Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Przenosny stojak pod korpusy, ule


Beeman

Recommended Posts

Ogladajac wiele filmow na YT czesto widze gdy podczas przegladu korpusy stawiane sa na trawie lub w najlepszym wypadku na odwruconym daszku. Podnoszenie czesto ciezkiego korpusa z ziemi nie jest dobrym rozwiazaniem. Podczas prac przy ulu czesto pomocne sa dodatkowe przenosne, lekkie stojaki.  Jestem ciekawy jak to u was wyglada?  Tutaj zdjecia stojakow. Opcja #2 dla mniej utalentowanych stolarzy. 

jIxhKEH.jpg

Vg1g8sH.jpg

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Rozważam budowę tego ustrojstwa od lat ale póki co lenistwo bierze górę.

Jak bym robił to trochę większe, tak na dwa korpusy.

Rozważałem też zakup TAKIEGO podestu. Jak by się nie sprawdził na pasiece to zawsze można wykorzystać w domu.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Krzyżak said:

Rozważałem też zakup TAKIEGO podestu.

Szymon nie sadze aby to bylo dobre. Raz troche za duze. Dwa to gdy polozysz korpus na plaskim to czesto od spodu sa mostki wiec pognieciesz pszczoly, zabrudzisz ramki itd..  Mysle ze stojak musi byc pusty w srodku. 

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie kładę korpusów z pszczołami na trawie tylko na daszku kolejnego ula. Moje korpusy mają 8-9mm luzu pod ramkami, a górna beleczka jest praktycznie zlicowana z górą korpusu. Dzięki temu praktycznie nie gniotę pszczół lub bardzo mało okazjonalnie. Jeżeli zastosujecie takie rozwiązanie jak piszecie, to pszczoły skłębią się pod korpusem i jak odłożycie taki korpus do ula, to pognieciecie pszczoły od dołu i nawet nie będziecie o tym wiedzieć. Chyba, że wcześniej podmuchacie dymem od dołu, aby uciekły do góry.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Xpand said:

Nigdy nie kładę korpusów z pszczołami na trawie tylko na daszku kolejnego ula.

 

16 minutes ago, Xpand said:

Jeżeli zastosujecie takie rozwiązanie jak piszecie, to pszczoły skłębią się pod korpusem

Ciekawy jestem dlaczego pszczoly beda sie klebic na stojaku a na daszku nie? 

  

Tak, czasem pszczoly moga utworzyc maly klab od spodu.  Dlatego dobrze jest polozyc na stojak powalke z ula albo jakas dodatkowa powalke.  A co jesli nasz ul ma 4 korpusy?  To na nastepny stojak daje mokra scierke.   Stojaki uzywam od pieciu lat i nie wyobrazam sobie pracy bez nich. Super pomocne nie mal przy kazdej robocie, ze nie wspomne o przegladzie lub miodobraniu. 

Link to comment
Share on other sites

To bardzo proste, bo blokuje ich daszek ula i większość w nadmiarze zostanie na daszku tego właśnie ula i potem odfrunie do macierzaka. Ja mam 3 lub 4 ule na podstawce/legarach i zawsze mam miejsce na postawienie korpusów. Czasami dwa korpusy kładę na jednym ulu i kolejny na drugim, a czasami 3 korpus na 3 różnych ulach. Zresztą jak przeglądasz ul i masz kraty odgrodowe, to chyba nie pomieszasz rodni z miodnią, bo Ci matka może czmychnąć za którymś razem do miodni. W takim wypadku pasuje mieć 2 takie podstawki. Jaką masz przestrzeń pod ramkami?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Xpand said:

W takim wypadku pasuje mieć 2 takie podstawki. Jaką masz przestrzeń pod ramkami?

Czasem jest w uzyciu i cztery. Jedna choćby na odkladowke do której ida ramki z miodem albo ramka z pszczola podczas przegladu.  Przestrzen jest jak ma byc 1/3 nad i 2/3 pod ramkami. 

Link to comment
Share on other sites

Ja używam taki przenośny stojak , a w zasadzie jezdny bo na kółkach który służy jednoczenie do wożenia korpusów z ramkami po pasiece.  Świetnie zdaje egzamin jest lekki i składany i nie zajmuje dużo miejsca polecam.

WP2020072_qqrerqx.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 31.07.2020 o 18:42, Tadek11 napisał:

Szukajcie czegoś takiego jako wózek wędkarski , ale są różne wymiary i trzeba dobrać odpowiedni dla siebie rozmiarowo ja kupiłem o symbolu W3

Zamówiłem na allegro. Podziękował! Jak przyjdzie pewnie będzie jednym z najczęściej używanych sprzętów na pasiece i w domu... Nawet na plażę się przyda :)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, mirek. napisał:

tylko czy ładowność 50kg to nie za mało troszkę 

no chyba że ma to służyć do transportu gratów bez miodu

Mirek wierz mi , a co ty chcesz tym wozić , kartofle z pola ? ? Do kartofli na pewno się nie nadaje. Ale ja go cenię za lekkość i zwrotność w trudnym terenie. Do gratów on się nie nadaje , bo za duży i pogubił być po pasiece , jak chcesz to przyjedź do mnie i spróbujesz zanim kupisz , moim zdaniem jest super do korpusów i też uważam że to jeden z lepszych gadżetów do pasieki.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

W dniu 26.07.2020 o 22:55, Beeman napisał:

Tak, czasem pszczoly moga utworzyc maly klab od spodu.  Dlatego dobrze jest polozyc na stojak powalke z ula albo jakas dodatkowa powalke

Po korpus mokra szmata ,99% pewności że nie będzie pszczół od spodu.

Gdy robię szybkie przeglądy to element nieodzowny .

Link to comment
Share on other sites

On 7/26/2020 at 4:55 PM, Beeman said:

Tak, czasem pszczoly moga utworzyc maly klab od spodu.

 

On 7/26/2020 at 4:55 PM, Beeman said:

To na nastepny stojak daje mokra scierke. 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.