Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Topiarka słoneczna


wreichert

Recommended Posts

Hejka.Zacząłem pszczelarzenie z marszu i pora na przemyślenia paru spraw juz na kolejny sezon. Kotłuje mi sie po głowie sporo spraw zwłaszcza niecierpiących zwłoki. Postanowiłem albo inaczej musze zrobic topiarkę słoneczna ( w tym sezonie totalne wariactwo szuflada ze starego regału i szyba na to i odsklepiny przetopione :) ) mam juz stara szybke( bo w pracy wywalalismy - lekko peknieta ale mysle skrócic albo skleic) kantówki na rame okna i deseczki na boki. Postanowilem dac styropian na ścianki a czytałem tu i w innych watkach ze styropian mi moze stopic sie. wiec po bokach chyba zastapie go wełna lub pianka. A co z dociepleniem pod blachą ? czy tez moze stopić sie czy jak nie jest narażony na gorące promienie słoneczne to nie stopi sie? Blachę chyba dam na poczatku ocynkowana no chyba ze do wiosny znajde tania kwasówke. I czy takie zboiny po TS będa zawierały jeszcze duże ilości wosku by je jakos inaczej wytapiac czy juz nie warto meczyć sie bo to będą śladowe ilości? Od spodu płyta OSB na nia styropian, blacha i na niej jakies odstepniki na których położe ramki z suszem, by wosk mógł pod ramkami spływać. A co dalej z ramkami ? opalać palnikiem i czy zdrapać tą spalenizne czy kąpiel w sodzie bez opalania ? pozdro

Link to comment
Share on other sites

No więc Kamil od początku , piszesz o swoich przemysleniach na temat topiarki słonecznej , ale widać że nie czerpiesz wiedzy w tej sprawie z forum bo idziesz jakby pd górkę w rozumowaniem i sprawiasz wrażenie jak być w ogóle nie czytał forum.   W temacie tym o topiarkach piszemy , że najlepiej jest wykorzystać na topiarkę słoneczną stare okno , które łatwo nabędziesz na każdym miejskim skladowisku odpadków , tam ludzie po wymianie okien wywożą stare okna i można wybrać takie w idealnym stanie i dopiero do okna  dostosować resztę konstrukcji czyli skrzynię itp. Robienie ramy okiennej drewnianej z kantówki  to dla amatora za duże wyzwanie bez odpowiednich narzędzi czy maszyn stolarskich ? Duo to blacha kwasówka  ? zapytam się Ciebie po co  kwasówka ?  masz za dużo pieniędzy ? ? Po trzecie styropian tylko na spód skrzyni wystarczy i to nie grubszy jak 2 cm , boki nie trzeba ocieplać a raczej zwrócić uwagę na dobrą uszczelkę pomiędzy skrzynią a oknem. I podstawowa sprawa najlepiej zrobić nad ociekaczem z blachy ocynkowanej konstrukcję rusztu wykonaną z blachy perforowanej  oczko 4-5 mm,  na który to ruszt  kladziemy stare ramki do wytopienia  , ruszt należy umieścić nad ociekaczem jakieś około 2 cm. Takie rozwiązanie sprawi że prawie cały wosk zcieknie z ruszty na ociekacz i z ociekacza do pojemnieka na wosk i prawie caly wosk wytopi się  ze starych ramek i oprzęd ze zboinami latwo jest usunąc po wytopieniu z rusztu. Ruszt powinien być wyjmowany , żeby go można było wyczyścić w razie potrzeby obustronnie zeskrobując zanieczyszczenia i resztki propolisu. Moja taopiarka pierwszy sezon właśnie ją eksploatuję i \

https://photos.app.goo.gl/T7E5qeoQroZ9zgze8

Wrażenia , wreszcie nie mam problemu z ramkami starymi i wszystko na bierząco mam  powytapiane , bez brudnych garów , worków , balaganu motylicy w magazynku z ramkami .  Polecam każdemu. mialo być z trackerem , ale do tej ilości ramek jaką mam nie ma takiej potrzeby , chociaż już odpowiednie zakupy porobilem , ale nie starczyło czasu , inne projekty były ważniejsze. ?

Link to comment
Share on other sites

W dniu 21.08.2022 o 08:41, Tadek11 napisał:

No więc Kamil od początku , piszesz o swoich przemysleniach na temat topiarki słonecznej , ale widać że nie czerpiesz wiedzy w tej sprawie z forum bo idziesz jakby pd górkę w rozumowaniem i sprawiasz wrażenie jak być w ogóle nie czytał forum.   W temacie tym o topiarkach piszemy , że najlepiej jest wykorzystać na topiarkę słoneczną stare okno , które łatwo nabędziesz na każdym miejskim skladowisku odpadków , tam ludzie po wymianie okien wywożą stare okna i można wybrać takie w idealnym stanie i dopiero do okna  dostosować resztę konstrukcji czyli skrzynię itp. Robienie ramy okiennej drewnianej z kantówki  to dla amatora za duże wyzwanie bez odpowiednich narzędzi czy maszyn stolarskich ? Duo to blacha kwasówka  ? zapytam się Ciebie po co  kwasówka ?  masz za dużo pieniędzy ? ? Po trzecie styropian tylko na spód skrzyni wystarczy i to nie grubszy jak 2 cm , boki nie trzeba ocieplać a raczej zwrócić uwagę na dobrą uszczelkę pomiędzy skrzynią a oknem. I podstawowa sprawa najlepiej zrobić nad ociekaczem z blachy ocynkowanej konstrukcję rusztu wykonaną z blachy perforowanej  oczko 4-5 mm,  na który to ruszt  kladziemy stare ramki do wytopienia  , ruszt należy umieścić nad ociekaczem jakieś około 2 cm. Takie rozwiązanie sprawi że prawie cały wosk zcieknie z ruszty na ociekacz i z ociekacza do pojemnieka na wosk i prawie caly wosk wytopi się  ze starych ramek i oprzęd ze zboinami latwo jest usunąc po wytopieniu z rusztu. Ruszt powinien być wyjmowany , żeby go można było wyczyścić w razie potrzeby obustronnie zeskrobując zanieczyszczenia i resztki propolisu.\

Moja taopiarka pierwszy sezon właśnie ją eksploatuję i 

Wrażenia , wreszcie nie mam problemu z ramkami starymi i wszystko na bierząco mam  powytapiane , bez brudnych garów , worków , balaganu motylicy w magazynku z ramkami .  Polecam każdemu. mialo być z trackerem , ale do tej ilości ramek jaką mam nie ma takiej potrzeby , chociaż już odpowiednie zakupy porobilem , ale nie starczyło czasu , inne projekty były ważniejsze. ?

Topiarka za******a. Postanowilem rame zrobic do okna taka improwizowana bo wlasnie okien nie mam takich duzych bo zrobiłem z nich żonce szklarnie. Sasiedzi to popalili albo powywalali gdzies ( najczesciej po lasach pobite widzialem-taka mentalnosc ludzi w tym powiecie u mnie). Styropian 70mm gruby to w ubieglym roku wywalalem bo go nie potrzebowalem wtedy a w pracy nie sprzedajemy( pracuje jako magazynier w markecie budowlanym) to i sporo rzeczy za free mam a nawet dechy po rożnych dostawach. Co do izolacji ramki okna z paka to tez o uszczelce myslalem. Ogolnie to twoje zdjecie nasunelo mi też rozwiazanie jak juz to wykonac. A czytałem o topiarkach ten watek i niestety z forum Ambrozji i stad pytania odnosnie docieplen bocznych. Wiadomo co majster to i inny pomysł. Zmałpuje twoja i przerobie po swojemu ???? dzieki Tadzio za ukierunkowanie mnie. Miłej niedzieli

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
W dniu 7.11.2022 o 00:22, Beeman napisał:

Czy zdjecia sa juz nie dostepne? Widze tylko znak zakaz wjazdu.

Już poprawiłem ? dostępność ?

I jeszcze Boguś pytał jak działa  tracking ?

Okazało się , że tracking w mojej pasiece nie jest konieczny ,  za mało mam uli i ramek , i nawet już kupiłem siłowniczki do obrotu i zamocowałem topiarkę na zabetonowanej osi obrotowej  w gruncie i miałem montować mechanizm ,  ale ilość ramek do przetopienia z pasieki mojej , wielkość okna i sprawność wytapiania ramek była taka  , że po prostu już po godzinie przebywania na słońcu ramki w topiarce  były wytopione i można było zakładać następne do topiarki  i  9 szt ramek na  jedno załadowanie topiarki  na godzinę słonecznego dnia czyli można było załadować trzy,  cztery razy , to spowodowało , że nie było sensu montować trackera  ?  , Może wykorzystam mechanizm do zasilania panelu PV do awaryjnego zasilania kamer monitoringu lub czegoś innego.

Ale zdaje egzamin znakomicie topiarka takiej konstrukcji i polecam każdemu.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Beeman napisał:

No to super ze jestes zadowolony. A topiarka wyglada jak mercedes, brawo! 

Tez sie przymierzam do zrobienia topiarki, jednak....  pojedyncza szyba czy spojona, oto jest pytanie.  

próbowałem z szybą zespoloną , ale nie widzę różnicy. Jak się nagrzeje to lubi pękać bo  brzegi są ze sobą sklejone. Szuby są pokryty z jednej strony powłoką antyrefleksyjną , więc można spowodować "zaizolowanie" topiarki i jej wyłączenie ( to też spraktykowałem) , trzeba założyć szybę zespoloną odwrotnie niż w oknie , czyli zewnętrzną do topiarki.

W końcu mi pękła , dałem pojedynczą i też dobrze działa . Jak jest słońce to działa każda doskonale , a je nie ma to żadne rozwiązanie nie da rady. A w Kanadzie to już tym bardziej :) Odradzam plexi to matowieje szybko od słońca.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Beeman napisał:

pojedyncza szyba czy spojona, oto jest pytanie.  

Pisałem w opisie , szyba pojedynczą , zespolona szyba podwyższa wagę i później obsługę czyli podnoszenie a także jak woda czyli para wodna dostanie się pomiędzy dwie szyby  nie można jej usunąć i zamiast pomagać powoduje to straty na temperaturze w topiarce spowodowane zaparowanymi szybami od środka. Przy większym oknie trzeba pewnie założyć słowniczki takie jak w bagażnikach samochodowych do klapy bagażnika żeby ułatwić sobie obsługę otwieranie  , no i koniecznie na osi obrotowej zabetonowanej pionowo w ziemi , żadne wózki , po sezonie i tak trzeba  zdjąć z obrotowej osi ?

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 7.11.2022 o 20:43, Tadek11 napisał:

I jeszcze Boguś pytał jak działa  tracking ?

  Jakk ktoś jest zawzięty to może się pokusić o stary montaż paralaktyczny od teleskopu astronomicznego, nie dość , że będzie śledziło ruch słońca to jeszcze odpowiedni kąt nachylenia będzie zawsze zachowany. Ale to raczej przewaga formy nad treścią.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, gajowy napisał:

  Jakk ktoś jest zawzięty to może się pokusić o stary montaż paralaktyczny od teleskopu astronomicznego, nie dość , że będzie śledziło ruch słońca to jeszcze odpowiedni kąt nachylenia będzie zawsze zachowany. Ale to raczej przewaga formy nad treścią.

Dyskutowaliśmy wcześniej o tym z maniem czy tracking optyczny , czy zegar astronomiczny i rzeczywiście , byłby to tylko taki gadżet , który na pewno sprawdzi się przy panelach PV ale w przypadku wytapiania ramek niewiele pomoże bo trzeba i tak  po 1-2 godzinach zmieniać ramki w topiarce , to można i przy okazji ręcznie obrócić o jakiś kąt topiarkę ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.