Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Folia, mity a nie fakty i wirtualna rzeczywistosc, czyli ile wody w ulu 25.IX.2020


Tikcop

Recommended Posts

Godzinę temu, Tikcop napisał:

Obejrzeć czerw i ile go jest? Żaden wyznacznik co będzie dalej z tą rodziną o tej porze sezonu, znaczy jakiś tam jest. Mało ważny.

Ta . Ja stary dziad nie nowoczesny ale sorry na dadancie muszę ułożyć gniazdo . Nie ujmuję bo dobrze obliczam .

 

Godzinę temu, Tikcop napisał:

Dlatego też bez skrupułów tuż przed samym 1 listopada zaglądam do rodzin i koryguję jak trzeba.

I dlatego mam wy..bane grzebać w zimnej porze . Kalesony zamakają . Nie wiesz kto to ta wrona , kruk czy ki tam czort .

Cytat

Czemu Wy uważacie mnie za wroga to ja nie wiem.

A co Ci do głowy takie coś przyszło ? Tu raczej ,, nas ,,za wrogów jakiś , czy oszołomów w kalesonach i o lasce z demencją starczą i alzheimerem .Macie .  Daj na luz .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, Tikcop napisał:

Argument godny niedouka pszczelarskiego albo świeżaka ale nie kogoś jak Ty i to jeszcze z takim doświadczeniem i ilością rodzin, że o ciupadze nie wspomnę. Nie komentuję dalej bo natychmiast ruszy odsiecz dziadków zza płota internetowego.

 

Wyciąganie ramek teraz? A tak zapytam a na co? Obejrzeć czerw i ile go jest? Żaden wyznacznik co będzie dalej z tą rodziną o tej porze sezonu, znaczy jakiś tam jest. Mało ważny.

Tak oczywiście każda rodzina w tym odkłady u mnie na pasiece jest kwalifikowana do dokarmiania zimowego, właśnie o tej porze roku robię przegląd. Jeszcze nigdy nie zimowałem bez sierpniowego wglądu i tak pewnie zostanie. Czy to błąd niech pozostali ocenią sami. 

W twoim odkładziku sprawdziłbym czy jest tyle pszczółki aby przerobiły z 10kg cukru, obejrzałbym ramki i wyciągnął źle odbudowane, pewnie trafiłby się czerw to i zdrowotność tego czerwiu, czy nie ma zgnilca lub jakiegoś PMS. Jako niedouk i po takim przeglądzie sierpniowym potrafię określić co z takim odkładem zrobić. W październiku drogi napinaczu już nie pszczelarzę chyba że wypadną jakieś korekty zapasów czy pilne podmiany matek. Może kiedyś zrozumiesz chociaż wątpię (bo w książce twojego doktorka jest napisane inaczej) że w przynajmniej 1/4 naszego kraju październik to przeważnie miesiąc z pogodą nienadającą się do przygotowywania zimowych pokoleń pszczół do zimy. 

Resztę co piszesz w swoim wpisie to stara śpiewka, nie chętnie ale skomentuję po młodzieżowemu ,, zluzuj majty ,,

 

Ps. Nadal nie wiem po co wstawiłeś filmik z tym odkładem, czy to jest u ciebie jakieś wybitne osiągnięcie czy co, czy to ma być dla nas wzór?

Poza tym sam się chłopie nakręcasz że w koło zły niedouczony świat, a ty jeden prawy i wyedukowany. Jak tak dalej pójdzie będziesz potrzebował ochronę 40 samochodów policyjnych jak nasz nadprezydent.... Nikt tu nie jest twoim wrogiem po prostu robimy inaczej.    

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 22.08.2021 o 20:36, Tikcop napisał:

To i dwie minuty na film i gdzie w nim, że inni źle robią? Liczyć mi tu warozę!

Ups, ino wiaderko na miód spod tego odkładu nie zmieściło się w kadrze ?

 

 

 

Z ekonomicznego punktu widzenia taki sposób wykonania odkładu najbardziej się opłaca. 

Ale trzeba mieć dobre geny w pasiece z których pociągnie się te matki. 

Ile ja już w tym roku zmarnowałem matek NU od hodowcy przez to, że nie przyjmowały się...

A tam gdzie dałem tylko ramkę z czerwiem - do tej pory nie ma problemu i siła odkładu jest. 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Krzychu napisał:

 

Ile ja już w tym roku zmarnowałem matek NU od hodowcy przez to, że nie przyjmowały się...

Krzychu musisz coś robić źle. Poddawanie matek nu do odkładów daje bardzo dużą skuteczność.

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Nacek napisał:

Krzychu musisz coś robić źle. Poddawanie matek nu do odkładów daje bardzo dużą skuteczność.

 

Opinie są różne. W moim przypadku nawet bez czerwiu nie przyjmowały. A może było to spowoodwane nieunasiennieniem się matki lub jej zaginięciem podczas lotu? 

Średnio 3 matki na odkład poszły. Czyli na każdy odkład poszła cena matki UN. 

Matka un dałaby znacznie lepszy rezultat 

Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, Krzychu napisał:


Opinie są różne.

Ja tak najczęściej robię i mam wysoką skuteczność, sporadycznie zdarza się że coś pójdzie nie tak, nawet w odkładaj robionych pod koniec lipca.

Edited by Nacek
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Krzychu napisał:

 

Opinie są różne. W moim przypadku nawet bez czerwiu nie przyjmowały. A może było to spowoodwane nieunasiennieniem się matki lub jej zaginięciem podczas lotu? 

Średnio 3 matki na odkład poszły. Czyli na każdy odkład poszła cena matki UN. 

Matka un dałaby znacznie lepszy rezultat 

 

Może zbyt wcześnie otwierasz klateczkę, odkład wywożony posiada w swoim składzie pszczołę starą musi więc być przygotowany do poddania matki tak jak normalna rodzina pszczela. Matki kupowane jako jednodniowe też w rzeczywistości są starsze i ciężej się przyjmują.

W przyszłym roku spróbuj poddawać matki pod kołpak z takiej siatki jak dennica, 100% skuteczności tylko roboty więcej.

Pogoda, pożytki jest wiele czynników wpływających na pomyślne poddawanie i unasiennianie matek. PK

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

24 minuty temu, piotrpodhale napisał:

 

Może zbyt wcześnie otwierasz klateczkę, odkład wywożony posiada w swoim składzie pszczołę starą musi więc być przygotowany do poddania matki tak jak normalna rodzina pszczela. Matki kupowane jako jednodniowe też w rzeczywistości są starsze i ciężej się przyjmują.

W przyszłym roku spróbuj poddawać matki pod kołpak z takiej siatki jak dennica, 100% skuteczności tylko roboty więcej.

Pogoda, pożytki jest wiele czynników wpływających na pomyślne poddawanie i unasiennianie matek. PK

 

Od matki UN hinderhofer agt zakupionej w kwietniu pociągnąłem w tym roku 4 mateczki.

Dwie z nich utworzyły rodzinki z identyczną łagodnością (miodność jeszcze nie jest przetestowana), trzecia troszkę bardziej nerwowa jest przy przeglądach, natomiast czwarta to szatan. I ta pójdzie prawdopodobnie do kasacji. 

Dlatego spróbuję od następnego roku sposobu pociągnięcia córek po tych z pożądanymi przeze mnie cechami. 

Ale jeśli sytuacja będzie taka, że faktycznie będę dysponował kolejny raz zakupionymi u hodowcy - wówczas spróbuję zrobić tak jak piszesz - pod kołpak. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.