Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Upały a przegląd rodzin


Recommended Posts

Jeden z pszczelarzy powiedział mi że powyżej 30 stopni nie powinno sie zagladać do ula żeby nie zakłócać wentylacji w ulu , że przegląd powinno się robic wczesnym rankiem lub przed wieczorem , a jaka jest Wasze zdanie w tym temacie ?

Pozdrawiam

Jacek

Link to comment
Share on other sites

No ja wczoraj musiałam pracować większość dnia w pasiece, bo dojazd do niej trochę daleki i nie mam czasu ani możliwości się bawić rano i wieczorem, ale powiem ci ,że już o 10 rano widać było że pszczoły nerwowe. Wychodziły z uli , trudno było je ogarnąć, kipiały ze ściąganych nadstawek i wyjątkowo jak nigdy zarobiłam kilka botoksów :)

Link to comment
Share on other sites

No ja nie potrafie tego uargumentowac , ale w upaly przgladalem tylko to co musialem i to tylko rano, bo na zdrowy rozsadek jesli w cieniu bylo 36-37 to ile musialo byc w sloncu, po co robic dodatkowa prace dla pszczol

Link to comment
Share on other sites

,że już o 10 rano widać było że pszczoły nerwowe. Wychodziły z uli , trudno było je ogarnąć, kipiały ze ściąganych nadstawek i wyjątkowo jak nigdy zarobiłam kilka botoksów :)

no wlasnie, rano jeszcze oblatują resztki gryki co nie uschło ale pożniej bez kapelusza niemam co podchodzic bo już wyglądam jakbym miał duży  kartofel a nie nos

Link to comment
Share on other sites

Jeden z pszczelarzy powiedział mi że powyżej 30 stopni nie powinno sie zagladać do ula żeby nie zakłócać wentylacji w ulu , że przegląd powinno się robic wczesnym rankiem lub przed wieczorem , a jaka jest Wasze zdanie w tym temacie ?

Pozdrawiam

Jacek

 

Według mnie to nie ma znaczenia choć myślę że nie będziesz robił przeglądu przy 40 stopniach bo dla ciebie się to źle zakończy i każdy raczej robi sobie rankiem albo późnym popołudniem i nie ma problemu.

Link to comment
Share on other sites

Ale nikt nie zadał pytania ile czasu wytrzyma pszczelarz w odzieży ochronnej w kapeluszu i krytych butach w temperaturze 34 stopnie ? ile rodzin w samo południe może przejrzeć w takim  stroju i ile godzin ?  Czekam na rekordzistów ?  Bo jeden dwa na pewno tak .

Ale do młodzieży świat należy.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ale nikt nie zadał pytania ile czasu wytrzyma pszczelarz w odzieży ochronnej w kapeluszu i krytych butach w temperaturze 34 stopnie ? ile rodzin w samo południe może przejrzeć w takim  stroju i ile godzin ?  Czekam na rekordzistów ?  Bo jeden dwa na pewno tak .

Ale do młodzieży świat należy.

Pozdrawiam

Tadek

Dokładnie o tym samym pomyślałem. Ja wczoraj pszczoły podkarmiałem po 20 tej. Nawet dymu nie trzeba było przy otwieraniu ula. W samo południe??? Tylko dla hardkorowców.

Link to comment
Share on other sites

Tadek dobre pytanie;) 34 to w cieniu a na słońcu? W czwartek byłem na jednej z pasiek. Niestety siła wyższa mam ja 100 km od domu. Co prawda wszystko zajęło mi 2 godz bo zrobiłem tylko to co musiałem ale pot wpływał do oczu. Co jakiś czas kapelusz do góry, wycieranie i dalej. Ojciec wytrzymał tylko kilka min :) Wczoraj już pojechałem na pasiekę ok 18. Inna robota i tez co miałem zrobić zrobiłem

Link to comment
Share on other sites

Ale nikt nie zadał pytania ile czasu wytrzyma pszczelarz w odzieży ochronnej w kapeluszu i krytych butach w temperaturze 34 stopnie ? ile rodzin w samo południe może przejrzeć w takim  stroju i ile godzin ?  Czekam na rekordzistów ?  Bo jeden dwa na pewno tak .

Ale do młodzieży świat należy.

Pozdrawiam

Tadek

No to ja wczoraj zaszalałem. 12 uli przejrzałem i wykręciłem miód, do tego zrobiłem 2 odkłady :-P Ale wieczorem nie wiedziałem jak się nazywam. Niestety wyboru wielkiego nie miałem, mus to mus :-) Dostałem 2 matki unasienione, zapomniałem, że zamówiłem :-P  wiec wiadomo, grzech nie wykorzystać. A miód musiałem wykręcić i w końcu zacząć leczyć pszczoły i podkarmiać...

 

Edit: temperatura w aucie podczas jazdy 41 stopni, wypiłem 4,5 litra mineralki, 5 herbat z cytryną i 3 browary na fajrant. Dopiero po ostatnim browarku poczułem nasycenie wodą a i tak na wadze miałem 2 kg mniej niż rano...

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie o tym samym pomyślałem. Ja wczoraj pszczoły podkarmiałem po 20 tej. Nawet dymu nie trzeba było przy otwieraniu ula. W samo południe??? Tylko dla hardkorowców.

 

Właśnie że w samo południe są łagodniejsze bo cała pszczoła lotna jest w polu  a wieczorem się już nie idzie tzn. jak jest ciemno wiem to z autopsji raz mnie tak pocięły że szkoda mówić.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie że w samo południe są łagodniejsze bo cała pszczoła lotna jest w polu  a wieczorem się już nie idzie tzn. jak jest ciemno wiem to z autopsji raz mnie tak pocięły że szkoda mówić.

 

To prawda ale w sezonie jak pszczola zajeta w polu ale teraz gdy pszczoly na bezrobociu / no moze nie wszedzie / nie ma roznicy kiedy sie przeglada , pszczoly wytrzymaja ale pszczelarz watpie  .

Dzisiaj wiekszosc pszczelarzy ma dennice osiatkowane temp. w ulu i na zewnatrz jednakowa przy takich upalach pszczoly i tak musza wetylowac .

Link to comment
Share on other sites

Ja dziś poszedłem na pasiekę z paczką styropianu położyłem im na daszki. Do 2-3 zaglądnąłem na chwilę by sprawdzić jak się czują w egipskim klimacie. Mają się dobrze.

Jakiekolwiek przeglądy wstrzymałem, po co mają się denerwować i podnosić temp.

w tej temp. 36 St.C w cieniu to miód zaczyna tracić swoje cenne wartości.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.