Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2021


michal79

Recommended Posts

Tadku może ja spróbuję ... ;)
Krzczony , czyli chrzczony od krest / kreszczenie .
W potocznej mowie chrzci się , czyli fałszuje benzynę , wódkę itp.
Zazwyczaj wodą , ale z czasem i inne fałszerstwa bywają podciągane pod chrzczenie
Tomasz nawiązał do zafałszowania miodu syropem.
Wg mnie da się to zrozumieć .

A skoro już przy chrzczeniu paliwa jestem , to benzynę dzieli się na chrzczoną i bierzmowaną .
Chrzczona wodą , a bierzmowana olejem .
W dzisiejszych czasach bierzmowana ze względu na cenę oleju straciła na znaczeniu .

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, ikop74 napisał:

Obejrzałam szkolenie, ogólnie ciekawe. I jeśli mogę tutaj zapytać, żeby nie mnożyć wątków niepotrzebnie. Chodzi o przenoszenie pokarmu z gniazda do nadstawek. Pierwszy wykładowca mówił o tym, że odsklepia niewielką część pokarmu zimowego, co stymuluje czerwienie i w tym samy czasie (kwiecień) daje już nadstawkę. Zapytano go potem, czy pszczoły nie przenoszą pokarmu do nadstawek. Odpowiedział, że nie ma takiego ryzyka, bo zużywają go na bieżące potrzeby. To kiedy w takim razie mogą przenosić go do góry? 

Iwono ale o co Ci chodzi z tym przenoszeniem pokarmu ? Myślisz że przeniosą pokarm zimowy do góry w domyśle do nadstawki dla pszczelarza ?

Więc wg mnie takiego ryzyka nie ma , pszczoły nie będą przenosić zasklepionego pokarmu , a jak pszczelarz im coś tam odsklepi to w ramach porządkowania zostanie on zjedzony przez pszczoły , pszczoły to mądre stworzenia i na darmo nie będą wykonywać niepotrzebnych prac.

 

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Tikcop napisał:

Osobiście to jestem za głupi aby cokolwiek samemu wymyśleć więc zmałpowałem swoją i indywidualną gospodarkę od kogoś mądrzejszego w mojej ocenie.

 

Pod komentarzem doświadczenia cyniqa pytania a może by tak a może by inaczej. Jakby to wielkość rodziny czy odkładu czy dziury pożytkowej miała znaczenie. Niebiesko byłoby zawsze mniej albo więcej. Ciekawe ilu by mógł mieć więcej kolegów ? A tu chłop pokazał takie nieprawomyślności. HeHe.

Oczywiście w ekstremalnym sezonie (Brat Adam opisywał, że bywają takie w Devon) pszczołom trzeba dać cukru w sezonie bo padną. Ale Polska to nie Devon. Cukier zaczynam dawać na zimę, nie zauważyłem aby brak odsklepiania wiosną czy brak przemycania cukru do ula w sezonie w jakikolwiek sposób negatywnie wpływał na me rodziny. Mam tylko mniej miodu bo jest bez miodu "krzczonego" . Dutków  też mi starcza póki co, choć za wiele nie mam.

 

 

 Do Tomasza prośba o pisanie po Polsku 

Tomasz przetłumacz słowo " krzeczonego" na język nasz współczesny , podaj synonimy jak dosłownie nie dasz rady. 

Tadek

 

 

U mnie chyba trzeba będzie już karmić w sezonie. 

Mam przepszczelanie. Moje 50 i 50 sąsiada to 100 rodzin w pasiece stacjonarnej. 

W promieniu 2 km mamy 250 ha pożytków w tym:

150 ha rzepaku (dane z 2018 rok bo na przemian ) 

82 ha lasu liściastego /parku gdzie są jakieś lipy, kasztanowce, głęboko w lesie dziką malina i jeszcze jakieś bagienne roślinki 

7 ha ogródków działkowych 

7 ha zachwaszczonych nieużytków na których dominuje Oset. 

 

Także po rzepaku 100 rodzin ciężko u mnie wykarmić do lipy.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzychu napisał:

Mam przepszczelanie. Moje 50 i 50 sąsiada to 100 rodzin w pasiece stacjonarnej. 

 

A co ja mam powiedzieć. Mam od 100 do 120 rodzin w promieniu 1 km (dwóch takich zawodników). Upraw brak. Tylko trochę akacji i lip.

Ale co zrobić jak ma się sąsiadów idiotów co idą na ilość pni nie patrząc co je w około? I pewnie mają miodu tyle co nic. No chyba że cukier 24/7.

 

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, hurriway napisał:

 

A co ja mam powiedzieć. Mam od 100 do 120 rodzin w promieniu 1 km (dwóch takich zawodników). Upraw brak. Tylko trochę akacji i lip.

Ale co zrobić jak ma się sąsiadów idiotów co idą na ilość pni nie patrząc co je w około? I pewnie mają miodu tyle co nic. No chyba że cukier 24/7.

 

To Ty masz miód czy odkładami handlujesz? 

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Tadek11 napisał:

Iwono ale o co Ci chodzi z tym przenoszeniem pokarmu ? Myślisz że przeniosą pokarm zimowy do góry w domyśle do nadstawki dla pszczelarza ?

Więc wg mnie takiego ryzyka nie ma , pszczoły nie będą przenosić zasklepionego pokarmu , a jak pszczelarz im coś tam odsklepi to w ramach porządkowania zostanie on zjedzony przez pszczoły , pszczoły to mądre stworzenia i na darmo nie będą wykonywać niepotrzebnych prac.

A ja jestem przekonany ,że jak będą go miały za dużo w gnieździe ,i będą miały już miodnię ,to część przeniosą .

Praktykuje ciasne trzymanie pszczół na wiosnę . Nie raz jest tak że za zatworem  choć zimno na polu to pojawia się "nakrop".

Fakt że lwia część idzie w rozwój ale przy dużym nadmiarze może się pojawić taka  tendencja .

Ja jestem przekonany ;) .A czy tak jest zawsze?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, baru napisał:

A ja jestem przekonany ,że jak będą go miały za dużo w gnieździe ,i będą miały już miodnię ,to część przeniosą .

 

 

 Nie przeniosą zasklepionego pokarmu bo mają pożytek i zbiór nektaru w polu. A poza tym nikt rozsądny nie trzyma w maju pokarmu zimowego w gnieździ i powinien on być jeszcze przed wstawieniem nadstawek usunięty z ula żeby zrobić matce miejsce do czerwienia.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał:

 Nie przeniosą zasklepionego pokarmu bo mają pożytek i zbiór nektaru w polu. A poza tym nikt rozsądny nie trzyma w maju pokarmu zimowego w gnieździ i powinien on być jeszcze przed wstawieniem nadstawek usunięty z ula żeby zrobić matce miejsce do czerwienia.

Patrząc jaki był ostatni maj to lepiej żeby jednak został ten pokarm zimowy :D

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Tadek11 napisał:

Iwono ale 

Więc wg mnie takiego ryzyka nie ma , pszczoły nie będą przenosić zasklepionego pokarmu , a jak pszczelarz im coś tam odsklepi to w ramach porządkowania zostanie on zjedzony przez pszczoły , pszczoły to mądre stworzenia i na darmo nie będą wykonywać niepotrzebnych prac.

Po pierwsze kto panu pozwolił zmieniać moją oryginalną pisownię z postu?! Po drugie jak pan szuka usprawiedliwienia to niech nie wmawia innym. Przeniosą zawsze po odsklepieniu.

Edited by Tikcop
Link to comment
Share on other sites

52 minuty temu, Tikcop napisał:

Po pierwsze kto panu pozwolił zmieniać moją oryginalną pisownię z postu?! Po drugie jak pan szuka usprawiedliwienia to niech nie wmawia innym. Przeniosą zawsze po odsklepieniu.

Punkt nr. 4 regulaminu forum. Poprawiłem literówki. Tomasz pisaliśmy już kiedyś na ten temat żeby pisać po Polsku i nasze forum nie było pośmiewiskiem. Forum jest otwarte i czytają nas wszyscy chętni i też młodzi pszczelarze którzy nie rozumieją starej średniowiecznej wiejskiej gwary , szanujmy innych czytelników. 

Co do przenoszenia ,  to odsklepia się tylko częściowo ramki  w pobliżu kuli czerwiu żeby zwolnić matce miejsce do czerwienia w centralnym miejscu ula, a nie całe ramki od dechy do dechy , w pierwszej połowie kwietnia , a nadstawki wstawia się na początku maja i wtedy wyjmuje się stare ramki z zasklepionym niewykorzystanym pokarmem zimowym ja tak przynajmniej robię.   Mają dwa tygodnie na zjedzenie pokarmu z odsklepionych fragmentów plastrów. 

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Niech pan pcha na siłę jedzenie do buzi swojemu wnukowi. Zakładam, że ma pan. Człowieka nawet i małego jeszcze idzie jakoś przekonać. Pszczół nigdy bo to dzikie stworzenia choć mieszkają w siedzibach urządzonych przez ludzi. Po tej "łoperacji"(proszę nie poprawiać mej pisowni, bo celowo tak napisane) jedynym efektem jest dodanie idiotycznej roboty pszczołom, które muszą się zająć natychmiast napoczętym, przez to podatnym na zepsucie jedzeniem. Przeniosą go nad czerw. Matka wcale więcej nie zaczerwi. Nie ona decyduje tylko robotnice, które potrafią się policzyć w ulu przez to oszacować na ile je stać. Jak chce pan mieć dynamiczny rozwój wiosną to trzeba mieć w ulu po oblocie młodą zeszłoroczną matkę, kilka tysięcy robotnic niewymęczonych zimowym wychowem czerwiu (dlatego ul z pojedyńczej deski) i circa 10kg jedzenia w ulu. Same odsklepią kiedy będą chciały. Ten automat działa tak, że już miesiąc-półtora zależnie od sytuacji po oblocie, jeśli nie dodamy odpowiednio wcześniej nadstawki miodowej (trzeba ją dać dwa-trzy tygodnie przed pożytkiem towarowym) pojawi się tendencja składania wziątku świeżego z pożytków rozwojowych w gnieździe, przez co będzie trudno odebrać więcej miodu a rodzina znajdzie się na równi pochyłej ku rójce. Przymiarki do niej zaczynają się dużo wcześniej niż zaczerwione miseczki matecznikowe. Kto tego nie rozumie, ten zimuje byle co bo ujarzmić wiosną silną rodzinę potrafi niewielu pszczelarzy. Ale tylko takie rodziny dają pełne nadstawki wczesnego miodu. Przypomnę w Polsce albo jest miód wiosną albo z reguły go później już nie ma wiele. U wielu niestety wtedy zostaje tylko niebarwiony niebieskim pigmentem substytut. A fe. Wstyd, że młodszy musi uczyć starszego podstaw mechaniki rozwoju rodziny pszczelej i maksymalnego jej wykorzystania.

 

Z językiem polskim nigdy nie miałem, nie mam i nie będę miał problemów. Zaświadczały o tym oceny, dla wielu i tak to mniej niż zero (piosenka Lady Punk). Gwary używam czasem celowo i niemal dla każdego jest zrozumiała.

 

Szkoda, że nie ma odpowiednio dezaprobujących buziek w emotkach, z których stadko klakierów forumowych by skwapliwie skorzystało wspierając pana i jednocześnie potępiając mnie.

 

Mimo wszystko zdaje się wszyscy lubimy pszczoły.

Edited by Tikcop
  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2021 at 7:19 PM, Robi_Robson said:

Prawda .
Ale chyba sam miałeś wątpliwości czy nie karmiłeś zbyt oszczędnie , skoro już w pierwszych dniach zimy musiałeś to sprawdzić ? ;)

 

Ja myślę, że to co @Tikcop powiedział o sprawdzaniu to jest źle zrozumiałe. Ja też tak powiem choć otwieranie uli w wigilie to kwestia polewania KS i leczenie a to że się rzuci okiem gdzie kłąb i jak wygląda zapas to jest "przy okazji". Ja powiem więcej wedle wszystkich teorii z fejk-booka jedna rodzina powinna już być osypana bo od 1- listopada pod powałką. I nawet myślałem by robić jak Pawluk i dodawać ramek ale tego nie zrobię. Mają pokarm w około czyli jak kłąb się przesunie to z głodu nie padnie (przesunie mam na myśli przesuniecie się w uliczkach a nie przechodzenie na inne ramki!).

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Tikcop napisał:

Mimo wszystko zdaje się wszyscy lubimy pszczoły.

No i przy tym zdaniu zostańmy Tomasz  thumbsup.gif wszyscy lubimy pszczoły i o pszczołach piszmy

i starajmy  się nie oceniać innych kolegów personalnie , bo każdy pisze tu na swój rachunek i nie naszą rolą jest kogoś  oceniać publicznie co wyżej próbowałeś robić , bo każdy jest wolnym człowiekiem i może pisać co chce , ale  stop.gif zgodnie z regulaminem forum oraz przepisami Polskiego prawa , że o etyce czy dobrych zwyczajach już nie wspomnę bo to nie jest obowiązkowe.  I ja Ciebie tylko proszę o to uklon.gif

A co do tego uczenia innych to Ty mnie uczyć nie musisz bo ja mam cztery lub trzy miodobrania w roku,  a nie jedno jak sugerujesz , wiec mógłbyś się i coś nauczyć od innych , ale to nie jest obowiązkowe jak ktoś chce mieć jedno , to czemu nie.

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

24 minuty temu, Brzytwiarz napisał:

 I nawet myślałem by robić jak Pawluk i dodawać ramek ale tego nie zrobię. Mają pokarm w około czyli jak kłąb się przesunie to z głodu nie padnie (przesunie mam na myśli przesuniecie się w uliczkach a nie przechodzenie na inne ramki!).

Jeżeli  będzie łagodna zima z temperaturami na plusie i nad ramkami będzie przejście w bok to nie ma sprawy pszczoły mogą sobie dać radę z podkreśleniem " mogą", ale jak będą duże mrozy to może być różnie i jest takie ryzyko.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Tadek11 said:

Jeżeli  będzie łagodna zima z temperaturami na plusie i nad ramkami będzie przejście w bok to nie ma sprawy pszczoły mogą sobie dać radę z podkreśleniem " mogą", ale jak będą duże mrozy to może być różnie i jest takie ryzyko.

Ale moje mają się tylko przesunąć a nie przechodzić przez ramki. 

Link to comment
Share on other sites

48 minut temu, Tadek11 napisał:

Jeżeli  będzie łagodna zima z temperaturami na plusie i nad ramkami będzie przejście w bok to nie ma sprawy pszczoły mogą sobie dać radę z podkreśleniem " mogą", ale jak będą duże mrozy to może być różnie i jest takie ryzyko.

W moich korpusach 7 na 8 rodzin jest już pod powałką przy wylotku. Jedna uwiązana w dolnym korpusie zahaczając o górny kłębem. 

Ile musi być dni na minusie, żeby miały problem z przesuwaniem się na bok wzdłuż ramki? No jak rozumiem dzień czy dwa na - 17 st. C nic im nie zrobi, ale jeśli tydzień? 

Link to comment
Share on other sites

Ja pana Tadeusza przepraszam jak uraziłem, nie podoba mi się tylko cenzurowanie moich postów pod przykrywką poprawności. Ja tu nikogo nie zwyzywuje (fakt nie ma takiego słowa) ale temperament też mam. Co do ilości miodobrań mam tylko dwa w roku. Nigdy tego nie ukrywałem. Pszczół nie wożę bo pracuję. Do samych pszczół 40km. Nie ma u mnie w okolicy ani akacji ani nawłoci, ani wrzosu czasem liściaste zaspadziują ale mało. Jakby było co więcej na tej pustyni buraczano-zbożowej to bym też miał 3 czy 4 w roku. W końcu co to za filozofia. Zresztą nie ilość miodu wirowanego wyznacza. Ja pszczoły zwyczajnie lubię. Was też choć dogryzacie :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 14.01.2021 o 20:29, Krzychu napisał:

Patrząc jaki był ostatni maj to lepiej żeby jednak został ten pokarm zimowy

Dlatego dobrze jest przenieść samemu ramkę z zapasem do góry ;) .

Już z ramki do ramki nie przeniosą ,a jak widzę że wniosły do gniazda to po prostu odhaczam znak .

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.