Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2021


michal79

Recommended Posts

1 hour ago, harcerz1020 said:

Mniej NPK i trawa typu Wembley. Gdzieś czytałem, że najlepszy jest piasek.

Ja miałem agro włókninę tą czarną  ale mi za*****i ale po wyborach mam plakaty wyborcze z pcv - od lewicy do prawicy :) mogę śmiało powiedzieć ze kandydaci osiągnęli level ziemi :D

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zdzich123 said:

To będziesz miał okazję zobaczyć która opcja bardziej użyżni glebę .

wszyscy jadą równo choć na peletonie te większe plakaty ale z drugiej strony w przeliczeniu na cm^2 to remis :D

 

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, Brzytwiarz napisał:

Ja miałem agro włókninę tą czarną  ale mi za*****i ale po wyborach mam plakaty wyborcze z pcv - od lewicy do prawicy :) mogę śmiało powiedzieć ze kandydaci osiągnęli level ziemi :D

Z tych wyborczych plandek PVC obijam daszki starych warszawiaków zamiast papy. Białą stroną na zewnątrz. Efekt widać z kosmosu na Google earth i również zwykłej satelicie Google :)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Krzychu said:

Z tych wyborczych plandek PVC obijam daszki starych warszawiaków zamiast papy. Białą stroną na zewnątrz. Efekt widać z kosmosu na Google earth i również zwykłej satelicie Google :)

to jest prawdziwy recykling. By nie powiedzieć dosłownie że śmieci trafią finalnie do ziemi :D 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

Pszczoły trzymam na paletach. Nie koszę trawy w sezonie - mam wylotki w dennicach i większości korpusów, więc trawa w niczym pszczołom nie przeszkadza. Na pasiece przydomowej jest moment wiosną, że zostają mi 2-3 ule tylko na matki, więc wszystko leci pod glebogryzarkę i sieję jakieś miododajne rośliny. Ule do wiosny siedzą w gąszczu i chyba im tam dobrze. Teraz np. jeszcze kwitną pojedyncze egzemplarze ogórecznika i facelii... Pszczoły siedzą w ulach, ale chyba z 2 tygodnie temu jak przygrzało do 15ty st C to z pyłkiem wracały.

Nie sądzę, by wapnowanie, rozkładanie folii, agrowłókniny itp było potrzebne.  

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Michał napisał:

 Teraz np. jeszcze kwitną pojedyncze egzemplarze ogórecznika i facelii...

Przyroda zwariowała .
U mnie kilka dni temu spotkałem przy stawie kilka kwitnących mniszków lekarskich.
A pod płotem przegorzan kulisty w pełni kwitnienia . A w zasadzie dwa przegorzany ?

Link to comment
Share on other sites

43 minuty temu, Robi_Robson napisał:

Przyroda zwariowała .
U mnie kilka dni temu spotkałem przy stawie kilka kwitnących mniszków lekarskich.
A pod płotem przegorzan kulisty w pełni kwitnienia . A w zasadzie dwa przegorzany ?

 

Mazowsze i Lubelskie zima, można rzec. Pszczoły siedzą w pudełkach, co najwyżej Jasnota Biała na nie czeka, ale ona w 2019 do Sylwestra kwitła.

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Przyroda zwariowała .
U mnie kilka dni temu spotkałem przy stawie kilka kwitnących mniszków lekarskich.
A pod płotem przegorzan kulisty w pełni kwitnienia . A w zasadzie dwa przegorzany ?

Robi u mnie mniszek lekarski na trawniku znika tylko podczas upalnych miesięcy latem. W grudniu bez problemu mogę sobie sałatkę zrobić ;) W ubiegłym roku w Wigilię widziałem wiele kwitnących sztuk. Jednak mniszkiem zimową porą pszczoły się nie interesują wcale, nawet kiedy jest ciepło.

Cholera jak czytam co napisałem to wydaje się jakbym mieszkał w innej strefie klimatycznej, a to przecież Wielkopolska tylko... porypany ten klimat mamy teraz. Patrząc na leszczynę wydaje się jakby zaraz miała zacząć kwitnienie.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Michał napisał:

Robi u mnie mniszek lekarski na trawniku znika tylko podczas upalnych miesięcy latem. W grudniu bez problemu mogę sobie sałatkę zrobić ;) W ubiegłym roku w Wigilię widziałem wiele kwitnących sztuk. Jednak mniszkiem zimową porą pszczoły się nie interesują wcale, nawet kiedy jest ciepło.

Cholera jak czytam co napisałem to wydaje się jakbym mieszkał w innej strefie klimatycznej, a to przecież Wielkopolska tylko... porypany ten klimat mamy teraz. Patrząc na leszczynę wydaje się jakby zaraz miała zacząć kwitnienie.

Mam sporo leszczyny przy pasiece, służy jako ekran ochronny od drogi. W styczniu ładnie kwitła i pszczoły chętnie ją wtedy oblatywały już 

Link to comment
Share on other sites

No nie wiem czy tak wszystko będzie kwitło, nektarowało a my będziemy wirowali. Jesień się kończy a deszczu nie było żadnego od dawna. I nie widać żadnych perspektyw na deszcz, śnieg. Na polach gleba bieleje (wysuszona) Dziś byłem na rzeczką. Rozlewiska wyschnięte. 

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, mirek. napisał:

zaproś bobry rozlewiska wrócą 

Właśnie bobrów jest co nie miara, nad rzeczką tylko olchy, trochę osiki i sporo gatunków wierzb. Rąbią wierzby, że nie długo nic nic nie zostanie. Wczoraj położyły potężną iwę której pąki już się bieliły.   

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Krzychu said:

Czyli będzie gorzej, a 50 rodzin trzeba będzie wykarmić :)

cukier masz po 2,5kg jak coś to można się zaopatrzyć za wczas :D 

22 minutes ago, harcerz1020 said:

Właśnie bobrów jest co nie miara, nad rzeczką tylko olchy, trochę osiki i sporo gatunków wierzb. Rąbią wierzby, że nie długo nic nic nie zostanie. Wczoraj położyły potężną iwę której pąki już się bieliły.   

Właśnie o to miałem pytać ale czy u was też wierzby wystartowały ?? 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Brzytwiarz napisał:

Właśnie o to miałem pytać ale czy u was też wierzby wystartowały ?? 

Wierzbom się nie przyjrzałem ale olsza czarna już się szykuje. Przyjrzę się wierzbom za dnia.

 

2 godziny temu, harcerz1020 napisał:

Wczoraj położyły potężną iwę której pąki już się bieliły.   

Ja posadziłem z dziesięć dni temu duże leszczyny. Pięć dni temu jeszcze były. Dziś sterczą natemperowane kikuty...

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, gajowy napisał:

Ja posadziłem z dziesięć dni temu duże leszczyny. Pięć dni temu jeszcze były. Dziś sterczą natemperowane kikuty...

Miałem około 10 lat jak sąsiadka uważana za specjalistkę od leszczyn podarowała mi jedno drzewko .
Mówiła , że po posadzeniu powinno się pień skrócić o 1/3
Widocznie te bobry chciały pomóc tylko nie wiedziały jak mocno mają skracać :D

8 godzin temu, gajowy napisał:

 Przyjrzę się wierzbom za dnia.

Jak zdążysz :)
Bobry w nocy nie śpią .

Link to comment
Share on other sites

43 minuty temu, Robi_Robson napisał:
8 godzin temu, gajowy napisał:

 Przyjrzę się wierzbom za dnia.

Jak zdążysz :)
Bobry w nocy nie śpią .

 I śmieszno, i straszno.  Wycięły chyba wszystko, czego ludzie nie owinęli siatką.  Choć widziałem miejsca, gdzie ludzie cieńsze drzewa poowijali workami foliowymi i tego też nie ruszają...

Na szczęście są jeszcze wierzby w okolicy niedostępne dla tego tatałajstwa.         

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, gajowy napisał:

 Na szczęście są jeszcze wierzby w okolicy niedostępne dla tego tatałajstwa.         

Dobiorą się .
Kilkaset metrów od mojego rancha wycięły wierzby mające ok 100 lat i kilka metrów obwodu .
Patrzałem i nie wierzyłem , że taki gryzoń może powalić tak grube drzewa .

Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, Robi_Robson napisał:

Dobiorą się .
Kilkaset metrów od mojego rancha wycięły wierzby mające ok 100 lat i kilka metrów obwodu .
Patrzałem i nie wierzyłem , że taki gryzoń może powalić tak grube drzewa .

Niektóre wierzby  są u ludzi na podwórkach, są tam psy, więc raczej nie wejdą. Natomiast był rząd wierzb takich jak pisałeś kilka metrów obwodu, sto lat albo lepiej.  Obgryzły tak, że drzewo stało ale trzymało się na środku podgryzione do około 30cm średnicy. Piłą bym tak nie umiał, wywaliło by mi się.

Link to comment
Share on other sites

Wierzby wierzbami. U nas GDDKiA przy pomocy Generalnego Wykonawcy wycięli duuuzo wiekowych lip przy okazji poszerzania i remontu drogi krajowej Braniewo-Pieniężno. W promieniu 1,5 km od pasieki napewno powyżej 20 szt. Co z tego, że zrobili jakieś nasadzenia. Skoro zakwit lipy nueszczepionej jest po kilku latach... 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.