Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Jakiś spocik pod ulem...


Recommended Posts

Drodzy,

Dwa dni temu dostałem silną rodzinę.

Następnego dnia dostały kolejny korpus, miodnię, część zasklepionego czerwiu poszła do nadstawki, do rodni weza.

Zauważyłem że od wczoraj mam pod ulem jakieś niezbyt liczne 'zebranie kolektywu'. 

Jako pszczelarski gówniarz bardzo proszę o pomoc w interpretacji zjawiska.

Serdeczności 

20200627_110051_copy_1427x559.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wyjaśnienie okazało się odrobinę ciekawsze.  :shock: 
Pod dennicą rezydowała matka, ale znalazła się tam np. w wyniku przekładania z transportówki itp. Była tam matka, która została podłożona do pobliskiego ula dwa dni temu.

Widać urwała się z rzezi i trafiła do pobliskiej ekipy akurat będącej w potrzebie. 

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi!

Jak zwykł mawiać Ferdynand Kiepski: 
„Są na Świecie rzeczy, które się nawet fizjonomom nie śniły!

Edited by Elwood
Próba usunięcia zaznaczenia kolorem, nieudana
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, manio napisał:

zawsze piszesz to samo jednocześnie na kilku forach ? Po co ?

Zawsze zadajesz pytania, po to by tylko je zadać? Po co?

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Elwood napisał:

zadajesz pytania, po to by tylko je zadać? Po co?

pytam bo ciekawy jestem świata i ludzi  :)  Jest Was dwóch na forum takich niedowiarków co pytają i piszą synchronicznie tu i na amnezji. Ciekaw byłem dlaczego  :)

Słyszałeś ,że kto pyta a nie błądzi ?

 

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Teraz, Elwood napisał:

A i licznik postów tyka ?

Nie martw się o mój  licznik , moje posty są zazwyczaj merytoryczne , tu pozwoliłem na OT z prostej ciekawości. Spoko , więcej nie będę Cie niepokoił.  Pisz na zdrowie jeśli musisz .

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Nic szczególnego, zwłaszcza jak ule stoją blisko siebie wtedy często zdarza się że matki błądzą. Przypadek niżej, matka wracając z lotu godowego zamiast wejść do ula weszła pod dennicę.

IMG_20200609_154546551~4.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za informację.

Dla początkujących nawet takie 'nic szczególnego', nie dość że jest fascynujące to jeszcze uczy.

Pozdrawiam serdecznie. 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Nacek napisał:

Nic szczególnego, zwłaszcza jak ule stoją blisko siebie wtedy często zdarza się że matki błądzą. Przypadek niżej, matka wracając z lotu godowego zamiast wejść do ula weszła pod dennicę.

 

Też miałem tego roku przypadek że wracająca królowa z lotu godowego klapnęła przed odkładówkę,garstka pszczół się kłębiła wkoło niej,a że znakowana to bez trudu można było ja zauważyć.PK

Link to comment
Share on other sites

Coś w tym roku blądzą te matki u każdego. Ja zauważyłem, że u mnie np jest problem z unasiennieniem. Albo od początku bezmatki albo nie wracają z lotów godowych. Może 5G? :D

Link to comment
Share on other sites

Aby unikać problemów z błądzeniem należy ustawiać ule odpowiednio daleko od siebie, lub wylotki kierować w różnych kierunkach. Brat Adam opisywał ten problem w  książce "Moja gospodarka pasieczna"

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.