Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2021


michal79

Recommended Posts

no tak to jak już nowy sezon to

zabrałem ostatnie 2 podkarmiaczki bo pogoda pozwoliła

i folie zawisnąłem na jakiś 10 no może 15 cm

za za zatworem ramki nie osuszone      zostają 

jeszcze dymek ale już koniec grzebania

no ostatni strzał dzisiaj w palec ale bez reakcji poza bólem na początku ale to 10 sekund   

Link to comment
Share on other sites

Klarowanie wosku ciąg dalszy, niby wosk jest czysty ale dla wszelkiego wypadku jeszcze raz przetopie go. W sumie jakieś 25 kg pozyskałem. A mam zapotrzebowanie na przyszły sezon na węzę dla 80 ramek warszawskich poszerzanych i 120 ramek 18tek wlkp. 

Jeśli 1dm2 węzy waży w przybliżeniu 7,6g to wówczas wymieniając 1:1 wosk na węzę wystarczy mi to na dwukrotne moje zapotrzebowanie i jeszcze troszkę zostanie, a to mi pasuje. 

 

Zajrzałem dziś do tych dwuch rodzin które podejrzewam o slabizbę i miałem je łączyć. Tej rodzinie, która była prawdopodobnie wyrabowana a ma dość solidną liczebność jak na ową - podałem rozpuszczony 3,5 kg ziołomiodu w stosunku 2:1. Czerwiu ma wciąż sporo. 

Druga rodzinką, która jako taki zapas ma na 4 ramkach ale miała słabą liczebność - dużo cserwiu się i niej pojawiło, też podalem jej rozpuszczony ziolomiod ale w mniejszej porcji. Tylko te dwie rodziny odbiegają od reszty, inne wydają się być w dobrej formie. Paski z KS jeszcze wiszą. Nie wiem czy jeszcze działają. Czekam jak zniknie czerw i dymka puszczę wszystkim. 

 

Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, Krzychu napisał:

eśli 1dm2 węzy waży w przybliżeniu 7,6g to wówczas wymieniając 1:1 wosk

A po kiego groma wymieniać ? Miody Podkarpackie 11 pln koszt wyrobienia z dowozem . Nie bądź f.

Link to comment
Share on other sites

51 minut temu, daro napisał:

A po kiego groma wymieniać ? Miody Podkarpackie 11 pln koszt wyrobienia z dowozem . Nie bądź f.

Swój wyrobią? 

Znaczy ten, który im wyślę? 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Krzychu, oczywiście, że nie. Chyba, że masz ilość, którą wrzucają na raz do autoklawu (chyba 60kg, ale mogę się mylić). Wtedy opierasz się na zaufaniu, że zwracają Ci ten sam wosk.

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Xpand napisał:

Krzychu, oczywiście, że nie. Chyba, że masz ilość, którą wrzucają na raz do autoklawu (chyba 60kg, ale mogę się mylić). Wtedy opierasz się na zaufaniu, że zwracają Ci ten sam wosk.

No właśnie dlatego chodzi mi o wymianę 1:1 czyli dam im 25 wosku, a oni mi 25 kg przerobionej węzy po jakiejś tam cenie przerobu 

Link to comment
Share on other sites

To płacisz za usługę wyrobienia . I też trzeba znaleźć uczciwego co rzeczywiście wyrobi z Twojego . Ja raz otrzymałem partię z ,,mojego ,, wosku gdzie plastry były róznych odcieni. Bronek coś narzekał na tę ,,moją ,, firmą ale ja nigdy nie miałem kłopotów z węzą . Porównanie do sklepowej ...... Jak otwieram paczki to cały dom pachnie woskiem.

Link to comment
Share on other sites

Skoro o wosku... w piątek dostaliśmy od łaskawie nam panującego marszałka węzę dla koła. Chyba Łysoń wyciągnął wnioski po burzy jaka była 2 lata temu, bo teraz produkt jest zupełnie inny. Na razie tylko organoleptycznie można to stwierdzić, ale węza jak się patrzy. Kolor, zapach, grubość na 5+. Najwięksi malkontenci mlaskali z zadowolenia. Warto było pomachać kijaszkiem.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Michał napisał:

Skoro o wosku... w piątek dostaliśmy od łaskawie nam panującego marszałka węzę dla koła. Chyba Łysoń wyciągnął wnioski po burzy jaka była 2 lata temu, bo teraz produkt jest zupełnie inny. Na razie tylko organoleptycznie można to stwierdzić, ale węza jak się patrzy. Kolor, zapach, grubość na 5+. Najwięksi malkontenci mlaskali z zadowolenia. Warto było pomachać kijaszkiem.

Ja odbieram w piątek. Mam nadziej, że to co otrzymam równie mnie zadowoli :) 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Michał napisał:

Skoro o wosku... w piątek dostaliśmy od łaskawie nam panującego marszałka węzę dla koła. Chyba Łysoń wyciągnął wnioski po burzy jaka była 2 lata temu, bo teraz produkt jest zupełnie inny. Na razie tylko organoleptycznie można to stwierdzić, ale węza jak się patrzy. Kolor, zapach, grubość na 5+. Najwięksi malkontenci mlaskali z zadowolenia. Warto było pomachać kijaszkiem.

 

Ja czekam na dostawę od marszałka - coś koło 15 kg - ale nasza będzie z Torunia  - oby tak dobra jak Twoja

Link to comment
Share on other sites

Zapytam. Czy widzicie u siebie obloty młodych pszczół? Dziś ładny dzionek i ok. 13-tej we wszystkich 6 ulach był oblot co prawda nie duży, ale w jednej w której wydaje mi się była cicha wymiana to nawet pokaźny. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, harcerz1020 napisał:

Zapytam. Czy widzicie u siebie obloty młodych pszczół? Dziś ładny dzionek i ok. 13-tej we wszystkich 6 ulach był oblot co prawda nie duży, ale w jednej w której wydaje mi się była cicha wymiana to nawet pokaźny. 

 

 

Czerw się wciąż wygryza , wg mnie to nie jest zadziwiający widok o tej porze 

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj w Kanadzie mamy święto, Thanksgiving.  Czyli Święto Dziękczynienia czy jak kto woli Dożynki.  A jest za co dziękować Panu. To był najlepszy sezon dla mnie. Z dwudziestu jeden rodzin produkcyjnych ponad tona miodu. W tym roku Pasieka z trzydziestu rodzin urosła do sześćdziesięciu. Wiele się nauczyłem także dzięki wam czyli forum. Dziękuje za porady i cierpliwość. Napewno wielu z was takie sukcesy ma już dawno za sobą i czytają to z lekkim uśmieszkiem.  Innym zaś życzę aby następny rok był tak łaskawy jak ten dla mnie.  Powodzenia dla Wszystkich entuzjastów pszczelarstwa tych maluczkich i tych pro.  

Edited by Beeman
  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Beeman napisał:

Dzisiaj w Kanadzie mamy święto, Thanksgiving.  Czyli Święto Dziękczynienia

Wesołych Świąt :)

 

7 godzin temu, Beeman napisał:

 To był najlepszy sezon dla mnie.
Z dwudziestu jeden rodzin produkcyjnych ponad tona miodu.
W tym roku Pasieka z trzydziestu rodzin urosła do sześćdziesięciu.

To był najgorszy sezon dla mnie .
W tym roku z 80 pni zrobiło się w sezonie ponad 130 . Do zimy poszło 103 .
A miodu ... Też było trochę ponad tonę .
Dobry jesteś ;)

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 7.10.2020 o 21:49, Krzychu napisał:

Czerw się wciąż wygryza , wg mnie to nie jest zadziwiający widok o tej porze 

Jeszcze we wrześniu jak były upały myślałem czy te wszystkie przygotowania-karmienie pszczół do zimowli nie opóźnić ze dwa tygodnie, żeby niebyło chłop swoje a pszczoły swoje. Dzisiaj wstaje i już mi przeszło poprawianie mojej gospodarki za oknami kurzy śnieg.

  0

Zdjęcie z Zokopanego dzisiaj rano.

  • Lubię 5
Link to comment
Share on other sites

 W sobotę się z moimi pożegnałem powiedziałem im jak każdego roku że zrobiłem wszystko dla nich najlepiej jak umiałem. Niektóre muszą mi wybaczyć ten inwert zbożowy na zimę ale taka była konieczność ? Teraz to już ich zadanie jak się spiszą.... W listopadzie jeszcze dym na dobitkę warrozy i zima. Odpoczynek od tego szalonego roku przyda się mnie  i pszczołom. PK    

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, piotrpodhale napisał:

Jeszcze we wrześniu jak były upały myślałem czy te wszystkie przygotowania-karmienie pszczół do zimowli nie opóźnić ze dwa tygodnie, żeby niebyło chłop swoje a pszczoły swoje. Dzisiaj wstaje i już mi przeszło poprawianie mojej gospodarki za oknami kurzy śnieg.

  0

Zdjęcie z Zokopanego dzisiaj rano.

W północnej Polsce w niektórych rejonach przymrozek z rana, szyby skrobałem w aucie pierwszy raz w tym roku. 

Czy to zapowiedź, że prawdziwa zima tym razem przyjdzie? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dziś 13 stopni C i wpadłem na pasiekę odpalić tabletkę każdej rodzinie, przy okazji skontrolowałem osyp warrozy. No i tu zaskoczenie. Od 40 do 60 sztuk w ulach kontrolnych. Gdzie w sierpniu po 1000 się sypało. Leczenie dymkiem z początkiem sierpnia po czyn powieszone paski z KS zadziałały. 

Zazwyczaj leczyłem tylko amitrazą na jesień i po pierwszym dymku bywało 400 sztuk. Teraz 10x mniej. 

Za tydzień poprawię i czekać wiosny będzie trzeba tylko. 

Jedną rodzinę podejrzewałem o slabizbę bo bardzo małą aktywność na wylotku i chciałem łączyć. Na szczęście moje obawy okazały się nietrafione. Pszczół jest sporo tylko siedzą już w rozluźnionym kłębie u dalu ramki warszawskiej poszerzanej. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.