Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2021


michal79

Recommended Posts

3 minuty temu, Tikcop napisał:

I co druga to taaaka ryyba.

 

:)

 

Trzy takie ryby z czterech na tym toczku. O czwartej jeszcze kilka lat nie będę pisać. Ma prawo być słabsza.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

 

Pamiętam, jak kiedyś się tańczyło w Rąblowie na dyskotece, to młody góral podchodził i mówił - tańcz gdzie indziej, daleko ode mnie. To wtedy znaczyło, że chce w mordę. :D

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, michal79 napisał:

Pamiętam, jak kiedyś się tańczyło w Rąblowie na dyskotece, to młody góral podchodził i mówił - tańcz gdzie indziej, daleko ode mnie. To wtedy znaczyło, że chce w mordę.

 

Godzinę temu, mirek. napisał:

bo bawić trzeba się umić

a wy jak z ................... 

no chyba że bitka też zabawa:P

  Pamiętam taką rodzinna opowieść, jak to na Kurpiach  tuz po wojnie jakiś pra pra dziadek, senior poszedł na wesele. Gdy wrócił, rodzina się pyta, jak tam było na weselu. A on na to- nijak, nikogo nie zabili, jednemu tylko ucho odgryźli...

  Więc to chyba nie tak, że młodzi (niezależnie od epoki) nie umieją się teraz bawić spokojnie...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, gajowy napisał:

 

  Pamiętam taką rodzinna opowieść, jak to na Kurpiach  tuz po wojnie jakiś pra pra dziadek, senior poszedł na wesele. Gdy wrócił, rodzina się pyta, jak tam było na weselu. A on na to- nijak, nikogo nie zabili, jednemu tylko ucho odgryźli...

  Więc to chyba nie tak, że młodzi (niezależnie od epoki) nie umieją się teraz bawić spokojnie...

Ale teraz są inne czasy , tez mój ojciec opowiadał  że kiedyś nie było wesela żeby nie było bójki albo ktoś nożem nie oberwał .

Dzisiaj to znaczy parę lat temu przed pandemią ,  jak w pracy spytaliśmy młodego kolegę jak tam było na weselu to , powiedział że spoko tylko mu palce u rąk podeptali podczas tańców na parkiecie i poszedł na zwolnienie lekarskie ?

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, michal79 napisał:

 

Pamiętam, jak kiedyś się tańczyło w Rąblowie na dyskotece, to młody góral podchodził i mówił - tańcz gdzie indziej, daleko ode mnie. To wtedy znaczyło, że chce w mordę. :D

I co pewnie dostał w mordę aż mu kredki z tornistra wypadły.? 

Te czasy minęły bezpowrotnie opowiadania tylko jak widać zostały, a młodzież teraz woli głaskać smartfona zamiast...

W dobie internetu nie trzeba szytachety z płotu żeby komuś udowodnić swoje zdanie wystarczy minimum inteligencji i wiedzy w temacie.

Jeżeli się tego niema pozostają opowiadania o taaakiej rybie i zabawach w Rąblowie ?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Wracając do sezonu- koło mojej pasieki ostatnie dwa dni spowodowały, że wreszcie widać wschodzącą gorczycę, ogórecznik i nostrzyk oraz esparcetę. Facelii ani widu ani słychu. Dziś wreszcie pojawiły się pierwsze kwiaty na dzikich owocówkach i zaczynają pękać pąki czeremchy. Dwie duże ulęgałki za płotem pełne pąków. W każdym ulu ramka pokarmu. Dwie matki (w tym jedna z niebieskim opalitkiem) nie czerwią wg mnie zadowalająco ale zobaczymy co będzie jak zrobi się ciepło.

Link to comment
Share on other sites

Koledzy to może wydzielimy z tematu "Sezon 2021" nowy wątek o tej selekcji pszczół w pasiece u pszczelarza praktyka i niech dyskusja się dalej rozwija , bo wydaje się że zaciekawi to wielu Kolegów .  Proponuję tytuł "  Selekcja pszczół w pasiece , czy jest możliwa i w jakim zakresie ?  


Dyskusję o selekcji przeniosłem do nowego tematu https://pasiekapszczelarska.pl/topic/2085-selekcja-pszczół-w-pasiece-czy-jest-możliwa-i-w-jakim-zakresie/

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

Sezon rójek zbliża się wielkimi krokami .
Niestety musiałem kupić nową drabinę . Tym razem ciut dłuższą 3x9/5,75m.
Moja poprzednia niestety kilka dni temu mnie zawiodła ...
I to niestety w najgorszym możliwym momencie .

Lot z wysokości pierwszego piętra z husqvarną 350 w ręce to niezapomniane przeżycie .
Ale ... Nie polecam powtarzać moich lotów ;)

Link to comment
Share on other sites

Robert a gdzie Ty kupiłeś taką drabinę. To nie będzie reklama tylko antyreklama. Drabina która się tak wygina to niebezpieczeństwo dla użytkownika i ostrzeżenie nas o niebezpiecznym produkcie , żeby nie kupować szmelcu.  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Drabina służyła dobrze przez kilka sezonów . Ma udźwig deklarowany 150kg. I chyba tyle ma .
Więc nie będę piętnował producenta niemieckiego Niteo Tools , bo niczemu nie winien .

Niestety mój pech , że odcięty solidny konar odbił się od ziemi i uderzył w środkowy element drabiny .
To wystarczyło , żeby pod moim i piły ciężarem drabina się złożyła na pół.
Jedyne co pocieszające , to że zdążyłem w ostatniej chwili uchwycić kikut po konarze i zmienić kierunek lotu . 
Bo poleciałbym na stalowy płot z grotami na górze .
Fartem wylądowałem zamiast na płocie na konarze i szczątkach drabiny .
Teraz kupiłem polską drabinę od  Baulich Pro

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

w związku  że nie mogę dźwigać wykonałem i dzisiaj pierwszy raz przetestowałem na 1 ulu podnośnik a właściwie suwnice z podnośnikiem na kółkach

jak to wygląda zdjęć nie pokaże bo spawy do poprawy wszystko na szybko 

jest to sześcian długi 2 metry wysoki z kółkami 215 i szeroki 80 cm

na górze są kątowniki blokujące wózek żeby nie spadł na boki

wózek wykonany na malutkich kołeczkach na górze 2 rolki i linka z hakiem

z wózka z jednej strony od strony pracy konstrukcja do zamontowania podnośnika ślimakowego takiego do przyczep 

mój ma 600kg udźwigu ,korba zdjęta 2 nakrętki i wkrętarka

jako chwytak do korpusów poszedłem na łatwiznę i kupiłem chwytak do kostki brukowej udźwig 50kg

materiał z casto i trochę z neta około 650 zeta

wykonane z profil kwadrat 25mm i kątownika 25mm grubość ścianki albo 2mm ale raczej 15mm nie pamiętam

konstrukcja ogólnie lekka

zasada działania prosta

chwytam górny korpus podnoszę wózek w bok na daszek sąsiedniego ula 

potem następny na inny daszek lub na poprzedni korpus

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 3.05.2021 o 13:08, Robi_Robson napisał:

Teraz kupiłem polską drabinę od  Baulich Pro

Ja kupiłem teleskopową i jestem mega zadowolony coś wspaniałego do składowania do transportu itd...

https://allegro.pl/oferta/drabina-teleskopowa-aluminiowa-3-8m-13-stopni-10618744328

Link to comment
Share on other sites

zapomniałem napisać co w tej rodzinie co przegląd zrobiłem

od razu mówię ze to najmocniejsza 

zimowana na 3 x 7 bez poduszki pod spodem

nakrop  zbierały do dolnego korpusy i na górę po wygryzieniu wianki

czerwiu 12 ramek pokarmu bardzo mało

dostały korpus węzy i  dolny korpus na razie jako miodnie nad kratę postawiłem

Link to comment
Share on other sites

W dniu 4.05.2021 o 17:15, mirek. napisał:

w związku  że nie mogę dźwigać wykonałem i dzisiaj pierwszy raz przetestowałem na 1 ulu podnośnik a właściwie suwnice z podnośnikiem na kółkach

jak to wygląda zdjęć nie pokaże bo spawy do poprawy wszystko na szybko 

jest to sześcian długi 2 metry wysoki z kółkami 215 i szeroki 80 cm

na górze są kątowniki blokujące wózek żeby nie spadł na boki

wózek wykonany na malutkich kołeczkach na górze 2 rolki i linka z hakiem

z wózka z jednej strony od strony pracy konstrukcja do zamontowania podnośnika ślimakowego takiego do przyczep 

mój ma 600kg udźwigu ,korba zdjęta 2 nakrętki i wkrętarka

jako chwytak do korpusów poszedłem na łatwiznę i kupiłem chwytak do kostki brukowej udźwig 50kg

materiał z casto i trochę z neta około 650 zeta

wykonane z profil kwadrat 25mm i kątownika 25mm grubość ścianki albo 2mm ale raczej 15mm nie pamiętam

konstrukcja ogólnie lekka

zasada działania prosta

chwytam górny korpus podnoszę wózek w bok na daszek sąsiedniego ula 

potem następny na inny daszek lub na poprzedni korpus

 

Jak byś Mirek dodał zdjęcia to moglibyśmy wydzielić ten watek do działu sprzęt pszczelarskie pod nową nazwą tematu , gdzie pewnie Twój pomysł dotarł by za pośrednictwem wujka Google do pszczelarzy którzy też nie mogą dźwigać i chętnie zapoznali by się z tym pomocniczym sprzętem dla użytkowników pasiek. A w temacie  sezon 2021 to on zaginie wśród następnych postów bo to taki temat rzeka o aktualnościach związanych z sezonem. Ewentualnie można przenieść Twój post do istniejącego już tematu "Wózek pasieczny" . Decyzja należy do Ciebie jak zaakceptujesz którą wersję , czy pozostawiamy w temacie  Sezon 2021.?

Link to comment
Share on other sites

Oglądałem dzisiaj rzepak , wysokość  około 20 - 30 cm do zakwitnięcia jeszcze jak na moje oko co najmniej tydzień , a może i więcej , nie pamiętam w ciągu ostatnich lat tak dużego opóźnienia, A jak to wygląda w innych regionach Polski ? 

Link to comment
Share on other sites

27 minut temu, Tadek11 napisał:

Oglądałem dzisiaj rzepak , wysokość  około 20 - 30 cm do zakwitnięcia jeszcze jak na moje oko co najmniej tydzień , a może i więcej , nie pamiętam w ciągu ostatnich lat tak dużego opóźnienia, A jak to wygląda w innych regionach Polski ? 

 

Lubelskie - na nachylonych do słońca pagórkach są już pierwsze żółte łaty.

Link to comment
Share on other sites

59 minut temu, Tadek11 napisał:

Oglądałem dzisiaj rzepak , wysokość  około 20 - 30 cm do zakwitnięcia jeszcze jak na moje oko co najmniej tydzień , a może i więcej , nie pamiętam w ciągu ostatnich lat tak dużego opóźnienia, A jak to wygląda w innych regionach Polski ? 

Pomimo opóźnienia wydaje mi się, że w tym roku zakończy on kwitnienie jak w roku ubiegłym. U mnie Zakwitł w 26 kwietnia i skończył w pierwszym tygodniu czerwca. 6 tygodni kwitł przez zimny maj. Teraz może być tak, że jak zakwitnie to już będzie ciepło i książkowo 3 tygodnie. 

 

PS. Skoro rzepaku jeszcze nie ma, a jest już mniszek - a na poniedziałek zapowiadają bardzo ładną pogodę (u nas niby 25 stopni) to może on zanektaruje? 

Link to comment
Share on other sites

A mi z facelii posianej miesiąc temu nic nie wschodzi...?.  Za to czeremcha ma dużo więcej pąków niż w zeszłym roku (kiedy to prawie wcale nie kwitła u mnie). Na pożytek rozwojowy może będzie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.