Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dlaczego spadź rzadko występuje na północy kraju?


Recommended Posts

Żeby była spadź muszą masowo wystąpić mszyce (lub czerwce) . A one mają swoje ulubione rośliny które wysysają .
Te rośliny muszą być w dużych skupiskach , to wtedy obfitość jedzenia powoduje okresowe inwazje i co za tym idzie masowe wystąpienia spadzi .
Oczywiście musi być do tego odpowiednia wilgotność i temperatura .
U nas na północy nie ma takich monokultur jak np Puszcza Jodłowa w Świętokrzyskiem , czy lasy Dolnego Śląska .
Bywają i u nas okresy kiedy występuje spadź , ale niemal wyłącznie liściasta .
Szczególnie na lipach i dębach .
Ale często również na śliwach , bobiku i pszenicy .
Pojawia się czasem również spadź modrzewiowa . Ale tej to raczej bym się obawiał , niż jej pożądał

Link to comment
Share on other sites

No,no, fajnie by było, spadź modrzewiowacementowa, super sprawa, praca dla pracy, same straty, oby wszystkich pszczelarzy i pszczoły ten pożytek mijał szerokim kołem.

.............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Bardzo szybko krystalizuje w ramkach :D

Sprawa trochę bardziej skomplikowana. niestety.

..............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Co do spadzi z modrzewia to tak jak pisze Robi cement. Jedyna rada to wirować miód co 3-4 dni. Tylko bądź mądry i zgadnij, że pszczoły właśnie niosą cement modrzewiowy.

 

Mszyce były w tym roku na masową skalę. Zaatakowały wszystko w ogródku, nie szczędziło chwastów /osty/, nawet na mięcie obsiadały czarnym kłębem. Śliwka i jabłoń całą zaatakowana mszycą, a spadzi brak. Czytałem o spadzi, że jak jest to żadna ilość pszczół nie zbierze jej całej , więc połacie puszczy i lasów nie do końca by pasowały.

Jeśli ilość mszycy miałaby znacznie to jaki problem "kupić" od pszczelarza z Podkarpacia słoiczek mszyc. 1 mszyca po 2 miesiącach rozmnaża się w miliardy sztuk.

 

Są miejsca w tych południowych terenach, że spadź nie występuje w ogóle, a w innych niemal corocznie. Obstawiam jakiś mikroklimat, ale jaki?

 

Kiedy u nas była ostatnio spadź? Pamiętam rok 2010 lub 2011 kiedy lipa oblepiła mój samochód.

Link to comment
Share on other sites

Mikołaj, u mnie spadź występuje praktycznie co roku, ale las stoi na gigantycznych pokładach wody, stąd ciągnie wodę praktycznie pól miasta, mało tego są specyficzne żyły wody z zawartością siarki i bromu tzw zuber i na tych ciekach spadź iglasta jest co roku. Jest to ciąg Jaworzyny krynickiej a mszyca występuje tylko w kilku miejscach. Niby jeden las , jedne warunki atmosferyczne a co kilka kilometrów inaczej się pszczelarzy

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ilość mszycy miałaby znacznie to jaki problem "kupić" od pszczelarza z Podkarpacia słoiczek mszyc. 1 mszyca po 2 miesiącach rozmnaża się w miliardy sztuk.

Rozumiem, ze to miał być żart :D Pochwal się pomysłem ogrodnikom i leśnikom...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.