Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zmiotka - czy są różnej jakości?


ikop74

Recommended Posts

Mam pytanie dotyczące zmiotki, mam taką jak w linku: https://apitec.pl/zmiotka-2-rzedowa-wlosie-naturalne .

Po jednym niecałym sezonie włosie w tej miotle na tyle mi się zmierzwiło, że za każdym razem kiedy ją używam pszczoły wplątują się we włosie, co jest dosyć uciążliwe, bo strzepać się ich nie da, muszę czekać aż same wyjdą, albo wyciągać je, co jest równoznaczne z tym, że je najczęściej przygniotę. Potem kolejne użycie zmiotki i znów to samo. Czy ze wszystkimi zmiotkami robi się tak samo? Jeśli macie u siebie bardziej trwałe miotełki, to bardzo proszę, podajcie namiar na sklep i konkretny model.

Link to comment
Share on other sites

Kilka lat z rzędu używałem gęsich skrzydeł. Niebo lepsze od zmiotek kupnych. Jak masz dostęp to polecam.

Zmiotki raczej wiele się od siebie nie różnią, ale jak już kupuję zwracam uwagę by była z miarę miękkim włosiem. Te ze sztucznym/ twardym ranią pszczoły niepotrzebnie.

Link to comment
Share on other sites

Zmiotki używam jedynie do czyszczenia wkładki pod dennicą. Pieszczot po pszczołach już nie stosuję. Albo przegonka to hurtowo albo zdecydowane uderzenie ręką na płask w górną belkę albo zdecydowane potrząśnięcie jak kilka ramek.  Pojedyńcze osobniki z plastra można też zdmuchać własnymi płucami ale to rzadko kiedy bo i na co. Z reguły pomaga walnięcie  o ziemię pustym korpusem czy daszkiem aby większość pozostałego towarzystwa wzbić do lotu. Przechowuję tylko nieczerwione plastry to jak co zostanie to i tak samo wyleci do ula. Gniazd nie ścieśniam jesienią. Jakby nie osierocać to dolny gniazdowy (bezczerwiu już wtedy) końcem sierpnia oddają bez walki bo korpusy są pojemne i wtedy im jeden górny potrzebny to i na parówkę a pierzgę lepszą do odkładów. 

Edited by tikcop
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, ikop74 napisał:

Mam pytanie dotyczące zmiotki, mam taką jak w linku: https://apitec.pl/zmiotka-2-rzedowa-wlosie-naturalne .

Po jednym niecałym sezonie włosie w tej miotle na tyle mi się zmierzwiło, że za każdym razem kiedy ją używam pszczoły wplątują się we włosie, co jest dosyć uciążliwe, bo strzepać się ich nie da, muszę czekać aż same wyjdą, albo wyciągać je, co jest równoznaczne z tym, że je najczęściej przygniotę. Potem kolejne użycie zmiotki i znów to samo. Czy ze wszystkimi zmiotkami robi się tak samo? Jeśli macie u siebie bardziej trwałe miotełki, to bardzo proszę, podajcie namiar na sklep i konkretny model.

 

Iwonko pierwszy raz słyszę że zona.gif ma problem że szczotką ? ja mam z nią notoryczny kłopot i to zarówno we włosach jaki i na podłodze i nigdy w zamiataniu nie byłem mocny , co może potwierdzić moja zalotka.gif

Jak by co to proponuję takie coś co sobie sprawiłem w związku z moja ułomnością i muszę przyznać , że zdaje egzamin nawet przy czyszczeniu całych korpusów z pszczół nie gniotąc ich pod warunkiem dostępu do 220V ale teraz pewnie można już kupić takie na akumulator ( nie szukałem) i po problemie.

https://www.basspolska.com/dmuchawa-do-lisci-elektryczna.html

 

Link to comment
Share on other sites

Oj Tadek, chyba mnie wkręcasz! ? Czy te podmuchy powietrza nie będą za silne? Nie chce ich wyrzucać z ula, raczej do niego zmiatać! ? W ogóle niedużo tej miotły używam, dlatego mnie złości, że tak szybko się zużyła. Ale to chyba wina włosia, bo w tym linku co kolega wyżej posłał jest też taka z ciemnym włosiem, podobna do mojej, jeszcze nieużywana a już wygląda na zmierzwioną...?

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, ikop74 napisał:

Oj Tadek, chyba mnie wkręcasz! ? Czy te podmuchy powietrza nie będą za silne? Nie chce ich wyrzucać z ula, raczej do niego zmiatać! ? W ogóle niedużo tej miotły używam, dlatego mnie złości, że tak szybko się zużyła. Ale to chyba wina włosia, bo w tym linku co kolega wyżej posłał jest też taka z ciemnym włosiem, podobna do mojej, jeszcze nieużywana a już wygląda na zmierzwioną...?

Poważnie używam takiej dmuchawy podczas miodobrań ? A podczas przeglądu w ogóle nie używam szczotki bo nie ma takiej potrzeby.

Link to comment
Share on other sites

Bo z końskiego włosa , świński bielszy . Nie zużywa się , najważniejsza rączka . Ta od Koleżanki z linku nic nie warta bo sosnowa . Nic nie warte chynske bo postukasz i pęka . Te w tej firmie gęste ,trzonek mocny , na lata . Podczas przeglądu potrzebna zmieść z wręg ( u mnie ) .

A najlepiej spytać teściowej która lepsza . ?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

 

Iwonko pierwszy raz słyszę że zona.gif ma problem że szczotką ? ja mam z nią notoryczny kłopot i to zarówno we włosach jaki i na podłodze i nigdy w zamiataniu nie byłem mocny , co może potwierdzić moja zalotka.gif

Jak by co to proponuję takie coś co sobie sprawiłem w związku z moja ułomnością i muszę przyznać , że zdaje egzamin nawet przy czyszczeniu całych korpusów z pszczół nie gniotąc ich pod warunkiem dostępu do 220V ale teraz pewnie można już kupić takie na akumulator ( nie szukałem) i po problemie.

https://www.basspolska.com/dmuchawa-do-lisci-elektryczna.html

 

dał byś filmik jak to działa

Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, mirek. napisał:

dał byś filmik jak to działa

To by była kryptoreklama zabroniona na forum . Ale bardzo podobnie do tej , innej firmy jeżeli chodzi o rozmiary i siłę podmuchu można powiedzieć że jest bliźniaczo podobna na oko oczywiście

https://www.youtube.com/watch?v=YyYpKhp1HHA

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Krzyżak napisał:

Tadek11 nie ma w produkcji już tego Bosha, poza tym ciężko o 230V w polu.

Szymon są takie i na akumulator od Boscha ? na pewno znajdziesz skoro ja znalazłem o symbolu Bosch GBL 18V-120 są i Milwaukee podobne ina 18V i jeszcze jakiegoś Chinola byś pewnie w necie znalazł na akumulator.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.