Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2021


michal79

Recommended Posts

Stetoskop mam i używam :) Teraz czas na endoskop z kamerą do telefonu, ale muszę wyszukać jakiś z wysoką rozdzielczością i małą średnicą :) U mnie będzie jeszcze zbieranie kilku krat do poławiania propolisu + tymol za kilka dni - niech warroza zna moje dobre serce :P 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, michal79 napisał:

Właśnie wykonałem finałowe spojrzenie bezpośrednio na ramki przed zimowlą. Przed nami 5 miesięcy stetoskopu i patrzenia tylko na wylotki. Oby.

A ja nie będę podglądał , najwyżej z daleka. Kiedyś trzeba było ule ze śniegu odkopać jak je zawiało po daszki , żeby się nie podusiły w odwilży . Teraz takie odpady nieprawdopodobne. Pszczołom potrzebny tylko spokój. Sam będę klepał ramki, odlewał węzę.

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Parę lat temu, wtedy nawet nie wiedziałem, że ule zandery istnieją, przekonałem się że to błąd takie podejście. Było pół wiaderka osypu pszczół z jednej rodziny w zimnym dadancie i zero jedzenia. Od tego czasu co miesiąc regularnie w zimie kontrolnie poprzez uchylenie daszka kontroluję pozycję kłębu względem wylotka (trwa to 10 sekund, ramek nie wolno rozsuwać!). Ramka z jedzeniem na płasko położona uratowała raz czy dwa sytuację. G mnie obchodzi, że pszczoły trochę pobuczą wtedy. Zły jestem wtedy na siebie. Ale co zrobić. Następnego dnia jest cicho. Takie ryzyko zawsze występuje a zwłaszcza przy zimowli w jednym korpusie. Przy zimowli na dwóch też mogą nie przeskoczyć do górnego i zostać na amen w dolnym. Pszczoły to żywe stworzenia a nie robot programowalny.

Edited by tikcop
Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, tikcop napisał:

mogą nie przeskoczyć

a ja nie chce takich pszczół co sobie nie radzą w zimowli, nawet w taki głupi sposób. Selekcja, selekcja i selekcja - to mój przepis na pszczoły.

Daję im tle czasu na przygotowanie się i tyle pokarmu , że mają sobie poradzić . Dawno wyrosłem z grzebalnictwa i przekonania ,że wiem lepiej. Pszczołom z mojej strony potrzebny już tylko spokój. A ja sobie znajdę zajęcie przy sprzątaniu , układaniu i tych wszystkich głupich zajęciach na które od wiosny nie maiłem czasu . A może tylko mi się nie chciało ?

  • Lubię 5
Link to comment
Share on other sites

Panowie, a moze by tak juz podyskutowac o 2022?.  Ludzie ledwo co nadstawki z miodem zdjeli a moze i nie wszyscy i sezon 2021 zamkniety?  Dla mnie sezon bedzie zamkniety jak beda zakarmione, wyleczone i w klebie.  A do tego jeszcze daleko. W ulu po siedem ramek czerwiu, brody wisza na wylotkach a wy o 2021. Kpina jakas. No i piszcie na temat bo moze to zamkna w styczniu.  

Link to comment
Share on other sites

A myślałem, że tradycji stanie się zadość i Daro założy temat nowego sezonu ?

 

PS. Przy porządkach znalazłem skitrane 20 słoików miodu lipowego z ubiegłego roku, mam zamiar sprzedać je jako rarytas (dziadek wiedział co robi, schował na trudne czasy) ?

Link to comment
Share on other sites

  • daro locked this topic
  • daro unlocked this topic
14 hours ago, michal79 said:

A ta w Polsze właśnie się zaczęła ;)

...eee tam, dla niektórych to juz 15go lipca bylo.   Mysle ze ludzie zapomnieli ze w lipcu i sierpniu "w polu" nic nie bylo i matki nie czerwily bo w ulu bieda. We wrzesniu troche sie pojawilo to i matki zaczely czerwic aby nadrobic straty.  No ale to nie poprawnie chwalic sie czerwiem we wrzesniu. Podczas gdy w Tarnowie na najblizsze 40 dni temp. nie spadnie ponizej 15C.  Powialo zima?  eee... tam tylko na forum. 

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie, to jeśli jeszcze podnoszę powałki i zaglądam na ramki, to sezon trwa. A w pewnym momencie przelatuję myślą przez wszystkie rodziny i już wiem, że nie mam po co do środka zaglądać, aż do marca przyszłego roku. I to jest moment rozpoczęcia nowego sezonu ;)

Link to comment
Share on other sites

To ciekawe co piszecie i idąc tym tokiem rozumowania najlepiej by było łączyć rodziny na kartach wyrwanych z czasopisma katolickiego "Więź" Bo pewnie można by liczyć i na wsparcie Wszechmogącego w tym dziele łączenia . Ale to żartem oczywiście , ale niektóre czasopisma mają taki śmierdzący druk jakąś chemią użytą do farb drukarskich , że trzeba na to zwrócić uwagę i może lepiej kupić czysty papier w sklepie papierniczym.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Proboszcz to nie ale jakby była jakaś afe agitka niebinarna użyta to zaraz by podciągli pod mowę nienawiści.

 

O tej porze roku gazeta w ulu niepotrzebna. Przykładowo w jednej rodzinie com ją był osierocił, najwyraźniej przy karmieniu poturbowałem matkę. O dziwo rodzina dwa wiadra wzięła i była spokojna ale brak czerwia. Tydzień temu w klatkę na paznokć cukru z wodą dałem im czerwiąca matkę. Podejrzanie na spokojnie od razu wlazło na klatkę kilka robotnic i zaczęło mędlić języczkami. To dlategom na ostatnim filmie węszył na cmentarzyku przed wylotkiem za niebieskim opalitkiem. Dzisiaj bez dymu! szybki wgląd i ulga, matka posadziła grubych jajek na 4 ramkach a sama paradowała z wolna. Rodziny końcem września czy w październiku łączą się niezwykle pokojowo a przyjęcia matek 99,99%

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Beeman napisał:

Tadek znow narozrabiales.  Krzychu wziol sobie do serca twoje porady i użył Goscia Niedzielnego. Mam tylko nadzieje ze proboszcz tu nie zaglada bo ma przekopane.

Numer z 92 lub 95 roku bodajże, trochę tego jeszcze jest w altance po dziadku 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Tadek11 napisał:

To ciekawe co piszecie i idąc tym tokiem rozumowania najlepiej by było łączyć rodziny na kartach wyrwanych z czasopisma katolickiego "Więź" Bo pewnie można by liczyć i na wsparcie Wszechmogącego w tym dziele łączenia . Ale to żartem oczywiście , ale niektóre czasopisma mają taki śmierdzący druk jakąś chemią użytą do farb drukarskich , że trzeba na to zwrócić uwagę i może lepiej kupić czysty papier w sklepie papierniczym.

Sprzed 25 lat ten smrud już wyparował z tego druku :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.