Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czy przy karmieniu można odymić apiwarolem


Recommended Posts

3 godziny temu, Beeman napisał:

iestety przy tej ilosci spadnietego pasorzyta (1000szt.) czarno to widze.  

 

W zasadzie to sam jestem ciekaw jak dalej będzie z tą rodzinką... Będę wam dawał systematycznie relacje co się z nią dzieje po dalszym leczeniu. 

W każdym razie rodzina miała zawieszone paski KS od dwóch tygodni a ja zamiast sprawdzić osyp przed dymkiem i po to sprawdziłem tylko po ? chociaż pasożyty wydawały się świeże, takie utuczone aniżeli suche kilkudniowe

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

W zasadzie to sam jestem ciekaw jak dalej będzie z tą rodzinką.

Wszystko zależy od stanu rodziny,a dokładniej ilości czerwiu krytego w tej rodzinie.Inaczej trzeba odczytywać 1000 sztuk przy resztkach czerwiu,a inaczej przy całym korpusie zaczerwionym.Polska to zróżnicowany kraj jedni pozyskują jeszcze wrzos czy nawłoć,a ja na przykład mam już w 60-70% pszczoły naszykowane,nakarmione,wyleczone na zimę.

Dlatego najlepiej zrobić przegląd,obejrzeć pszczoły,żeby prawidłowo odczytać wynik odymiania. PK 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Beeman napisał:

Czy przy karmieniu można odymić apiwarolem? Takie bylo pytanie. Nie widze problemu czemu nie?  Nie widze tez prezciw wskazan na inne metody, np.KM czy KS. Zwłaszcza

No i trzeba było tak ładnie od razu ? Zwróciłbym jednak uwagę że zastosowanie KM w okresie karmienia ma zmniejszoną skuteczność z powodu zwiększonej wilgotności w ulu. Pozdrawiam. PK  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

36 minut temu, piotrpodhale napisał:

Zwróciłbym jednak uwagę że zastosowanie KM w okresie karmienia ma zmniejszoną skuteczność z powodu zwiększonej wilgotności w ulu.

 

Możesz to podeprzeć jakimś praktycznym dowodem ?

W teorii się zgadzam, ale w pszczelarstwie teoria niepoparta praktyką jest nic nie warta.

  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, Krzyżak napisał:

 

Możesz to podeprzeć jakimś praktycznym dowodem ?

W teorii się zgadzam, ale w pszczelarstwie teoria niepoparta praktyką jest nic nie warta.

Tak.już kiedyś pisałem.Kilkanaście lat temu zastosowałem maty formidol nasączone KM gdzie regulowało się intensywność odparowywania odsłaniając powierzchnię odparowywania.Na zastosowanych 10 ulach kilku rodzin było podkarmianych tam nic się nie stało.W pozostałych ulach matki przestały czerwić ,a nawet któraś zginęła,wiele pszczół zginęło rodziny osłabły białe larwy wynoszone były z uli. Co to mogło być?.Od 2012 po wykładach jednej mądrej pani kwasów na pszczołach zimowych nie stosuję ostatni raz warromed z kwasami stosuje z początkiem lipca i tyle.Oczywiście wiem że wszystko się zmienia kiedyś takich dozowników,parowników,pasków glicerynowych z ks nie było,ani nawet wiedzy dostępnej  jak to ugryźć na kliknięcie nie było.Pewnie kiedyś zastosuję paski glicerynowe z ks  w sierpniu,ale na razie niema potrzeby. PK

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Krzyżak said:

Możesz

W wielu publikacjach pszczelarskich znajdziesz aby kwasy nie mieszać z innymi chemikaliami    Czy na wszystko potrzebuje dowodów. Dobrze znać podstawy ale czy koniecznie? Wystarczy się do nich stosować. 

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Beeman napisał:

W wielu publikacjach pszczelarskich znajdziesz aby kwasy nie mieszać z innymi chemikaliami    Czy na wszystko potrzebuje dowodów. Dobrze znać podstawy ale czy koniecznie? Wystarczy się do nich stosować. 

Z całym szacunkiem dla autorów wszelkich publikacji ale jak coś opisanego,"teoretycznego" nie sprawdza się w praktyce to mam to głęboko w du... .

Na nic mi najpiękniejsze teorie skoro nie mają potwierdzenia w życiu.

Sam często, szczególnie w zimę, wymyślę sobie jakieś "super" rozwiązanie, które wydaje mi się w teorii rewelacyjne. Niestety, bardzo często, w praktyce okazuje się, że nie działa choć teoretycznie miało być super. Dlatego też 100 razy bardziej wolę pogadać z praktykiem niż z "profesorkiem", który pszczoły ogląda tylko na YT.

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, Beeman napisał:

Czy przy karmieniu można odymić apiwarolem? Takie bylo pytanie. Nie widze problemu czemu nie?  Nie widze tez prezciw wskazan na inne metody, np.KM czy KS. Zwłaszcza

przy tak wielkiej infekcji. Im wczesniej tym lepiej. Mam jedynie nadzieje ze jest jeszcze na tyle czasu aby nowa zdrowa pszczola sie obleciala i utuczyla przed nadejsciem chlodow. Niestety przy tej ilosci spadnietego pasorzyta (1000szt.) czarno to widze.  Zdzislaw w obecnych czasach waroza to zabójca #1 dla pszczoly i dzialania zapobiegawsze musza byc wpisane w calosc gospodarki pasiecznej. Jak powaznie podchodzisz do tego hobby czy biznesu to nie moze byc mowy o leczeniu cos w rodzaju doskoku.  Nie ma idealnego srodka przeciw warozie i kazda metoda ma swoje slabe i mocne strony. Nawet najlepszy lek w danej sytuacji i czasie nie przyniesie sukcesu jak nie dostosujemy sie do instrukcji. 

1000 szt. to u Krzysztofa, u mnie to tylko ? 100.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.