Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wózek pasieczny


boddan

Recommended Posts

13 godzin temu, mirek. napisał:

w jakimś wątku dyskutowaliśmy o wózku pasiecznym nie mogę znaleźć jak coś to proszę o przeniesienie

znalazłem takie coś

https://allegro.pl/oferta/wozek-mlynarka-skladany-transportowy-280kg-7907440948

nośność imponująca 280kg

4 korpusy można spokojnie załadować

 

Jak przy kupnie każdego wózka trzeba przemyśleć w czym on ma nam pomóc w pasiece ?

Czy chodzi o podwiezienie drobnego sprzętu do przeglądu  , ramek z węzą , pustych korpusów z pracowni  do pasieki , czy chodzi o przewożenie całych uli z miejsca na miejsce ( wtedy wózek cięższy o większej ładowności ) czy chodzi o wózek z windą do załadunku uli na samochód z wysoka platformą celem na przykład wywozu na pożytek oddalony od pasieki , czyli sprzęt do pasieki wędrownej.  I po jakim terenie chcesz korzystać z tego wózka czy teren utwardzony czy trawnik w miarę zwięzły grunt , czy miękki grunt pod uprawami rolniczymi czyli pole .  Dopóki Mirek nie odpowiesz sobie na to pytanie to i my Ci nic nie pomożemy bo nie wiemy do czego Ci ten wózek ?

Ja swój wózek pokazywałem na forum taki dla wędkarzy ( wózek wędkarski W3) , a mam i taki z windą , ale jest niewygodny na co dzień i używałem go chyba parę razy w pasiece.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

po co ja się w ogóle odzywałem?

ja chciałem tylko pokazach co znalazłem a nie o wybór dla siebie wózka

tak jak kolega pisał na razie taczka mi wystarcza daleko nie mam :P

z jednego forum wyleciałem tu nie zamierzam

więc się zamykam w sobie  żeby problemów nie robić 

Edited by mirek.
Link to comment
Share on other sites

23 minuty temu, mirek. napisał:

po co ja się w ogóle odzywałem?

ja chciałem tylko pokazach co znalazłem a nie o wybór dla siebie wózka

tak jak kolega pisał na razie taczka mi wystarcza daleko nie mam :P

z jednego forum wyleciałem tu nie zamierzam

więc się zamykam w sobie  żeby problemów nie robić 

Co Ty chłopie gadasz ? Nikt tu sa takie dyskusje nie wywalał i mam nadzieję nie będzie .Tu dwóch czy  4 odeszło samych lub na prośbę .

Pisz co chcesz no nie oczekuj klepania po plecach raczej tam niżej .?

P.S. Ja mam taki -https://allegro.pl/oferta/wozek-platformowy-ogrodowy-siatka-kola-pompowane-9263403069

Trzeba tylko dorobić drewnianą platwormę z wręgami bo się zsuwają i mocowanie lub same pasy spinające bo o werteach max 2 korpusy 1/2 dadant w górę . Słabo pospawana oś skrętna i słaba blokada przeciw rozkręcaniu śróby . Plus - po przeróbkach 150 kg można pociągnąć chyba że osioł mocniejszy . ?

Link to comment
Share on other sites

A ja tam używam autonomicznego dwunożnego systemu kiprowania :) za mało uli mam bo przy większej ilości to bym se załatwił izi lołdera ala Canadian Beekeper. Też gwara? Czy idzie skumać o co kaman?

Mirek czym Ty się przejmujesz? Pisz ile wlezie.

Link to comment
Share on other sites

ja się nie przejmuje

nie idzie skumać o co chodzi :P

jak 4 lata temu żona zapodała temat pasieka

zacząłem czytać i to ostro fora i inne takie yt

wtedy się naczytałem i głupot i dobrego

ale teraz po 3 latach (żaden staż) widzę jak przesiewać informacje 

a poza tym jestem w kontakcie z 2 wspaniałymi pszczelarzami jeden weteran drugi też ale młodszy  

Link to comment
Share on other sites

Ja używam takiego "wózka" w pasiece który służy między innymi jako stojak do przeglądów pisałem o tym  niedawno. ?

WP2020072_qqrerqx.jpg

 

Pytałeś Mirku wtedy w temacie założonym przez Bogumiła " stojak pasieczny"  czy ładowność  jest wystarczająca ? Pamiętasz ? I odpowiedziałam Ci  wtedy że do korpusów jak najbardziej . 

Link to comment
Share on other sites

Jak już pisałem mam taki sam wózek jak Tadek. Super sprawa, bo jest rewelacyjnie mobilny. Rozciągnąłem jednak linki pionowo, bo jak przewoziłem daszki i dennice do przechowalni to niestety wyjeżdżały przez szczeliny. Przeróbka na 3 min i wózek idealny.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
W dniu 4.05.2021 o 17:15, mirek. napisał:

w związku  że nie mogę dźwigać wykonałem i dzisiaj pierwszy raz przetestowałem na 1 ulu podnośnik a właściwie suwnice z podnośnikiem na kółkach

jak to wygląda zdjęć nie pokaże bo spawy do poprawy wszystko na szybko 

jest to sześcian długi 2 metry wysoki z kółkami 215 i szeroki 80 cm

na górze są kątowniki blokujące wózek żeby nie spadł na boki

wózek wykonany na malutkich kołeczkach na górze 2 rolki i linka z hakiem

z wózka z jednej strony od strony pracy konstrukcja do zamontowania podnośnika ślimakowego takiego do przyczep 

mój ma 600kg udźwigu ,korba zdjęta 2 nakrętki i wkrętarka

jako chwytak do korpusów poszedłem na łatwiznę i kupiłem chwytak do kostki brukowej udźwig 50kg

materiał z casto i trochę z neta około 650 zeta

wykonane z profil kwadrat 25mm i kątownika 25mm grubość ścianki albo 2mm ale raczej 15mm nie pamiętam

konstrukcja ogólnie lekka

zasada działania prosta

chwytam górny korpus podnoszę wózek w bok na daszek sąsiedniego ula 

potem następny na inny daszek lub na poprzedni korpus

 

tak to mniej więcej wygląda po dzisiejszym przeglądzie widzę że troszkę trzeba poprawić dla własnej wygody ale robotę robi dźwigać nie muszę

 

Tadek jak możesz to przeżuć w odpowiednie miejsce

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mirek. said:

tak to mniej więcej wygląda po dzisiejszym przeglądzie widzę że troszkę trzeba poprawić dla własnej wygody ale robotę robi dźwigać nie muszę

 

Tadek jak możesz to przeżuć w odpowiednie miejsce

IMG_20210509_103722_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20210509_115848_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20210509_115920_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20210509_115923_Easy-Resize.com.jpg

I po co taka suwnice bramową budować ??

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe rozwiązanie w postaci suwnicy . Oczywiście można by to inżyniersko rozwiązać inaczej na jednej belce u góry i wózku od bramy , ale jak Ci takie przestrzenne rozwiązanie nie ogranicza manewrów po pasieczysku to OK. Ciekawe jest zastosowanie tego chwytaka .

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Brzytwiarz napisał:

I po co taka suwnice bramową budować ??

po to żeby nie dźwigać 

 wózek nie ta bajka trzeba siły i to sporej

 

2 godziny temu, Tadek11 napisał:

Ciekawe rozwiązanie w postaci suwnicy . Oczywiście można by to inżyniersko rozwiązać inaczej na jednej belce u góry i wózku od bramy , ale jak Ci takie przestrzenne rozwiązanie nie ogranicza manewrów po pasieczysku to OK. Ciekawe jest zastosowanie tego chwytaka .

chwytak w planach był od początku na tej zasadzie ale jak n necie za 150 zeta znalazłem to po co kombinować

jakie są problemy 

chwytak za lekki linka za sztywna spada z rolek

 

rozwiązanie dociążę koniec linki 2 kg powinno załatwić sprawę 

 

Edited by mirek.
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2021 at 7:08 PM, mirek. said:

po to żeby nie dźwigać 

 wózek nie ta bajka trzeba siły i to sporej

 

chwytak w planach był od początku na tej zasadzie ale jak n necie za 150 zeta znalazłem to po co kombinować

jakie są problemy 

chwytak za lekki linka za sztywna spada z rolek

 

rozwiązanie dociążę koniec linki 2 kg powinno załatwić sprawę 

 

A czy ta konstrukcja/suwnica jest tylko na te 4 ule? czy jest więcej na tym jednym pasieczysku ???

Link to comment
Share on other sites

jest na 10 a poprzeczki dolne są na śrubach i się zdejmuję i przejeżdżą dalej i zakłada

no nie jest to doskonałe ale pomaga

to samo wózek może lepiej na rolkach po tych kątownikach 

musze potestować w zimie usprawnienia

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ja  już mam w głowie podobny ale z silnikiem od kosy spalinowej :P

lub z silnikiem elektrycznym ale wtedy koszty większe ,silnik i sterowanie ku za darmo

 

 

Edited by mirek.
Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, Krzychu napisał:

Mam to - dobre dla dzieci.

Link to comment
Share on other sites

Do wożenia korpusów po pasiece z ramkami czy bez , a nawet całych uli  ,  zdaje egzamin taki wózek wędkarski , jest składany lekki zwrotny na dużych kółkach  i nie zajmuje dużo miejsca po złożeniu , można nawet załadować do bagażnika i używać na odległych pasiekach. U mnie sprawdził się przy dostawianiu korpusów na wiosnę i przy miodobraniu też. 

https://allegro.pl/oferta/elektrostatyk-wozek-w3-10008620293?reco_id=e3941e2e-b21e-11eb-8781-b026284ba3e0&sid=3ec404f37aa2fad6253fa5dd6bb023427743f77ee2f01bb84454c4701b8c0118

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Krzychu napisał:

Po pierwsze sprawdź wymiary paki .
Bo coś mi się zdaje , że nawet jeden korpus może się nie zmieścić .

Po drugie te chińskie kółka to buble niesamowite.
Kiedyś miałem takie w moim wózku .
Wózek pasieczny.jpg
Z pustymi korpusami robiłem kilka-kilkanaście kursów z magazynku do pasieki (kilkadziesiąt metrów)
A z miodem 1-2 kursy i z opon schodziła płatami guma i po chwili dętka wyłaziła bokiem.
to są kółka do zabawek , a nie do ciężkiej pracy .
Chcesz mieć kółka na lata , to polecam felgi skręcane 8 calowe i kółka 8 calowe od wózka widłowego np 18x7-8
Oczywiście pneumatyczne, a nie pełne-lane .
Odkąd założyłem taką oponę kilka lat temu do taczki , to felga zardzewiała i już jest mocno poperforowana, a opona wciąż jak nowa .
I do obciążeń rzędu 200kg. nie trzeba nawet dętki . Opony są na tyle sztywne , że nie siadają pod obciążeniem.
W firmie która serwisuje wózki widłowe taką używaną oponę dostaniesz za flaszkę .
Wystarczy do końca życia . W wózku jej nie zajeździsz .
Tylko tak jak wspomniałem.
Felgi skręcane , bo tradycyjną metodą na blaszane felgi takiej opony nie założysz !

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Ja mam wózek zrobiony na wzór taczki, taka platforma na jednym kółku. Rączki są składane co ułatwia przewożenie samochodem. Jedno kółko ma tą zaletę że ładunek się nie telepie na boki jadąc po nierównościach i łatwiej omijać przeszkody.

 

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Nacek napisał:

Ja mam wózek zrobiony na wzór taczki, taka platforma na jednym kółku. Rączki są składane co ułatwia przewożenie samochodem. Jedno kółko ma tą zaletę że ładunek się nie telepie na boki jadąc po nierównościach i łatwiej omijać przeszkody.

 

 

Mam bardzo podobną konstrukcję. Ja po prostu zdjąłem skrzynie z taczki. W zamian jest płaska platforma z 5 cm bokami aby się nie z suwało. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

W końcu udało mi się zrobić na ten moment idealny dla mnie wózek pasieczny. 

Wzorowany z czeskiego projektu. Dodałem tylko a'la widlak. 

Dziś były pierwsze małe testy.  Ruchy ostrożne bo jeszcze wprawy nie było. Drugi transport zdecydowanie sprawniej poszedł :)

 

 

  • Lubię 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.