Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

U mnie wszystkie produkcyjne mają zabudowę ciepłą i nie widzę innej możliwości. Czemu? Bo tak mi się wygodniej pracuje. Do ula zawsze podchodzę od tyłu i gdybym miał ramki na zimną, to bym musiał się gimnastykować, a tak zawsze ręce mam symetrycznie. Mógłbym napisać, że pszczołom w takim układzie łatwiej obronić się przed rabunkiem, ale silna i zdrowa rodzina zawsze sobie poradzi. Ja mam osiatkowane dennice, więc układ ramek nie wiele zmienia pod względem wentylacji. 

 

Jak już wyżej napisaliście, pszczoły w dzikiej zabudowie budują różnie. Dodam tylko, że kierują się polem magnetycznym. Jak ktoś chce mieć pozawijane plastry w słoikach, to wystarczy położyć magnes i w trakcie odbudowy go przekręcać.

 

jucedcargo oczywiście możesz zmienić ustawienie ula na zabudowę ciepłą, to dobry okres na taki manewr, a pszczoły spokojnie sobie ułożą pokarm przed zimą jak będą chciały.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Kosut napisał:

No i zabłysłeś zupełnie nie na temat. Jak już musisz pouczać fenomenie to przynajmiej przeczytaj poprzednie posty.

Gula lata? Niby co? Opis jak robię i to doskonale działa tylko trzeba się przestawić z myśleniem to pouczanie? A idź pan w ...

 

Mam od zawsze zabudowę zimną. Zapasy na ramce 1/1 Dadanta były wtedy w każdej rodzinie na każdej ramce z tyłu za czerwiem. Kłąb miał do nich dostęp jak szedł do tyłu od wylotka w zimie.  Dla co poniektórych to szkoda, że ramek nie da się po skosie. Problemem jest wielkość rodziny puszczana do zimy a nie typ zabudowy. 

Edited by tikcop
Link to comment
Share on other sites

W dniu 17.07.2020 o 21:06, Tadek11 napisał:

Jeżeli to prawda to ciekawe czy ktoś z Kolegów ma ule z wylotkiem na ukos w stosunku do położenia ramek w ulu ? ?

Pewnie nie, ale myślę, że jest to wykonalne aby na krawędzi zrobić wylotek pionowy :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Pszczoły w dziuplach budują na ciepło, zimno i na skos. A może dlatego

"Pszczoły rozpoznają kierunki, kierując się m.in. polem magnetycznym Ziemi. Wskutek tego budują

plastry, zachowując taki sam kąt względem linii pola, jak w gnieździe, w którym wyrosły."  Wolfgang Ritter

Co myślicie, wydaje się bardzo prawdopodobne?

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, zdzich123 napisał:

Jeśli to miałaby być prawda to po przewiezieniu w inne miejsce powinny układ ula przerobić moje tego nie robią .

Błędny wniosek moim zdaniem. To co napisałem łatwo sprawdzić wystarczy złapać  rój z własnej pasieki . Wiedzieć z którego ula wyszedł. Osadzić go w skrzynce bez ramek i obserwować.

Link to comment
Share on other sites

Sprawa nie jest taka prosta. Ale na przykladzie zdjecia Roberta widzimy jasno regule. Lewa okiennica w poprzek, prawa wzdluz. Wniosek: jak chcemy na zabudowe  ciepla to na budowe ula uzywamy prawych okiennic. Na zimna lewych okiennic. 

Ciekawe czy to okno kuchenne. Ludzie robia sie wygodni.  

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
W dniu 23.11.2020 o 18:16, Robi_Robson napisał:

Na zimę , to lepiej pszczoły zabrać do domu, żeby nie zmarzły  ;)
w oknie....jpg

 

Ja zawsze chciałem zrobić korpusy gdzie jedna ze ścianek będzie z podwójnej ścianki plexi lub poliwęglanu. Ułatwiłoby to kontroli w zimę

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Krzychu napisał:

 

Ja zawsze chciałem zrobić korpusy gdzie jedna ze ścianek będzie z podwójnej ścianki plexi lub poliwęglanu. Ułatwiłoby to kontroli w zimę

Zbędny gadżet .
Pszczoły mają być gotowe do zimy przed zimą .
Później nie trzeba i zaglądać w okna , bo z tego więcej szkody jak korzyści.

Ul z podglądem , to najwyżej na imprezy plenerowe.
np taki  http://gminaraciaz.pl/pl/840/0/ii-jarmark-raciaski.html#prettyPhoto[photo]/26/
 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Robi_Robson napisał:

Zbędny gadżet .
Pszczoły mają być gotowe do zimy przed zimą .
Później nie trzeba i zaglądać w okna , bo z tego więcej szkody jak korzyści.

Ul z podglądem , to najwyżej na imprezy plenerowe.
np taki  http://gminaraciaz.pl/pl/840/0/ii-jarmark-raciaski.html#prettyPhoto[photo]/26/
 

 

Już pomijając ten ulik z plexi to stoisko miałeś bardzo bogate ?

Link to comment
Share on other sites

Już wspominałem kiedyś .
Przez jakiś czas prowadziłem interes oponiarski w Sannikach k.Gąbina . Między Płockiem a Sochaczewem .
Przejeżdżałem wtedy tamtędy 1-2x w tygodniu . Przez Płock , Bielsk , Drobin...
A , że mam w Raciążu znajomych , przyjaciół i klientów to kiedyś tam jeździłem .
Mam stałe zaproszenie od dyrektora GOK-u , ale od dwóch lat termin imprezy kolidował mi z imprezą w skansenie w Olsztynku .
No a w tym roku to wiadomo ...

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Robi_Robson napisał:

Już wspominałem kiedyś .
Przez jakiś czas prowadziłem interes oponiarski w Sannikach k.Gąbina . Między Płockiem a Sochaczewem .
Przejeżdżałem wtedy tamtędy 1-2x w tygodniu . Przez Płock , Bielsk , Drobin...
A , że mam w Raciążu znajomych , przyjaciół i klientów to kiedyś tam jeździłem .
Mam stałe zaproszenie od dyrektora GOK-u , ale od dwóch lat termin imprezy kolidował mi z imprezą w skansenie w Olsztynku .
No a w tym roku to wiadomo ...

Bielsk, Drobin, Raciąż to 20 km. od mojej miejscowości. Za Wisłą trochę dalej. Ze względu, że pracuję w inwestycjach samorządu to przymierzamy się do niewielkiej inwestycji w Tokarach. Byłem tam kilka razy, projekt itd. - to rzeczywiście nawłoci jest tam sporo. Tereny nadwiślane podmokłe, (to bodajże pradolina) to jej pasuje a zapewne i nektarowanie lepsze. 

Edited by harcerz1020
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.