Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ramki z matecznikami w trawie-katastrofa w pasiece


Recommended Posts

Wypadek losowy.

Taka sytuacja, spada gałąź topoli na ul i roztrzaskuje go.
Ramki lądują na trawie, leżą tam kilka godzin. Są szabrowane przez resztę pasieki.

Właściciel orientuje się w sytuacji dopiero wieczorem. Okazuje się, że w ulu nie było matki, przyjętej 3mce temu a widzianej jeszcze w zeszłym tygodniu.
Na ramkach pozbawionych pokarmu, znajduje się 8 mateczników zasklepionych. 
Pytania:

- Czy larwy w takich matecznikach maja szansę przeżyć? 

- czy jest sens spróbować wyciąć mateczniki i stworzyć z nimi mini odkłady z pszczołami i na ramkach z innych uli choćby na matki zapasowe. Matka która wsiąkła, to był Hinderhofer.

z góry dziękuję za pomoc.

Edited by Elwood
Link to comment
Share on other sites

Sam piszesz przypadek losowy larwy w matecznikach zasklepionych są w stanie przeżyć taka przygodę jeżeli nie uległy uszkodzeniu i wychłodzeniu i w takim przypadku i jeżeli widziałeś sens i możliwość z Twojej strony tworzenia odkładów trzeba podjąć męską decyzję i jak to mówią  " są dwa uda ,  albo się uda , albo się nie uda" Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo i zawsze spróbować watro , tym bardziej jak cenny materiał genetyczny.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał:

Sam piszesz przypadek losowy larwy w matecznikach zasklepionych są w stanie przeżyć taka przygodę jeżeli nie uległy uszkodzeniu i wychłodzeniu i w takim przypadku i jeżeli widziałeś sens i możliwość z Twojej strony tworzenia odkładów trzeba podjąć męską decyzję i jak to mówią  " są dwa uda ,  albo się uda , albo się nie uda" Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo i zawsze spróbować watro , tym bardziej jak cenny materiał genetyczny.

Pozdrawiam

 

Dokładnie, 

Ja w takiej sytuacji jakbym nie widział innych możliwości to od razu łączenie by szło po innych ulach. 

Jak to jest z tymi matkami, że się tak nie przyjmują? 

Link to comment
Share on other sites

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi. Z tego co wyczytałem o hodowli matek, wydawało mi się, że należy postąpić tak jak napisaliście, ale wolałem zapytać.

Wybaczcie amatorskie pytanie, ale pasiekę mam od maja, sporo czytam, oglądam ale nie sposób ogarnąć nawet części wiedzy o pszczołach w tak krótkim czasie. 
P.S.

Sprawa dotyczyła starszego znajomego Pana, dla którego 6 uli które ma, to prawie cały świat a ja nie byłem w stanie mu odpowiedzieć. 

 

jeszcze raz dziękuję

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.