Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ucieczka matki


Recommended Posts

3 godziny temu, krzysiek5000 napisał:

Witam przy wypuszczaniu unasiennionej matki z izolatora ta mi gdzieś uciekła, czy jest szansa że ta matka wróci spowrotem do tej rodziny czy przepadła ?

Jak lata wróci . Chyba że coś ją dopadnie .Przez parę dni nie zaglądaj .

Link to comment
Share on other sites

???

A ja się dziś zestresowałam, bo też zachowałam się jak rasowa blondynka... ? Dokładałam do jednego odkładu drugi korpus i przyniosłam go sobie z węzą w środku i położyłam obok ula, żeby mi wygodnie było, a ul stoi na euro-paletach. No i do tego stojącego na paletach korpusu włożyłam 3 ramki z czerwiem i pszczołami. Zanim skończyłam całą operację układania gniazda to pszczoły zdążyły zejść (czego nie zauważyłam) z tych 3 ramek na paletę i umiejscowić się pod deskami od dołu... Jak położyłam ten korpus na tym pierwszymi i zobaczyłam co się stało, to zdrętwiałam, bo tyle ich tam było, że w pierwszym momencie byłam przekonana, że poszły pod spód razem z matką... ? Więc rękawice w ruch i próbowałam je spod spodu zabrać, oczywiście z mizernym skutkiem. Ale większość odleciała, więc mam nadzieję, że matki tam nie było... ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Na  okoliczność chwilowego odkładania ramek zawsze pod ręką powinna być lekka transportówka , lub ewentualnie wózeczek z pełną gładką "podłogą" .
Trzeba sobie wyrobić taki nawyk , żeby podczas pracy przy pszczołach zawsze transportówka była pod ręką .
U mnie jest to wózeczek na małych kółkach rowerowych (od małego bmx-a) na którym zawsze jest korpus , lub transportówka.
 A poza tym wiaderko na ścinki woskowe (np mateczniki lub dziką zabudowę) , pojemnik na propolis i wiaderko z próchnem do podkurzacza + omiatacz .
Opcjonalnie w niektórych okresach na wózku jeżdżą też kraty odgrodowe , lub inny osprzęt .
 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 5.07.2020 o 22:58, ikop74 napisał:

Więc rękawice w ruch i próbowałam je spod spodu zabrać, oczywiście z mizernym skutkiem.

Następnym razem połóż na nich ramkę z ula ale bez pszczół. Najlepiej taką z czerwiem, a pszczoły w kilka minut na nią wejdą.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Wózeczek -skrzynia na kółkach zamykana  -szczelna  ,taka jak korpus tylko dłuższa i wyższa .

Dziką  zabudowę można wrzucić i nie drażni pszczół .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.