Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Topiarka słoneczna


wreichert

Recommended Posts

17 godzin temu, Xpand napisał:

Ile tak w praktyce wytapiacie ramek w takiej topiarce słonecznej?

 

Ja około 500 - 600 rocznie , na dwie małe topiarki słoneczne , ale to zaczyna być wąskim gardłem i muszę co najmniej podwoić pojemność głównie dla wygody a nie żeby nie dało rady , z wiekiem człowiek robi się bardziej wymagający i wygodny ? Taka podążająca za słońcem to jest krok w kierunku wygody obsługi a przez to i ilość się zwiększy i w założeniu jest i zwiększenie przy okazji pojemności topiarki , żeby jak  pisze manio nie być uwiązany koniecznością pamiętania o częstym nabijaniu topiarki. W sumie koszt napędu to pikuś w stosunku do wygody jaką się za to otrzymuje ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Tadek11 napisał:

zwiększenie przy okazji pojemności topiarki

tu bym raczej przestrzegał przed pogłębianiem topiarki  ( ramki w pionie) . Moje naukawe badania wskazują ,że nie tędy droga bop to słabo działa. Podobnie zbyt wielka szyba to ryzyko jej pękania od naprężeń termicznych . Nie sprawdziły się też u mnie okna - bo jakoś gorzej się nagrzewało niż pojedyncza szyba. Szyba zespolona to już kompletna porażka bo o d razu pękła mimo że była tylko położona na ramie , niczym nie zamocowana  - powstały w niej naprężenia tak wielkie ,że pękła - górna szyba jest zimna , a dolna gorąca  - szkło tego nie lubi.

Mam topiarkę o wymiarach szyby około 100x100 cm. Szkoło leży na skrzydle stalowego okna . Dno z blachy nierdzewnej typ 304 . Do czyszczenia używam motyki lub saperki ( taka krótka łopata)  . Jeśli zrobię to drugą taką bo na większą jestem za słaby fizycznie :)

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, manio napisał:

tu bym raczej przestrzegał przed pogłębianiem topiarki  ( ramki w pionie) . Moje naukawe badania wskazują ,że nie tędy droga bop to słabo działa. Podobnie zbyt wielka szyba to ryzyko jej pękania od naprężeń termicznych . Nie sprawdziły się też u mnie okna - bo jakoś gorzej się nagrzewało niż pojedyncza szyba. Szyba zespolona to już kompletna porażka bo o d razu pękła mimo że była tylko położona na ramie , niczym nie zamocowana  - powstały w niej naprężenia tak wielkie ,że pękła - górna szyba jest zimna , a dolna gorąca  - szkło tego nie lubi.

Mam topiarkę o wymiarach szyby około 100x100 cm. Szkoło leży na skrzydle stalowego okna . Dno z blachy nierdzewnej typ 304 . Do czyszczenia używam motyki lub saperki ( taka krótka łopata)  . Jeśli zrobię to drugą taką bo na większą jestem za słaby fizycznie :)

 

Dałem właśnie to zapytanie o układzie pionowym załadunku ramek , żeby wypowiedzieli się Koledzy którzy takie mają jak to się sprawuje , ja jak pisałem mam topiarki na płasko . Ale widziałem takie na pionowo u Marii Gębalowwej w Żelkowie i u Kunickiego w Strzeszewie w Pasiece Nadbużańskiej ale jakoś nie było okazji spytać się o szczegóły. I chyba zostanę przy położeniu ramek na płasko , tylko zwiększę powierzchnię okien . Mam okna 90x125 cm , a może dwa takie okna obok siebie. Blacha na ociekacz wystarczy dachowa ocynkowana malowana fabrycznie na ciemny kolor , żeby pochłaniały energie słoneczną. ? Farba fabryczna jest w miarę wytrzymała i jak na razie mnie widzę zużycia przy skrobaniu , a jest o polowe tańsza od AISI 304

Link to comment
Share on other sites

57 minut temu, Tadek11 napisał:

chyba zostanę przy położeniu ramek na płasko

Ja kiedyś zrobiłem głęboką  topiarkę na pełną ramkę Dadanta , ale znacząco gorzej szło. Większa kubatura do ogrzania , a ilość ciepła zależy głównie od powierzchni okna .  Na płasko nie czekam aż wszystko ocieknie , wystarczy że susz spadnie z drutów i kładę kolejne ramki . Być może skuteczność topiarki zależy od lokalnego nasłonecznienia, mieszkam w słabo nasłonecznionej  strefie , na biegunie zimna i północy naszego coraz cudowniejszego kraju.

aff2a5d89925dc38med.jpg

Blachę kupiłem  na złomie , koszt nieistotny - nie boję się operować łopatą bo materiał niezniszczalny , a kwaśne środowisko wosku nie ma znaczenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Powracam do tematu budowy nowej topiarki słonecznej ,tak jak pisałem powyżej uznałem że wszelkie inne sposoby wytapiania ramek z woszczyną są bardzo uciążliwe kosztowne i brudne w eksploatacji po której wosk trzeba jeszcze poddawać kolejnym przetopieniom i następnie  klarowaniu .  Jak wyżej pisałem mam do wykorzystania stare ( nowe) okno nie używane nigdy ale nie potrzebne już mi i do tego wymiaru mam dostosować gabaryty . Skrzynia jest właśnie w budowie i do końca zimy planuję topiarkę wykonać. Zdjęcia będę zamieszczał w miarę budowy.

Mniej więcej konstrukcja będzie wyglądać tak jak na filmie pokazanym poniżej , aczkolwiek wnętrze będzie inne i zamierzam zastosować ociekacz z blachy perforowanej i dopiero pod nim dno po którym będzie spływał wosk do brytfanny tak jak na pierwszej topiarce na początku tego tematu. To rozwiązanie już sprawdziłem praktycznie w malej topiarce i uzyskuje się znacznie czystszy wosk , praktycznie po jednym powtórnym przetopieniu na gazie i sklarowaniu nadaje się do powierzenia wykonawcy węzy  do przerobu na węzę . Bez brudnych garów , parownic i tanio .

https://www.youtube.com/watch?v=bpQSRuv52d0

Obrotnica będzie na stałe w pasiece tak jak na filmie powyżej z wykorzystaniem trackera naprowadzającego okno w kierunku słońca i siłownika do bramy na 12V.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, Tadek11 napisał:

Powracam do tematu budowy nowej topiarki słonecznej ,tak jak pisałem powyżej uznałem że wszelkie inne sposoby wytapiania ramek z woszczyną są bardzo uciążliwe kosztowne i brudne w eksploatacji po której wosk trzeba jeszcze poddawać kolejnym przetopieniom i następnie  klarowaniu .  Jak wyżej pisałem mam do wykorzystania stare ( nowe) okno nie używane nigdy ale nie potrzebne już mi i do tego wymiaru mam dostosować gabaryty . Skrzynia jest właśnie w budowie i do końca zimy planuję topiarkę wykonać. Zdjęcia będę zamieszczał w miarę budowy.

Mniej więcej konstrukcja będzie wyglądać tak jak na filmie pokazanym poniżej , aczkolwiek wnętrze będzie inne i zamierzam zastosować ociekacz z blachy perforowanej i dopiero pod nim dno po którym będzie spływał wosk do brytfanny tak jak na pierwszej topiarce na początku tego tematu. To rozwiązanie już sprawdziłem praktycznie w malej topiarce i uzyskuje się znacznie czystszy wosk , praktycznie po jednym powtórnym przetopieniu na gazie i sklarowaniu nadaje się do powierzenia wykonawcy węzy  do przerobu na węzę . Bez brudnych garów , parownic i tanio .

https://www.youtube.com/watch?v=bpQSRuv52d0

Obrotnica będzie na stałe w pasiece tak jak na filmie powyżej z wykorzystaniem trackera naprowadzającego okno w kierunku słońca i siłownika do bramy na 12V.

 

Dziadek kiedyś wykorzystywał stare okna i przyczepkę samochodową. 

Dlatego zastanawiam się czy nie iść tym tropem tym bardziej, ze przyczepka jest malutka i mało praktyczna jak na taką do auta. 

Jednak zrezygnował z tego pomysłu i topił w beczce w workach jutowych. W tym roku 20 kg wosku uzyskałem tak, a roboty na 3 przyjazdy miałem. Ten wosk i tak trzeba było przetopić ponownie w garze 20 l i klarować z 2 x w wiaderkach. 

Co by się nie robiło to roboty i tak i tak będzie. 

Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, Krzychu napisał:

 

Co by się nie robiło to roboty i tak i tak będzie. 

 Kwestia wielkości okien i na jak dużą pasiekę , to trzeba sobie przekalkulować , bo załadowanie i wyjęcie ramek też się liczy czasowo , ale jak dobrą zrobisz i szczelną , to w słoneczne ciepłe dni można i trzy razy załadować wsad do topiarki i  i wyjąc puste ramki i  trzeba to sobie porostu przekalkulować , jak jesteś weekendowym pszczelarzem . U mnie największym problemem było obracanie w kierunku słońca , bo jak rano byłem w pasiece i po paru godzinach najczęściej wracałem do domu , to pół dnia słonecznego po południu miałem do tyłu , bo słońce było z boku topiarki. Tracker zwiększy wydajność o co najmniej połowę a koszt się szybko zwróci , i wypierniczę stare brudne gary  na złom . Gra na prawdę watra świeczki przemyśl to sobie. U mnie 9 ramek wejdzie na jeden załadunek i razy  trzy to wychodzi 27 ramek dziennie i praktycznie niewiele roboty założyć i wyjąc czyli prawie 2- 3 korpusy na jeden dzień słoneczny i jak mam w sezonie przetopić 70 korpusów to wystarczy mi na ,  23 dni około  słoneczne czyli na miesiąc 7 - 8 dni słonecznych.

A jak są dni upalne około 30 st. C  to można co godzinę wkładać i wyjmować wsad do słonecznej

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja wykorzystałem do obracania topiarki elementy z krzesełka biurowego - działa - obracam jak chce. Moja topiarka osiąga do 100 stopni - daje rade - problemem jest to, że ramki do przetopienia pojawiają się gdy już słońce nie grzeje jak potrzeba i trzeba wtedy sięgnąć po parową.

Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, kubek33 napisał:

Ja wykorzystałem do obracania topiarki elementy z krzesełka biurowego - działa - obracam jak chce. Moja topiarka osiąga do 100 stopni - daje rade - problemem jest to, że ramki do przetopienia pojawiają się gdy już słońce nie grzeje jak potrzeba i trzeba wtedy sięgnąć po parową.

 

Oczywiście przy gospodarce na dwu ramkach inny wymiar gniazda i inny nastawki oraz przy ulach leżakach , może być taki problem , jak pisze Jacek  , że  do dopiero po lipie można wycofywać ramki gniazdowe do przetopienia i wycofywanie starych ramek następuje w większości przypadków w drugiej połowie lipca. i zostaje tylko miesiąc sierpień na słoneczko . 

Przy gospodarce na ulach korpusowych , wymiana następuje w sposób ciągły poprzez rotację korpusami gniazdo- nadstawka  i przy każdym miodobraniu  można już zaczynać wycofywanie starych czarnych ramek od maja po odwirowaniu miodu i wstawiać węzę do gniazda to samo można robić na akacji i po lipie i  wymiana przebiega w sposób ciągły nie powodująca zatorów. ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ależ nie żaden rzemieślnik  robiłem sam.  ? Skrzynia jest w sumie ze sklejki i dno z płyty OSB ,  pozostało malowanie i zamontowanie okna na zawiasach no i osadzenie na stałe na obrotowym słupie w nasłonecznionym miejscu w pasiece. Oczywiście po sezonie letnim topiarkę będę chował pod dach.  

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

Ależ nie żaden rzemieślnik  robiłem sam. 

Właśnie o to chodziło, żeś rzemieślnik

 

Ile Twoich ramek wchodzi na jeden wsad?

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, zdzich123 napisał:

  A dokładnie gdzie to cacko będzie stało ?  ? Namiary poproszę .  I śpij spokojnie .?

Ano będzie stało na słupie metalowym zabetonowanym w ziemi i na łożyskowaniu  obrotowym  pozwalającej na obrót wokół  osi pionowej ?

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, mirek. napisał:

a złom podrożał :P

 

Mirek ale czy będzie droższy od pieniędzy ? ? Poza tym mam ten temat już ogarnięty , więc Twoja przestroga jest już spóźniona ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.