Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wtapianie wezy


Beeman

Recommended Posts

Witam. Dzisiaj podczas wtapiania wezy pomyslalem,  czemu nie podzielic sie z innymi jak ja to robie?.  Sposob bez dotykowy, czyli bez zabawy z drutami. Trzeci kontakt jest do ramki z rodni. Pomysl zaciagniety z YT.  

 

7GoWMIJ.jpg

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

A tak przy okazji, przy drutowaniu poziomym, ile cm od góry dawać drut aby węza się nie zaginała? Mam na myśli dadant 1/2.

Edited by Nacek
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Krzyżak said:

Boguś takiej małej rameczki z wpuszczoną węzą w belki to bym nawet nie drutował

Moze i masz racje, ale....  U mnie od miesiaca codziennie po 40C.  Uliki weselne w daszku nie maja izolacji. Boki ramek są standardowe z ramek z miodni. Nawiercone na wiertarce wielowrzecionowej co daje idealne druty w jednej plaszczyznie.  Gorna i dolna belka sa tez standardowe do ramek na weze plastikowa. Dlatego rowki są za szerokie conajmniej dwu krotnie.  W ulikach weselnych zdarza sie ze troche czasu uplynie nim pszczoly zajma się taką weza. itd, itd..... 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Nacek said:

Mam na myśli dadant 1/2.

Mysle ze dwa druty wystarczy. Ramka podzielona na trzy równe czesci. 

Jak widac na zdjeciu ramka 3/4 ma dwa druty i u mnie mimo goraca jest ok. 

Link to comment
Share on other sites

Panowie, pomijając druty, to wydaje mi się, że bardzo wiele zależy od jakości węzy. Kupna mi się wywijała, a jak na początku pszczelarzenia ramki z odkładu zostawiłem na słońcu (puste na kilka godzin), to wypłynął środek z jednej z nich. Z węzą z własnego wosku nie mam takich problemów. Coś mi się wydaje, że Beeman też ma swoją węzę.

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Beeman napisał:

Witam. Dzisiaj podczas wtapiania wezy pomyslalem,  czemu nie podzielic sie z innymi jak ja to robie?.  Sposob bez dotykowy, czyli bez zabawy z drutami. Trzeci kontakt jest do ramki z rodni. Pomysl zaciagniety z YT.  

 

 

Fajny pomysł ?

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Cytat

Witam. Dzisiaj podczas wtapiania wezy pomyslalem, 

To dałeś plexi czy szyba?Ja zrobiłem dawno z szyby ale mnie uchwyt ciągle odlatywał a jedną pobiłem niechcący.Teraz patrzę chyba plexiglas,że ja wcześniej na to nie wpadłem zwłaszcza że takie kawałki zostały mi po budowie powałek.PK

Link to comment
Share on other sites

Co bylo pod reka. Z ciekiej szyby mam na ramki do miodni i rodni. Uchwyt to kawalek tasmy klejacej z drewnianym waleczkiem fi1cm w srodku. Zrobilem taka prowizorke i juz pare lat trzyma. Do mini plusa jak widac akurat jest z plexi. Chodzi tylko o to aby widac bylo druty podczas wklejania.  Do wiekszych ramek ciensza szyba jest lepsza, gdyz podczas nagrzewania druty rozciagaja sie i traca plaszczyzne.  Podczas wklejania pod drutami jest pustka.   Slawek, tak weza jest z domowej produkcji. Niestety producent kiepski bo ciagle wezy brakuje. 

Link to comment
Share on other sites

Też mam szklane dociski. To musi trochę ważyć żeby dociskać równo do drutów. Uchwyty to kawałki giętego kątownika  przyklejone silikonem. Nie pamiętam ile lat to służy, ale służy dobrze. Kiedyś kleiłem silikonem akwaria .

Link to comment
Share on other sites

Silikon szklarski jest praktycznie nie do oderwania, a tak przy okazji czy to dociskanie jest konieczne, bo ja niczym nie dociskam i też węza się wtapia?

Link to comment
Share on other sites

Nie krzyczcie, ale zapytam po co ta szybka? 10 lat już wtapiam węzę i takiego cuda nie mam... Ramka na płasko, węza na druty, prostownik, 3 sekundy i po robocie. Nie widzę zapotrzebowania na tę szybkę z uchwytem, więc proszę niech mnie ktoś oświeci.

  • Lubię 1
  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, Michał napisał:

Nie krzyczcie, ale zapytam po co ta szybka? 10 lat już wtapiam węzę i takiego cuda nie mam... Ramka na płasko, węza na druty, prostownik, 3 sekundy i po robocie. Nie widzę zapotrzebowania na tę szybkę z uchwytem, więc proszę niech mnie ktoś oświeci.

Trzeba spróbować żeby się przekonać.PK

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Szybka się przydaje jak ktoś ma zajęte ręce kabelkami z napięciem. Jak ma się taki patent bezobsługowy jak Boguś /mam podobny/, to szybka do niczego nie potrzebna.

Ręce są wolne więc palcami można sobie "docisnąć" węzę gdzie trzeba. Bez szybki idzie dużo szybciej. Polecam załączanie napięcia pedałem nożnym, wtedy jest pełna wygoda.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Niestety nie każda ramka jest idealna. Czasem ramka jest trochę    zwichrowana i wtedy szyba pomaga.  Ja nie twierdze ze tak ma być. Poprostu ja tak robię i to działa u mnie.  

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Michał napisał:

zapytam po co ta szybka?

dla porządku , dużo ładniej wygląda rameczka i wszystkie druty idealne wtopione. Dużo lepiej też widać jakość wtopienia .  Jakbym tak jeszcze miał tego pedała nożnego ( są padały ręczne ?)  do załączania napięcia to bym już był całkiem profesjonalnym wtapiaczem węzy  :)  Czego to ludzie nie wymyślą ,żeby sobie skomplikować proste sprawy . Bez pedała ani rusz .

Link to comment
Share on other sites

Jak ktoś chce plexi to dać uchwyt masywniejszy( coś cięższego) i też dociska tak jak szyba . Mam takie coś i jak wiele gadżetów gdzieś leży. Jednym pomaga , dla innych dodatkowa operacja

Łatwe w wykonaniu , nic tylko sprawdzić , jak pomaga to stosować . Przy wtapianiu ważniejszy jest moim zdaniem dobry prostownik ( transformator) ,jak samoróba to zrobiona z głową +zabezpieczenie . To nie gadżet , to konieczność !

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Krzyżak napisał:

Śmiej się śmiej ale pedał przyspiesza znacząco pracę i żadnej szybki już nie trza, bo ręce wolne.

Jak dodasz do pedała jeszcze szybkę to dopiero zobaczysz jakie wtapianie może być pięęęękne . Rencyma nie dociskam węzy , ani tym bardziej drutów po z prądem i h. nie ma żartów.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Krzyżak napisał:

Szybkę to i ja mam, zrobił ja sobie kiedyś. Nawet jedną zimę używałem ale mnie przeszło.

Jeden woli szybkę , a drugi pedał. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.