku. Serio nie mam co narzekać, bo rok od dobrych 3 lat najlepszy. Niemniej niechże i reszcie Polski jakąś spadzią sypnie - poleje ;)

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, Michał napisał:

Niemniej niechże i reszcie Polski jakąś spadzią sypnie - poleje

Gdyby nawet życzenia były naj . naj  - wszystko za póżno , są już na moim garnuszku , do wiosny .

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Michał said:

Średnia oszałamiająca bo 5kg na rodzinę około

Przy moim nakladzie pracy jak bym mial takie osiagi to chyba 95% uli zamienil bym na dudki. No, ale moze nastepny rok bedzie lepszy.  e tam....napewno bedzie lepszy. 

Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, Beeman napisał:

Przy moim nakladzie pracy jak bym mial takie osiagi to chyba 95% uli zamienil bym na dudki. No, ale moze nastepny rok bedzie lepszy.  e tam....napewno bedzie lepszy. 

 

5 kg z lipy to i tak dobrze :D ja w tamtym roku średnia 10 kg, w latach poprzednich po 7, a czasami wcale. Roczna 20 kg. 

 

PS. Sąsiad zza płotu robił już trzecie miodobranie. Ja na razie jestem po jednym bo gdy on robił drugie to u mnie był głód. Zobaczyny w środę co u mnie 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, jarosław napisał:

Srednia 5 kg z ula? Od trzech lat najlepszy rok w okolicach Poznania??? Nie wierzę... A jaki był 2018 rok???!!! Pytanie retoryczne... można nie odpowiadać...

Jak na taką lipną lipę to i tak sądzę, że przyzwoicie. Wcześniej był wielokwiat, akacja, facelia, a będzie jeszcze słonecznik. Łącznie jakby 5kg z każdego pożytku było to chyba nieźle, a wierz mi, że z akacji i facelii lało bardzo ładnie w tym roku.

17 godzin temu, Xpand napisał:

Michał

Cieszę się Twoim sukcesem :) Może w przyszłym i nam się poszczęści. Mogłoby też solidnie pospadziować wreszcie, oczywiście w przyszłym sezonie :)

A w tym sezonie już szans na spadź na Południu nie ma?

Link to comment
Share on other sites

W dniu 26.07.2020 o 15:45, Krzychu napisał:

Czyli słabe rodziny, które były skrzywdzone słabym rokiem można jeszcze dobrze przygotować do zimowli 

Po okresie niedożywienia żeby wszystko wróciło do normy z czerwieniem i wychowaniem w rodzinie pszczelej potrzeba 2 tygodnie.W każdym razie teraz jedzenie i dobrej jakości matka się liczy.Kto ma jakieś słabe matki to zrobić takie 3 dniowe wymiany i potem nadrobi młoda matka spokojnie.PK

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Dziś się przekonałem, że pomimo, że ostro gdzieś chodziły do lasu po coś to jednak tylko na spacer. W ulach ta sama sytuacja co ostatnio. Czerwiu sporo, co prawda nie tak jak w maju ale... Ledwie widoczne namiastki komórek z miodem na ramkach. Po 5 komórek na ramce w niektórych przypadkach. Cóż, jutro sprzątam i karmię. Dwie rodziny mają w nadstawce po jednej ramce...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Krzychu napisał:

Dziś się przekonałem, że pomimo, że ostro gdzieś chodziły do lasu po coś to jednak tylko na spacer. W ulach ta sama sytuacja co ostatnio. Czerwiu sporo, co prawda nie tak jak w maju ale... Ledwie widoczne namiastki komórek z miodem na ramkach. Po 5 komórek na ramce w niektórych przypadkach. Cóż, jutro sprzątam i karmię. Dwie rodziny mają w nadstawce po jednej ramce...

Zwijaj interes i na buraki szkoda się łudzić.?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, piotrpodhale napisał:

Zwijaj interes i na buraki szkoda się łudzić.?

Najgorzej, że jest teraz pie**** się z tymi pojedynczymi ramkami w których jest miód. Już bym wolał, żeby nie było nic i wtedy spokojnie bym wystawiał nadstawki do magazynu. A pieprzenie bo... Mam nadstawki z 3 wymiarami ramek. Wiem. To jest dramat. 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Krzychu napisał:

Najgorzej, że jest teraz pie**** się z tymi pojedynczymi ramkami w których jest miód. Już bym wolał, żeby nie było nic i wtedy spokojnie bym wystawiał nadstawki do magazynu. A pieprzenie bo... Mam nadstawki z 3 wymiarami ramek. Wiem. To jest dramat. 

Ja w takich sytuacja na powałkę (wysoką) stawiam korpus czy z pewną ilością nakropu, czy miodu (ostatnio po rozgonieniu trutówki) , czy ramki do osuszenia po wirowaniu otwieram środkowy pajączek i przenoszą do gniazda.Tylko coś widzę, ze pierzgi nie przenoszą. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.