Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rodzina wychowująca


Wugiwugi

Recommended Posts

Cześć.  

Pytania amatora. 

Jak to się dzieje że rodzina wychowująca matki pszczele pomimo zasklepienia matecznikow się nie roi?

Czy w nadstawce moge dać ramkę hodowlaną np z 5 larwami w Dadancie/WP w obecności matki ?

Czy w leżaku jest możliwość wychowu matek pszczelich w obecności matki? 

 

Link to comment
Share on other sites

A kto Ci powiedział że tak nie będzie ?  Wychów w obecności matki w początkach nastroju rojowego skutkuje - fruuu . lepiej się za to nie bierz  , lepszy składaniec bezmatek .

Link to comment
Share on other sites

Wszyscy tak pięknie opisuja chociażby system cloak board. 

Większość pszczelarzy uważa że matki wychowane w obecności matek są lepsze. Ciekawy jestem ile w tym prawdy. 

Szkoda mi tracić jednej rodziny produkcyjnej aby ją pozbawiać matki. Chciałbym dla własnych potrzeb wychodowac z 5 matek i sprawdzić czy rzeczywiście są lepsze od zakupionych u hodowców. 

Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, Wugiwugi napisał:

Szkoda mi tracić jednej rodziny produkcyjnej aby ją pozbawiać matki.

Ja Ci napisałem wyraźnie - składaniec . Poskładasz z wielu jedną bez matki . 

Wychów w obecności daje lepsze matki ale ty się pytałeś o coś innego .

 

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem że gdyby rodzina nie była w nastroju rojowym to rój ze starą matką prawdopodobnie by nie wyszedł.?

Mam zamysł w przyszłym sezonie zrobić taki numer.

Mam Warszawiaka Poszerzanego leżaka (oprócz WP korpusowych). Tenże leżak ma dwa wylotki z tyłu i  z przodu po przekątnych. I myślę sobie aby pobrać larwy od najlepszej rodzinki. 12 godzin wcześniej leżaka odwrócić i podzielić na pół zatworem tworząc bezmatek. Po stronie bez matki wrzucić ramkę hodowlaną około 12 miseczek z larwami, więcej nie potrzebuję (niech 5 mi się przyjmie to będę się cieszył). Po odpaleniu matecznikow zatwor usunąć i wstawić kratę.  Dzień przed wygryzieniem zaizolować mateczniki i odebrać je następnego dnia.

Może się udać? Co uważacie?

Link to comment
Share on other sites

Nie ma czegoś takiego jak jedna prawda szczególnie w pszczelarstwie gdzie jest zbyt wiele zmiennych w hodowli i wszystkim rządzi przypadek i statystyka. A statystyka to taka nauka gdzie im więcej zrobisz badań tym bardziej przybliżasz się do prawdy. Moja rada przetestuj to sobie sam w pasiece to co Ciebie interesuje w hodowli matek , bo wiele może zależeć siły rodziny rasy pszczół i czy podajesz ramkę hodowlaną z zasklepionymi larwami w matecznikach czy w innym stadium larwę matki czy tylko jajeczka 1-3 dniowe ? Tego nie wiemy co masz na myśli ?

Jak dla mnie to do wyhodowania najlepszych matek trzeba zrobić starter gdzie umieszczamy najlepszy materiał genetyczny z naszej pasieki czyli jajeczka od najlepszej rodziny. I zapewniamy sobie w ten sposób matki na wymianę. Dlaczego ? Obejrzyj ten film.

https://www.youtube.com/watch?v=3ibuDZXJPLs&t=2877s

 

Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, Wugiwugi napisał:

gdyby rodzina nie była w nastroju rojowym to rój ze starą matką prawdopodobnie by nie wyszedł.?

To nie takie proste :) Najlepsze rodziny wychowujące to te rojliwe , dlatego buckfasty słabo się do tego nadają , najlepsze takie dzikusy niewiadomego rodu.  Wybór wybitnej rodziny do pobrania z niej jajeczek wcale nie musi dać wybitnych matek tylko co najwyżej przeciętne - odpowiada za to zjawisko wybujałości ( heterozji) . Zaleca się zatem hodowlę matek z dobrych rodzin , a nie wybitnej , najlepszej w pasiece.

Tyle ,że kto w to uwierzy zanim nie spróbuje ?

Cloake Board  ( Cloake to nazwisko ) , czyli przegroda p. Cloake - to fajna zabawka i parę razy się tak bawiłem. Matki są faktycznie dobre , ale skoro wymieniam je co najwyżej po 2 sezonach to wcale nie jest to najistotniejsze  ile ma rurek. Czy zdarza się rójka przy  takim wychowie - rójka zawsze jest możliwa , ale jak pisałem na początku - nie jest to u mnie cenna z punktu widzenia pasieki rodzina. Na początek lepiej się pobawić ze starterem , czy rodziną osieroconą bez czerwiu odkrytego.

Jeśli masz w leżaku WP wylotek po jednej stronie ( czyli niesymetrycznie) to można zrobić tak : dać kratę pionową  i matkę zostawić za kratą, tak aby pszczoły wchodzące do ula nie miały z nią kontaktu . W  tej części umieścić też ramki z czerwiem . Jak zasklepią cały czerw to podać tam ramkę węzy z jajeczkami . Powinny pociągnąć mateczniki bo będzie słaby kontakt z matką.

Można też zrobić odwrotnie ( matkę od wylotka) .  Ramkę z jajeczkami przygotowuję podając ramkę z węzą do wybranej rodziny . Matka składa jajka zanim węza zostanie odciągnięta i to dobry materiał na mateczniki. Żeby nie bylo mateczników z dwóch stron , to na drugą stronę ramki przypinam pinezkami kawałek kraty. Wtedy to pszczoły wybierają larwy na mateczniki i to na wczesnym etapie. Tak się kiedyś bawiłem z Cloake Board i wyniki były rewelacyjne , ale już mi się nie chce :)  Bo dużo dłubaniny . Jak pisza koledzy prościej zrobić rodzinę wychowującą ( np . po rzepaku ) i nie wnikając które matki lepsze , hodować w rodzinie bezmatecznej. Potem wybrać najlepsze , mateczniki podając do ulików weselnych . Tu też daję po 2 , żeby sobie same wybrały matkę. Nie , nie wyroją się z ulika weselnego . Przynajmniej u mnie się to nigdy nie zdarzyło, albo jakiś głupi jestem ?

Czasem po prostu po rzepaku zabieram matkę z rodziny i same sobie wyhodują nową , lepszą matkę. I też się nie wyroją , mimo że mają kilka mateczników , ale pod warunkiem że nie zabrałem matki rodzinie w nastroju rojowym . Wtedy pójdą na drzewo z każdą matką , która się wygryzie . To taka metoda "na leniwego , leśnego dziadka" , ale zapewniam ,że matki też super. Tyle ,że przez miesiąc nie ma nowego czerwiu i rodzina nie zasilana osłabnie. Ale  to już inna historia. Można też zagospodarować tak pozyskane mateczniki wybierając te założone na młodych larwach itd.....

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Kupuje matki , ale  większość dla siebie hoduje .Wychowująca rodzina jest bez mateczna .Życzył bym Tobie też takich matek .

Dobrze radzi Daro na początek idź prostą drogą .

W muzyce wariacje wykonują zaawansowani . ;)

Mam rodziny na 3,5 k  które w trzecim korpusie nie pociągną mateczników,krainki ;) taki klimat .

A w tych rojliwych czy złośliwych nie proponuje wychów matek .

Dopisze że w korpusach pszczoły są ;) .

Edited by baru
Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Wugiwugi napisał:

Cześć.  

Pytania amatora. 

Jak to się dzieje że rodzina wychowująca matki pszczele pomimo zasklepienia matecznikow się nie roi?

Czy w nadstawce moge dać ramkę hodowlaną np z 5 larwami w Dadancie/WP w obecności matki ?

 

Nie trzeba osieracać i nic ci się nie wyroi, rodzinę do wychowu matek kwalifikujemy po przeglądzie.Może być normalna rodzina produkcyjna.Następnie wyciągamy ze dwie ramki młodego czerwiu do miodni aby przyciągnąć tam pszczoły wychowujące,im dalej od matki tym lepiej.Miedzy te ramki wstawiamy ramkę hodowlaną z larwami.Pszczoły zaczynają odciągać na tej ramce mateczniki,dalej wiadomo.Rodzina normalnie zbiera miód,a matka czerwi na dole.PK   

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, Wugiwugi napisał:

Czy w leżaku jest możliwość wychowu matek pszczelich w obecności matki?

Można tak jak w leżakach robi się odkłady to można również hodować matki wkładając deskę odgrodową wydzielamy pszczoły do hodowli.O tym czy pszczoły zaczynają ciągnąć mateczniki nie decyduje rodzaj ula ale wiele innych czynników w śród nich ułożenie larwy w komórce na dół,a nie na bok.PK

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Jeśli bym to robił w leżaku to mogę sobie nawet pomóc deską zatworową aby z jednej strony zrobić bezmatek (otwierając wtedy dwa wylotki) lotna wtedy wróci do części ula z ramką hodowlaną. I ilość odpalonych matecznikow będzie sporo wieksza chociaż strasznie mi na tym nie zależy.

Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, Wugiwugi napisał:

Jeśli bym to robił w leżaku to mogę sobie nawet pomóc deską zatworową aby z jednej strony zrobić bezmatek (otwierając wtedy dwa wylotki) lotna wtedy wróci do części ula z ramką hodowlaną. I ilość odpalonych matecznikow będzie sporo wieksza chociaż strasznie mi na tym nie zależy.

Dokładnie to miałem na myśli jeszcze łatwej jak w korpusowym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.