Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Topiarka słoneczna


wreichert

Recommended Posts

57 minut temu, Tadek11 napisał:

po kosztach nowych materiałów można zamknąć się w kwocie  do 8 stówek czyli 10 razy mniej.

Czyli widać jaką szkodę robi rynek dofinansowań. 

 

To teraz jaki dalszy krok? Stół do rozlewu miodu własnej konstrukcji? ;) 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 7.09.2021 o 22:26, Tadek11 napisał:

tylko jaki sterownik do niej

obrót za słońcem wystarczy zwykły sterownik zegarowy , nie ma potrzeby śledzić słońca - bo jest to przewidywalne. Co  określony okres czasu silnik jest włączany na ustalony czas - sterowanie czasówką - to zrobi każdy elektryk. Po osiągnięciu położenia krańcowego zatrzymuje się i wraca do położenia pierwotnego ( wschód) . Ponowne uruchomienie sygnałem startu z zegara.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Krzychu napisał:

Czyli widać jaką szkodę robi rynek dofinansowań. 

 

To teraz jaki dalszy krok? Stół do rozlewu miodu własnej konstrukcji? ;) 

Pisaliśmy o tym wielokrotnie Krzychu może nie pamiętasz ale przy uruchomieniu rynku dofinansowania sprzęt pszczelarski podrożał właśnie o kwotę dofinansowania , może z małym minusikiem i widać było że cale te dofinansowanie przechwytują pośrednicy. Zresztą to jest stała praktyka w rolnictwie że rolnik dostaje grosze a prawie drugie tyle pośrednicy. ?

Natomiast stół do rozlewu ? mam odstojniki do rozlewania kupione na refundację , a stół do odsklepiania robiłem też sam i wyszedł połowę tego co u Łysonia a to jest dlatego że rynek sprzętu pszczelarskiego jest małym rynkiem z małą sprzedażą roczną i małą konkurencją i  silą rzeczy taki rynek musi mieć większe marże rynkowe dla rentowności ( niektórzy mówią chciwości ) producentów . W ekonomii to się określa  "rynek producenta " to znaczy że producent ustala na nim ceny a nie klient swoimi nogami i przebiera wśród producentów. 

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, manio napisał:

obrót za słońcem wystarczy zwykły sterownik zegarowy , nie ma potrzeby śledzić słońca - bo jest to przewidywalne. Co  określony okres czasu silnik jest włączany na ustalony czas - sterowanie czasówką - to zrobi każdy elektryk. Po osiągnięciu położenia krańcowego zatrzymuje się i wraca do położenia pierwotnego ( wschód) . Ponowne uruchomienie sygnałem startu z zegara.

Myślałem o tym sterowniku zegarowym ale nie jestem elektrykiem i jeszcze nie wiem jak on przenosi impulsy na silnik czy robi to krokowo jak to robi i jak to połączyć do silnika ?

Natomiast sterownik lokalizator słoneczny czyli tracker  robi to w sposób ciągły  i bebechy do niego czyli sterowanie układ elektroniczny  kosztuje zaledwie 66 ,- zł na Allli i to jeszcze dwuosiowy czyli na dwie osie.

https://pl.aliexpress.com/item/4001187977658.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.71ec5bb5Mkoozb&algo_pvid=be24c173-0cf0-40be-865f-660f65f1b1d5&algo_exp_id=be24c173-0cf0-40be-865f-660f65f1b1d5-14&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"10000015228908039"}

Nie rozglądałem się jeszcze dokładniej może można kupić i takie w obudowie gotowe pewnie trochę drożej  , ale nie mam teraz czasu . Nie wiem ile by kosztował u nas taki sterownik zegarowy , pewnie cena była by trochę wyższa ?

 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał:

sterowniku zegarowym ale nie jestem elektrykiem

Sterownik zegarowy ma tylko ustalić czas pracy trakera - od efektywnego wschodu do zachodu słońca . Może to być zegar astronomiczny , wtedy ma wpisane informacje kiedy każdego dnia wschodzi i zachodzi słońce -  można ustawić np. start na godzinę po wschodzie i będzie codziennie startował o innej godzinie - tak jak codziennie inaczej wstaje słońce. Silnik trakera zasilany jest  impulsowo z tzw. czasówki gdzie można płynnie regulować czas pracy i postoju. Może to być też ciągły ruch , ale wtedy trudniej tym sterować , trzeba dołożyć regulator obrotów silnika - trzeba dostosować prędkość obrotu topiarki do prędkości ruchu słońca na niebie .  Gorzej na dzień pochmurny lub deszcz. Będzie chodził na darmo , ale w końcu na wszystko można zrobić kolejny czujnik. Tylko w pewnym momencie potrzebny będzie inżynier- operator. Między innymi dlatego rzadko stosowane są trakery w fotovoltaice. No i nawet w fotovoltaice ich sens stosowania dotyczy 4 miesięcy w roku. W pozostałych miesiącach efekty są nieistotne bo i produkcja dużo mniejsza. 

Nie znam szczegółów tego chińskiego sterownika, ale wolę takie o których wiem jak działają, a ewentualnie części zamienne kupię w każdym sklepie elektrycznym , a naprawi to każdy elektryk lub ja sam. Diabeł złapał 5 chińskich dusz, ale cieszył się krótko po po 3 dniach się zepsuły :)

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, manio napisał:

Sterownik zegarowy ma tylko ustalić czas pracy trakera - od efektywnego wschodu do zachodu słońca .

Albo ja nie rozumiem jak to z tym sterownikiem zegarowym albo Ty nie rozumiesz zasadę trackera słonecznego którego zasadą działania jest podążanie za słońcem poprzez wysyłanie impulsów uruchamiających silnik na jakiś minimalny czas potrzebny do przesunięcia i jakiś kąt załóżmy 1-2 stopnie (nie wiem dokładnie o ile)  natomiast rolę włączania i wyłączania na okres  nocy  spełniają wyłączniki krańcowe. I jeżeli ten sterownik zegarowy ma jedynie włączać i wyłączać to oznaczało by że ten siłownik z silnikiem musi cały czas pracować z zadaną prędkością ,  bardzo małą prędkością wysuwu siłownika lub obrotu śruby pociągowej .  Jak pisałem nie jestem elektrykiem i nie znam takich bardzo powolnych silników  i cały pic by polegał na dobraniu odpowiedniej prędkości kątowej   do obrotu topiarki.

Natomiast słowo ""tracker " z angielskiego w potocznym tłumaczeniu to oznacza ""naganiacz zwierząt  " czyli jakby w naszym przypadku naganiał urządzenie w kierunku słońca  natomiast sterownik zegarowy miałby tylko ustalać czas  pracy silników z czym zgoda ale znasz takie powolne silniki albo takie przekładnie które by temu sprostały.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał:

Albo ja nie rozumiem jak to z tym sterownikiem zegarowym albo Ty nie rozumiesz zasadę trackera słonecznego

Ja jestem automatykiem ( po wojsku dowódcą elektrowni polowej) , więc wiem o czym piszę :)  Proponowane przeze mnie sterownie jest uproszczone : nie ma układu automatycznego podążania za słońcem . Czas pracy  wyznacza sterownik zegarowy - tu nie wystarczą krańcówki bo kiedyś trzeba zacząć cykl - krańcówka to tylko bezmyślny styk . Do tego potrzebne jest też sterowanie napędem i nie ma to nic wspólnego z samym  zegarem . Impulsy włączają napęd powodując przestawienie o zadany kąt np 1 stopień. Oczywiście silnik napędza obrót przez motoreduktor - czyli przekładnię . Pozwala to za zastosowanie niewielkiego silniczka do powolnego obrotu dużego trackera. Zamiast dochodzić znaczenia słowa , wpisz w google "tracker solarny" a zobaczysz o czym piszę.  Można zastosować np. motoreduktor od podajnika paliwa do kotła retortowego  na ekogroszek. Jest wystarczająco silny i wystarczająco powolny , choć silniczek jest niewielki.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ale manio ja to rozumiem , jestem mechanikiem  Politechnika Warszawska  na wydziale MEL ( Mechaniki Energetyki i Lotnictwa ) i te sprawy mechaniczne  wszystko rozumiem , tylko nie rozumiem  o jakim sterowniku zegarowym piszesz  konkretnie podaj typ ewentualnie producenta ,  skoro chcesz mi coś poradzić z tym napędem ? , to sobie poczytam o nim w necie jak on działa w sprzężeniu z silnikiem , porównam parametry i sobie obliczę prędkości czy będą one do uzyskania w przypadku napędu  topiarki w podążaniu za słońcem  ,  ja zrozumiałem wstępnie  że pisałeś wyżej  o takim który tylko włącza i wyłącza silnik po zadanym czasie  a nie że miałeś na myśli jakieś bardziej inteligentne  sterowniki czasowe  ,  bo domyślam się ze takie na pewno są  ?

A i jeszcze ile one kosztują ? czy będą tańsze od tych podążającymi za słońcem ?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

czy będą tańsze od tych podążającymi za słońcem ?

Podążające za słońcem czyli optymalizujące szybkość i kąt nachylenia to by trzeba wykonać na sterowniku swobodnie programowalnym i no zacząć od wymyślenia logiki i czujników na jakich by to miało działać. W sieci jest dużo takich realizacji. Koszt w tysiącach  złotych , no i dostęp do oprogramowania narzędziowego oraz umiejętność programowania sterownika i  pewna praktyka - choć nie jest to wiedza tajemna i nawet średnio ogarnięty student sobie radzi po  krótkim kursie.  Nie wydaje mi się aby to miało sens w  zastosowaniu do topiarki. Koszt zaawansowanego trackera ze sterowaniem jest wyższy niż paneli , a dodatkowe zyski dotyczą tylko kluczowych 4 miesięcy w roku , w styczniu praca trackera jest bez sensu w naszym  klimacie.

Nie wiem co może taki chiński sterownik  i chętnie poczytam instrukcję pod warunkiem ,że w cywilizowanym języku. Jak masz to podrzuć link , napiszę recenzję o przydatności i co ewentualnie trzeba dokupić.

Sterownik zegarowy ? Popatrz co pokazuje google na hasło "zegar astronomiczny" . Nie steruje on obrotami , a tylko uruchamia i wyłącza urządzenie tak jak uruchamia się i wyłącza słonko. Chyba ,że wolisz to robić sam , wtedy rzecz zbędna. Może być zegar bez funkcji astronomicznej , ale nie będzie znacząco tańszy. Takie zegary astronimiczne stosuje się do sterownia oświetleniem ulicznym , choć i tu wchodzą bardziej  skomplikowane sterowania.

Do zasilania silnika reduktora obrotów ( jako MELowiec masz to w paluszku) potrzebny osobny sterownik. Można go wykonać po prostu na przekaźnikach czasowych. Trzeba ustawić doświadczalnie czas pracy silnika i czas postoju , aby topiarka przestawiła się przez dzień pracy . Koszt podobny jak zegara , wpisz w google "przekaźnik czasowy" i masz całą paletę producentów i cen.

Jestem zwolennikiem prostych rozwiązań na logice stycznikowej bo na oko widać co nie działa , która dioda nie świeci. Choć mam w domu wiele sterowań na bardzo zaawansowanych i kosztownych urządzeniach - to jednak przerost formy nad treścią i raczej poligon doświadczalny niż realna potrzeba. No i nikt poza mną ich nie ogarnia , więc w razie problemów ze mną , są nienaprawialne .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

OK manio .  Dzięki za to nakierowanie na hasła w necie "zegar astronomiczny" i " przekaźnik czasowy" w poszukiwaniu za bardziej zaawansowanych  sterowników czasowych , nie odpowiadałem bo mam teraz dużo roboty na działce , chcę wykorzystać jeszcze pogodę do niektórych prac przed zimą ?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał:

Dzięki

służę uprzejmie :) , ale jak jesteś mechanikiem to możesz zaprojektować reduktor , który przestawi topiarkę o żądany kąt w oczekiwanym czasie. Wtedy do sterowania wystarczy wspomniana wcześniej przez Ciebie krańcówka . Topiarka po  osiągnięciu wieczorem skrajnego położenia zamyka krańcówkę i powraca w położenie wyjściowe czekając na ranek , kiedy Ty lub zegar ponownie ją uruchomi i  tak można dywagować bez końca , ale w końcu trzeba znaleźć kompromis pomiędzy możliwościami technicznymi , efektem końcowym i kosztami.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Właśnie kompromis to jest to zadanie dla każdego chyba najistotniejsze . Początkowo myślałem o takiej platformie metalowej na kółkach którą można przestawiać na działce , ale skoro okno  moje ma wymiar  90 x 120 cm ( a może dwa obok siebie) to w jednym oknie zmieści mi się 10 moich ramek na płasko czyli korpus na  jedno załadowanie , a może nie na płasko tylko pionowo ? i pod spodem dać sito z blachy i ociekacz ? Trzeba by sprawdzić jak będzie lepiej ? W sumie jak mam rocznie do przetopienia około 600 ramek rocznie  to trzeba 60 razy załadować topiarkę i jak na płasko i jak jest ostre słońce to  można i trzy razy dziennie załadować a jak by zrobiło się układ pionowy załadunku ramek do topiarki to pewnie raz na dzień i nie wiadomo jak z efektywnością wytopu i czy sita z blachy  nie będą się zatykać i sprawność nie będzie gorsza ? , na płasko już mam to opanowane i jest OK nic się nie zapycha w takim układzie jak na zdjęciach powyżej. No i była koncepcja platformy na kółkach , ale jak zrobię napęd to logika by wskazywała żeby zrobić to na stałej lokalizacji na słupie w ziemi jak na filmie który dał Bogumił .https://www.youtube.com/watch?v=hr07xKWM6tw

Wtedy te kółka i ciąganie sporego okna lub okien po trawie stało by się niewygodne i gdzie to chować na zimę ?

To takie wstępne przemyślenia , napęd będzie już drugim krokiem ?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Tadek11 said:

stałej lokalizacji na słupie w ziemi jak na filmie który dał Bogumił

To tylko koncept. Dla panela to wszystko jedno pod jakim katem on sie porusza. W przypadku topiarki powinna przemieszczac sie w plaszczyznie poziomej.   Mysle tez ze kat 90st. zupelnie powinien wystarczyc. Mysle ze wystarczy aby zalapalo od godziny 11 do 4pm.  Podstawe topiarki tez nie robil bym na stale. Rame topiarki mozna dociazyc workami z piaskiem lub plytami chodnikowymi.  Na zime ewentualnie jakis pokrowiec jak ktos nie ma gdzie skladowac sprzętów.

Link to comment
Share on other sites

Masz rację płaszczyzna pozioma raczej powinna wystarczyć , czyli tylko jedna oś obrotu co trochę obniża koszty ,  a regulację kąta nachylenia względem pionu można dokonywać raz na tydzień za pomocą śruby.

Czy na stałe czy ruchomą to rzecz gustu , wielkości działki i dostępność miejsca nasłonecznionego w godz. 9 - 17.  

 

Link to comment
Share on other sites

51 minut temu, mirek. napisał:

a tak z ciekawości zapytam

o ile więcej się pozyska wosku z topiarki słonecznej w porównaniu do parowej bez wyciskania zboin? 

Mirek to nie o to chodzi z topiarką słoneczną . To jest inna metoda ekologiczna , bez zużycia energii , tańsza i wosk pozyskuje się  bardziej czysty,   spróbuj to będziesz wiedział ?

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, mirek. napisał:

hehe może na emeryturze::P

 

Dokładnie odwrotnie : na emeryturze można się bawić w parowanie, tomerkowanie  , wyciskanie ostatniej  kropli , teraz szkoda czasu i zachodu.  Do słonecznej wkładam  i się nie interesuję. Jak sobie przypomnę to czyszczę i daję nowy ładunek. Wosk pod wpływem słońca wyraźnie jaśniejszych niż z parowania. A że nieco mniej  wycisnę ?  Jakoś to przeżyję. Zboiny wyrzucam na kompost , więc straty nie ma - wszystko zostaje u mnie :)

Koła moim zdaniem niezbędne : odstawiam np. żeby skosić trawę , na zimę odstawiam pod zadaszenie . Nie ma sensu żeby stała cały rok  w jednym miejscu.

Edited by manio
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, manio napisał:

 Do słonecznej wkładam  i się nie interesuję. Jak sobie przypomnę to czyszczę i daję nowy ładunek.
Wosk pod wpływem słońca wyraźnie jaśniejszych niż z parowania. A że nieco mniej  wycisnę ?  Jakoś to przeżyję.

Mi się wydaje , że mam większą wydajność z topiarki słonecznej .
W parowej zawsze mnie serce bolało , że w zboinach przy każdym dotknięciu wypływały ze zboin żółte krople wosku.
W słonecznej czasem zboiny są  tak suche , że aż chrupią .
Poza tym prawdziwe EKO ! Zero zużycia prądu , gazu . A wosk prima sort .
Jedno klarowanie wszystkiego na koniec sezonu i towar , że mucha nie siada .
Całe lato samo się topi .

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Robi_Robson napisał:

Mi się wydaje , że mam większą wydajność z topiarki słonecznej .

Dobrze ,że to Ty to napisałeś bo nie chciałem wyjść na wielepa :)  Taż mam takie zdanie , próbowałem  nawet zboiny ze słonecznej dusić w tomerku ,ale tylko go uświniłem , narobiłem smrodu i nic nie pociekło. Zboin używam też do rozpalania podkurzacza , działają uspokajająco na najgorsze szatany bo smród jakby się gniazdo paliło.

Z najczarniejszych ramek leci żółciutki wosk. Mam niską ramkę , drut nierdzewny 0.4 mm , więc wystarczy oskrobać nożykiem wystudzoną ramkę wyjętą ze słonecznej i po dezynfekcji można zakładać nową węzę. Korpusy z gotowymi ramkami bez węzy czekają na wiosnę.

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, mirek. napisał:

hehe może na emeryturze::P

 

Dlaczego na emeryturze ? To prosta robota , stare okno z szybą jedź na miejskie składowisko odpadów  i skrzynka z jednej deski , dno z kawałka OSB . Jak sobie z suwnicą bramową do uli dałeś radę ? to z topiarką też  dasz radę. Nie musi być do kilku uli z napędem.

17 minut temu, Robi_Robson napisał:

Mi się wydaje , że mam większą wydajność z topiarki słonecznej .
W parowej zawsze mnie serce bolało , że w zboinach przy każdym dotknięciu wypływały ze zboin żółte krople wosku.
W słonecznej czasem zboiny są  tak suche , że aż chrupią .
Poza tym prawdziwe EKO ! Zero zużycia prądu , gazu . A wosk prima sort .
Jedno klarowanie wszystkiego na koniec sezonu i towar , że mucha nie siada .
Całe lato samo się topi .

Też odnoszę takie wrażenie , koniec z brudnymi garami , paprania się cały dzień albo i kilka dni, wszystko uświnione w pracowni i na podwórku. Najgorsza robota przy pszczołach to była jak dla mnie  , już od wielu lat nie topię w garach tylko w słonecznych .?

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Beeman napisał:

  Ilu z nas zapomnialo o tym worku z z tym co kiedys przypominalo plastry? 

Kilka lat temu za radą z mądrych książek ubijałem stare plastry w kociołku w oczekiwaniu na wysyłkę do Kolegi qq .
Ubite miały się nie bać motylicy .
Kiedy już miałem je wysłać okazało się, że jest tam więcej larw barciaka , niż wosku .
Larwy sprzedałem dla hodowców gadów na pokarm . A za otrzymane pieniądze kupiłem gotową węzę ?

  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Tadek11 napisał:

Dlaczego na emeryturze ? To prosta robota , stare okno z szybą jedź na miejskie składowisko odpadów  i skrzynka z jednej deski , dno z kawałka OSB . Jak sobie z suwnicą bramową do uli dałeś radę ? to z topiarką też  dasz radę. Nie musi być do kilku uli z napędem.

pewnie że dam rade tylko u mnie problem z miejscem nasłonecznionym

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.