Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Odsklepiny .....i co dalej?


Recommended Posts

1 godzinę temu, manio napisał:

Odwróciłeś kierunek osmozy w roślinach podlewając je słodką wodą. Identycznie jak byś je podlał solą. Zwyczajnie nie mogły pobrać wody i uschły . Poczytaj o osmozie i ciśnieniu osmotycznym.

Ja mam duże sito i na nim ociekają odsklepiny. Podobno maja silne właściwości bakteriobójcze i ten miód jest z tego powodu bardzo cenny. Co zostanie po odcieknięciu wstawiam do uli warszawskich pod daszek ( żeby nie wywołać rabunku)  , pszczoły osuszą dokładnie i wtedy wosk do topiarki. Nic się nie marnuje. Miód z odcieków zjadam ze smakiem i przekonaniem że jest "lepszy niż zwykły".  Ludzie takie maszynerie robią "bo siły w rencach nie majo " , albo pieniędzy im zbywa. A jeden ojciec ciągle czeka na datki ....

Dokładnie to ująłeś ile to sprzętów teraz trzeba mieć w pracowni żeby się w cudzysłowie "opłacało" pszczelarstwo ? pewnie więcej niż w zakładzie ślusarskim bo tak policzyć to pszczelarzowi poważnemu wypada mieć już ,  bez drobnych narzędzi ręcznych , ale wypada mieć stół pasieczny, miodarkę, odstojniki , hoboki na miód , suszarkę do pyłku , cieplarkę do wychowu matek, dekrystalizator do miodu , zmywarkę do mycia słoików , wagę pasieczną z odczytem wskazań na smartfonie, kamery do monitoringu pasieki , odsklepiarkę ramek , zamrażarkę do wymrażania ramek przed motylicą i dla pozyskiwania pierzgi i przechowywania pyłku i pierzgi , topiarkę do wosku elektryczna lub gazową , topiarkę do wosku słoneczną , wózek pasieczny , przyczepkę lub samochód  do wożenia uli ,  wannę do gotowania i dezynfekcji ramek ,  dźwig lub wózek z windą do załadunku uli na samochód lub przyczepkę , kremownica do miodu i co jeszcze ? życie pokaże ?

17 godzin temu, Turqs napisał:

Po  odskepiarce bijakowej nie będzie opcji aby ładować to odrazu w worki.

I jak Ci się sprawuje ta bijakowa ?  Słyszałem że niektórzy odsklepiają opalarką elektryczną  nigdy tego nie próbowałem.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał:

 

I jak Ci się sprawuje ta bijakowa ?  Słyszałem że niektórzy odsklepiają opalarką elektryczną  nigdy tego nie próbowałem.

Po małych zmianach w maszynie jestem zadowolony. W tym roku nie miałem przygotowanych ramek pod takie urządzenie. W przyszłym roku będzie sprawniej. 

Wywirowalem w jeden dzień sam 47 korpusów bez większego trudu. Wczesniej potrzebnq była pomóc kolejnej osoby dobodsklepiania. Przyspiesza pracę i to sporo. Teraz wąskie gardło to miodarka 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzyżak napisał:

Tu macie inną machinę. Można taką łatwo wykonać ze schładzarki do mleka 200l.

 

 

To juz kolejny etap po spinnerze :D ja bym musiał z 3 lata odsklepiny zbierać aby zapełnić wsad :D

Link to comment
Share on other sites

On 7/31/2021 at 9:40 AM, Tadek11 said:

Dokładnie to ująłeś ile to sprzętów teraz trzeba mieć w pracowni żeby się w cudzysłowie "opłacało" pszczelarstwo ? pewnie więcej niż w zakładzie ślusarskim bo tak policzyć to pszczelarzowi poważnemu wypada mieć już ,  bez drobnych narzędzi ręcznych , ale wypada mieć stół pasieczny, miodarkę, odstojniki , hoboki na miód , suszarkę do pyłku , cieplarkę do wychowu matek, dekrystalizator do miodu , zmywarkę do mycia słoików , wagę pasieczną z odczytem wskazań na smartfonie, kamery do monitoringu pasieki , odsklepiarkę ramek , zamrażarkę do wymrażania ramek przed motylicą i dla pozyskiwania pierzgi i przechowywania pyłku i pierzgi , topiarkę do wosku elektryczna lub gazową , topiarkę do wosku słoneczną , wózek pasieczny , przyczepkę lub samochód  do wożenia uli ,  wannę do gotowania i dezynfekcji ramek ,  dźwig lub wózek z windą do załadunku uli na samochód lub przyczepkę , kremownica do miodu i co jeszcze ? życie pokaże ?

I jak Ci się sprawuje ta bijakowa ?  Słyszałem że niektórzy odsklepiają opalarką elektryczną  nigdy tego nie próbowałem.

Ja byłem sprawcą tego że Mirek @Turqs ma takową. Ja też mam i powiem więcej drobna modyfikacja i odsklepianie widelcem będzie tylko do pobudzenia na wiosnę. Wyszło mi, że odsklepienie ramki zajmie około 7 sekund to czas z wyjęciem z korpusu i włożeniem do miodarki. Więc Tadku jak przychodzi mi od sklepić 40-60 korpusy po 11 ramek każdy to jest to dla mnie mega udogodnienie. Bo sorry ale ja przeliczam czas i jak się da coś usprawnić by nie marnować czasu bądź się mniej narobić to jestem zawsze za.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beeman said:

Daniel o jakiej maszynie mowa? Odsklepiarce czy wirowce?

Odsklepiarce bijakowej. Dla mnie temat odsklepin średnio istnieje, tzn miod pitny też jest w cenie. 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

Ja byłem sprawcą tego że Mirek

To prawda Daniel zainteresował mnie zakupem tej maszyny. Obaj testujemy :) 

9 godzin temu, Beeman napisał:

Daniel o jakiej maszynie mowa?

O odsklepiarce 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzyżak napisał:

Nie wierze, że po jakimkolwiek automacie nie trzeba poprawiać widelcem.

 

Oczywiście, że trzeba poprawiać. Ja mam ramki hoffmanowskie więc rozstaw standard. Łańcuchu zbierające ok 1-2 mm głębiej niż belka ramki. Zdecydowanie więcej trzeba było poprawiać w standardowych wklp. Przy ramce 18 cm zdecydowanie lepsze efekty. Wyższa ramka częściej jest pofalowana. 
Ręcznie musiałem poprawić tak co 3-4 ramkę ale wystarczyły 2-3 ruchy widelcem. Zwykle pośrodku ramki. 

Link to comment
Share on other sites

32 minuty temu, Krzyżak napisał:

A jak z hałasem ? Radio słychać ? ;)

Jakiś hałas wydaje. Podczas działania głos trzeba podnieść przy rozmowie ale nie ma tragedii. Maszyna ma krańcówkę więc włącza się na sam moment odsklepiania  

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Krzyżak said:

Nie wierze, że po jakimkolwiek automacie nie trzeba poprawiać widelcem.

 

W pierwszym roku może i trzeba. Ale da się to bez widelca i docelowo tak planuję. 

5 hours ago, Krzyżak said:

A jak z hałasem ? Radio słychać ? ;)

Słychać jak silnik 1.5 kw plus rwanie odsklepin. Jak dla mnie ok. 

Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, Brzytwiarz napisał:

40-60 korpusy

no jeśli jednego dnia to niewykonalne jednoosobowi. Jam amator na 30 pniach z zamiarem redukcji o połowę. Pasieka i miodobranie to  tylko relaks. Pieniądze umiem zarabiać lepiej gdzie indziej. Dlatego ni liczę czasu z pszczołami jako czasu pracy czy czasu straconego. Robię 6-8 korpusów popołudniem i nie mam parcia na więcej. Wystarcza mi dobry nóż fiskars do wełny mineralnej i poprawki tradycyjnym widelcem bo plastikowa chińszczyzna mi nie leży w ręce. W tym roku nawet odstawiałem korpusy na noc bo ramki były za ciepły o wosk się ciągnął za nożem zamiast odpadać.

Zacząłem już karmić  ( olewam nawłoć) i jutro ostatni dzień wirowania. Zostały mi 4 korpusy 1/2 D i mam wakacje :)  Tyle to moge odsklepić stojąc tyłem do stołu  , ale lubię technikę i nie krytykuję tych co ją stosują. U mnie to zwyczajnie nie ma sensu , mam i tak za dużo gratów na wszelkich możliwych półkach, szafach  , kuferkach  ......

A bijakowy mam  śrutownik ( kiedyś był napędzany kieratem - ale kto wie co to  ?)  nie da się go przerobić na odsklepiarkę ?  :(

Link to comment
Share on other sites

Ja też mam pasiekę dla przyjemności a przyjemność to możliwie wiele rodzin. Więc sposób prowadzenia prac w pasiece i oporządzenia ma dla mnie znaczenie. A co do pieniędzy to pełna zgoda gdzie indziej jest więcej do zarobienia. 

Ps. A do tego kieratu to kogo zapoznałeś ?? Teściową ??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.