Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Folia, mity a nie fakty i wirtualna rzeczywistosc, czyli ile wody w ulu 25.IX.2020


Tikcop

Recommended Posts

40 minut temu, Brzytwiarz napisał:

. A po lipie pociągnąć matki zabierając po 3 ramki z każdej rodziny produkcyjnej do weselniaków. Trzy ramki to już jakaś siła a w okresie bezpożytkowym przy wylotku na jedną pszczołę się obronią przed wyrabowaniem. 

3 ramkowy odkład zrobiony po lipie nie jest łatwo doprowadzić do odpowiedniej siły do zimowli. Jest to wykonalne ale trzeba przypilnować. Zdecydowanie łatwiej rozwinie się nawet jedno ramkowy (jedna ramka czerwiu plus pokarm osłonowo)  z maja. Efekt będzie ten sam. Różnica w ilości zaangażowania pszczelarza w taki odkład  

Edited by Turqs
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Turqs said:

3 ramkowy odkład zrobiony po lipie nie jest łatwo doprowadzić do odpowiedniej siły do zimowli. Jest to wykonalne ale trzeba przypilnować. Zdecydowanie łatwiej rozwinie się nawet jedno ramkowy (jedna ramka czerwiu plus pokarm osłonowo)  z maja. Efekt będzie ten sam. Różnica w ilości zaangażowania pszczelarza w taki odkład  

A kto mówi że ma iść do zimy bez łączenia ?? To tylko dla unasiennienia matek a potem łączenie. 

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, Brzytwiarz napisał:

A kto mówi że ma iść do zimy bez łączenia ?? To tylko dla unasiennienia matek a potem łączenie. 

 

I w jednoczesny sposób -  co roku masz jednoroczne, młode matki w pasiece = silne rodziny = dużo miodu = dużo piniędzy = uśmiech na twarzy pszczelarza 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Tikcop napisał:

Tak sprawdzają się, tylko miodu od nich nie miałem wcale! A miał być. Za to rodziny ograbione z trzech ramek czerwiu miodu też właściwie nie miały już potem. To kij nie interes.

To ja zostaję przy jednej ramce czerwiu. I tak zdąży dojść do siły na wrzesień/ październik (a jak nie to dwa się złączy) to mam od każdej rodziny młodą matkę na podmianę jesienią a rodziny ograbione z tej ramki czerwiu nadal noszą miód.

A czego się spodziewałeś kilogramów z nieba?. Robienie odkładów wymaga pomyślunku i znajomości biologii pszczół. A ty paplasz jakbyś nic nie czaił sprawy. Czerw kryty to jeszcze nie zbieraczki zanim pójdzie po miód to już czasem po pożytku. Planujesz pożytek dla odkładu to rób go z pszczoły lotnej. 

Do tego odkład robi się na matce lub mateczniku, przy takiej hodowli jak ty prowadzisz to dopływ młodej pszczoły do odkładu dopiero po około 40 dniach i znowu porażka z odkładu. 

14 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

Sort ale nie w każdej u mnie Nie. Zgodnie z zasadą "równako" jednako. Do unasienniania matek ok nic poza tym. 

 Jeszcze raz powtarzam bo chyba nie ogarniasz ile to pszczół trzy ramki czerwiu do tego wiadomo dwie ramki osłonowe z zapasami jak w każdym odkładzie. Po wygryzieniu czerwiu wraz z pszczołami zabranymi na ramkach daje 20 tyś pszczół. Jak coś to gratuluję ulika weselnego! 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, piotrpodhale said:

A czego się spodziewałeś kilogramów z nieba?. Robienie odkładów wymaga pomyślunku i znajomości biologii pszczół. A ty paplasz jakbyś nic nie czaił sprawy. Czerw kryty to jeszcze nie zbieraczki zanim pójdzie po miód to już czasem po pożytku. Planujesz pożytek dla odkładu to rób go z pszczoły lotnej. 

Do tego odkład robi się na matce lub mateczniku, przy takiej hodowli jak ty prowadzisz to dopływ młodej pszczoły do odkładu dopiero po około 40 dniach i znowu porażka z odkładu. 

 Jeszcze raz powtarzam bo chyba nie ogarniasz ile to pszczół trzy ramki czerwiu do tego wiadomo dwie ramki osłonowe z zapasami jak w każdym odkładzie. Po wygryzieniu czerwiu wraz z pszczołami zabranymi na ramkach daje 20 tyś pszczół. Jak coś to gratuluję ulika weselnego! 

Cuda z mleka. ramka 1/2 dadanta do liczenia 435x12 to jak dla mnie do 20 tys to jeszcze przynajmniej jednej brakuje. 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, Brzytwiarz napisał:

A kto mówi że ma iść do zimy bez łączenia ?? To tylko dla unasiennienia matek a potem łączenie. 

chyba że tak. Do takiego celu jak piszesz to nie potrzebny jest czerw. 2 szklanki pszczół, węza i ciasto. Utworzone w czerwcu unasienią się  z porządnymi trutniami. I można łączyć z rodzinami. Po lipie trutnie już mniej dorodne. 
A co najważniejsze po lipie to trzeba zacząć odpoczywać a nie z odkładami walczyć :D:D
Ale sie bałagan zrobił w temacie :) 

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Brzytwiarz napisał:

Cuda z mleka. ramka 1/2 dadanta do liczenia 435x12 to jak dla mnie do 20 tys to jeszcze przynajmniej jednej brakuje. 

 

35 minut temu, Brzytwiarz napisał:

A kto mówi że ma iść do zimy bez łączenia ?? To tylko dla unasiennienia matek a potem łączenie. 

I z takiej ilości pszczół nie zrobisz solidnej rodziny do zimowli?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Turqs napisał:

 
A co najważniejsze po lipie to trzeba zacząć odpoczywać a nie z odkładami walczyć :D
Ale sie bałagan zrobił w temacie :) 

Dokładnie ? Co do bałaganu to niech założyciel tematu Tomek  uporządkuje dyskusję , wolnoć Tomku w swoim domku ? Chociaż rzeczywiście z tematu o folii zrobił się groch z kapustą.  Ale wierzę że Tomka stać na uporządkowanie dyskusji we własnym temacie w którym celowo nie ingeruję żeby nie ograniczać Tomka w jego swobodzie wypowiedzi i odpowiedzi jego adwersarzy .

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, Turqs napisał:

Po lipie trutnie już mniej dorodne. 
A co najważniejsze po lipie to trzeba zacząć odpoczywać a nie z odkładami walczyć :D:D 

Po lipie trutnie niby mniej urodziwe ale za to selekcjonowane, rodziny bardzo rojliwe i złośliwe już się ich pozbyły. 

Co do odpoczywania, właśnie pojechałem na wyspę Wolin, na plaży pełno ludzi, w knajpie tłok i nie można doczekać się na kelnera, w sklepie kolejka, mało tego to jeszcze co chwilę pada, dobrze że choć w okolicy sporo starych znajomych ale za to wątroba boli, wracam do domu, przy pszczołach sobie odpocznę?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Nacek napisał:

Po lipie trutnie niby mniej urodziwe ale za to selekcjonowane, rodziny bardzo rojliwe i złośliwe już się ich pozbyły. 

 

eee te co zostały to już "bykowe" powinny płacić :D lepszy wczesny jurny kawaler :D

Link to comment
Share on other sites

W dniu 10.08.2021 o 11:45, Turqs napisał:

3 ramkowy odkład zrobiony po lipie nie jest łatwo doprowadzić do odpowiedniej siły do zimowli. Jest to wykonalne ale trzeba przypilnować. Zdecydowanie łatwiej rozwinie się nawet jedno ramkowy (jedna ramka czerwiu plus pokarm osłonowo)  z maja. Efekt będzie ten sam. Różnica w ilości zaangażowania pszczelarza w taki odkład  

 

Jeśli jest tak jak mówisz to moje slabiaki mają jeszcze szansę na zimowle bez łączenia 

Link to comment
Share on other sites

Tym razem bez filmu, ale jest zdjęcie z 14 sierpnia 2021 z opisem

 

https://www.youtube.com/post/UgwoHE_zHzFEtpDemtB4AaABCQ

 

ps prowadzenie rodziny pszczelej wymaga całościowego spojrzenia a nie wyrwanych z kontekstu zagadnień (ruszysz w jednym miejscu wyjdzie w innym), tak i wątek jest wielowątkowy i wielotorowy

 

Tak nawiasem mówiąc to rodzina z drugiego planu to wiosną wyglądała o tak

 

 

a jej performance był bez zarzutu

 

 

Edited by Tikcop
Link to comment
Share on other sites

U mnie juz od zeszlego tygodnia zciagam miodnie w rodzinach produkcyjnych. Cos tam troche podkarmiam ale licze ze jeszcze sie same zakarmia. Odklady dostaly nastepny korpus. 5 ramek wezy szybko odbudowaly i zalaly syropem. Nadal b.goraco ok.35C ale na szczescie co pare dni spadie obfity deszcz.  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A ja wróciłem dziś z urlopu. Myślałem, że w pomorskim są obfite pożytki jak na tą porę roku - ale w zachodniopomorskim to jest petarda dopiero. Wszędzie kwitną niebieskie kwiatki podobne do chabru, fioletowe podobne do żmijowca zwyczajnego, nawłoci i przegorzanu kulistego. Widziałem nawet dość sporą pasiekę z 40 rodzin z 3 m od drogi a 1m od chodnika dla pieszych na skraju pewnej miejscowości. Zastanawiam się czy ma takie łagodne pszczoły czy ma wszystkich w du**e naokoło. 

Do siebie na pasiekę zajrzę w sobotę. 

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Krzychu napisał:

Wszędzie kwitną niebieskie kwiatki podobne do chabru, fioletowe podobne do żmijowca zwyczajnego, nawłoci i przegorzanu kulistego.

Pewnie widziałeś wrzosy .
Ale z opisu wynika coś w stylu owoce ma podobne do czereśni , bananowca i gruszy ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Tikcop napisał:

To i dwie minuty na film i gdzie w nim, że inni źle robią? Liczyć mi tu warozę!

Ups, ino wiaderko na miód spod tego odkładu nie zmieściło się w kadrze ?

 

 

 

 

Noo niektóre odkłady moje też już tak obsiadują tylko, że na mniejszej ramce. 

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, Tikcop napisał:

To i dwie minuty na film i gdzie w nim, że inni źle robią? Liczyć mi tu warozę!

Nie widzę w twoim filmie nic nadzwyczajnego po prostu odkład i odkład. Zresztą ciężko coś ocenić patrząc na pszczoły bez wyciągania ramek.

Może sam napiszesz czym się wyróżniasz na plus od tysiąca innych pszczelarzy.

Na dzisiaj mogę powiedzieć że tylko wysoką samooceną bijesz każdego na łeb i szyję. PK 

 

 

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Zresztą ciężko coś ocenić patrząc na pszczoły bez wyciągania ramek.

 

Argument godny niedouka pszczelarskiego albo świeżaka ale nie kogoś jak Ty i to jeszcze z takim doświadczeniem i ilością rodzin, że o ciupadze nie wspomnę. Nie komentuję dalej bo natychmiast ruszy odsiecz dziadków zza płota internetowego.

 

Wyciąganie ramek teraz? A tak zapytam a na co? Obejrzeć czerw i ile go jest? Żaden wyznacznik co będzie dalej z tą rodziną o tej porze sezonu, znaczy jakiś tam jest. Mało ważny.

 

Ktoś kto ma grubo więcej niż 5 rodzin na pasiece, coś doświadczenia i potrafi pomyśleć samodzielnie (a nie powtarzać propagandowe slogany talibskie, czy inne) a woreczek żółciowy w normie (ilu tu jest z tą przypadłością na forum? przyznać się!) to wie, że wcale nie tak rzadkim są przypadki, że

 

1) z pozoru ekstra rodzina jesienią ni stąd ni zowąd wyparowuje do wiosny. Zostaje szkielet albo nic i udawanie głupa i obwinianie wszystkich i wszystkiego poza sobą. A inne czasem

2) byle co nie wiedzieć nagle czemu (bo patriotyczny obowiązek pszczelarski spełnia się do 10 września, buahaha; "poszedł se szkodnik w końcu to dawać siostry razem bo zima idzie a strukturę wiekową nam popsuł") odgryza się eksplozją w nowym roku?

 

Nie raz nie dwa nie jeden z tu piszących dawał takie świadectwo. Oczywiście tłumaczy się to później tezami z sufitu wziętymi typu warroa, wapno w cukrze, 5G, CCD, RTV & AGD, klimat, matki, gacie w ulu ...

 

------------

Pszczoły zimowe są akumulowane przez pewien okres czasu przez rodzinę jako zimowe, tj. oszczędzane, gdzie reszta ma nawalać normy! Ta reszta idzie w trupa przed oblotem na dennicę lub poza ul jak ciepła zima będzie , ot tak, ze starości i wypracowania. A każda rodzina ma swoje narowy tak jak i my tu wszyscy

 

Więc, wystarczy policzyć po zimnej nocy październikowej (bo koniec kieratu raczej z uwagi na to co na zewnątrz) ile zajmuje uliczek tzw przed-kłąb zimowy - odejmuje się dwie skrajne! bo tam niewiele pszczół

5 i więcej - przewidywana fortuna w kolejnym sezonie, chyba, że szkodnik zepsuje z nowym rokiem

4 będzie albo + albo -

3 poważne ryzyko

 

Przerwać przetrwają zasadniczo wszystkie z 4 i więcej, 3 też może jakim fuksem. Dlatego też bez skrupułów tuż przed samym 1 listopada zaglądam do rodzin i koryguję jak trzeba.

 

Tyle wykładu! To jak Was nazwał tu Gawron? khehe, domyślam się też kto to jest.

Edited by Tikcop
Link to comment
Share on other sites

Jakby tak było to bym skończył jakim krótkim negatywem a nie poświęcił się i opisał mechaniki i prostego przepisu. Docenisz? Wątpię. Czemu Wy uważacie mnie za wroga to ja nie wiem.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Krzychu said:

Liczyć mi tu warozę!

Brawo Tomek nie widzialem ani jednej. Tylko nastepnym razem nie lec z ta kamera tak szybko bo jak by tam koza siedziala to bym jej tez nie zobaczyl. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.