Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2021


michal79

Recommended Posts

2 godziny temu, Rafall napisał:

A po co mają ją odbudowywać jak nie mają świeżego wziątku?

Sęk w tym, że te pszczoły mam na przedmieściach, tu ciągle coś kwitnie, powinny mieć choćby rozwojowy.  Pyłku w oknach pogodowych noszą sporo. Swoja drogą, ul aż kipi od pszczół i czerwiu a ani jednego matecznika. Mam jeszcze miejsce na max jedną ramkę w tym leżaku.

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, gajowy napisał:

  W zeszłym roku miałem tak w dwóch zupełnie przeciętnych rodzinkach. Z jednego rójka wyszła przy mnie, jak na rójkę bardzo mała, w ulu było jeszcze kilka mateczników na wygryzieniu, jak by chciały małymi partiami ul opuszczać.

 

Prawdopodobnie była to kolejna rójka (ta pierwsza była wcześniej i .... 'przeoczona')  ..... i opuszczały  by "małymi partiami" 

 

 

PF

Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, michal79 napisał:

Pszczelarzu! Myj jajka !

 

PS. A może tam chodziło w tym zdaniu, "ale jajca na matkę z innej wezmę" ?

A wodza nie były by leprze?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 25.05.2021 o 12:31, Krzychu napisał:

Jak się zatrudniałem to ze swojej skromnej pensji spokojnie mogłem zaoszczędzić miesięcznie 2500 zł. 

Teraz po 3 latach ciężko już cokolwiek zaoszczędzić

Może bardziej rozrzutny się zrobiłem a tego nie widzę :D 

Ja pamiętam jak po pracy szło się na piwo i wydawało się jednego popołudnia 100 000 - 200 000zł.
I bez uszczerbku na budżecie domowym mogłem sobie na to pozwolić . ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Na pomorzu rzepak zaczyna przekwitać. To znak, że u mnie zacznie za ok 3-4 dni. Prognozy wskazują, że od niedzieli ma być dość ładnie przez kilka dni: +17stC. 

To ostatni moment dla pszczół aby się nachapać, bo często u nas bywało tak, że dopiero w ostatnim tygodniu kwitnienia rzepaku nadstawki raptem z pustych stawały się pełne.  Będzie dobrze jeśli się nie rozroją przez tą pogodę w kratkę jaką mają teraz przez ostatnie kilka dni - a mam kilka faworytów na to. Mam cichą nadzieję również na to, że słabe nadgoniły w rozwoju aby wykorzystać teraz ten czas na ostatnią prostą rzepaku. 

Link to comment
Share on other sites

gajowy ja też. U mnie pada prawie cały czas, więc wilgoci jest sporo. Może coś z tego będzie i jakaś klęska urodzaju wreszcie nas nawiedzi :))

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, gajowy napisał:

A ja liczę  troszeczkę na spadź?.

Jest  taka szansa w tym roku , poza wilgocią podobno jak mówiła nam na VI Mazowieckiej Konferencji Pszczelarskiej online pani Dr. hab. Magdalena Lubiarz w temacie wykładu " Znaczenie mszyc intensywnie spadziujących dla pszczół miodnych "  , mszyce w tym roku w większości gatunków dobrze przezimowały i przy sprzyjających warunkach pogodowych może być rok korzystny dla pszczelarzy. Oby tylko pogoda sprzyjała .  

Link to comment
Share on other sites

24 minuty temu, Tadek11 napisał:

Jest  taka szansa w tym roku

  U mojej matuli w ogrodzie spadziują cztery świerki, więc postawiłem tam jeden ul. Czy coś zbiorą- zobaczymy, faktem od rana na nich brzęczały.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

Jest  taka szansa w tym roku , poza wilgocią podobno jak mówiła nam na VI Mazowieckiej Konferencji Pszczelarskiej online pani Dr. hab. Magdalena Lubiarz w temacie wykładu " Znaczenie mszyc intensywnie spadziujących dla pszczół miodnych "  , mszyce w tym roku w większości gatunków dobrze przezimowały i przy sprzyjających warunkach pogodowych może być rok korzystny dla pszczelarzy. Oby tylko pogoda sprzyjała .  

 

Nie byłem nigdy skupiony na pożytku spadziowym, zawsze wykręcano u nas spadź liściastą razem z lipą. Iglastych drzew u nas mało. Za to w nowej miejscówce lasów Iglastych jest sporo. I teraz zacząłem się zastanawiać czy jednego ula produkcyjnego nie przetransportować dla samej wiedzy czy coś nazbierają. Bo lip tam raczej mniej niż u mnie, albo słabo się rozejrzałem. To jak z tą spadzią? Od czerwca już występuje? 

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Ja pamiętam jak po pracy szło się na piwo i wydawało się jednego popołudnia 100 000 - 200 000zł.
I bez uszczerbku na budżecie domowym mogłem sobie na to pozwolić . ?

No widzicie go piwo się mu marzy z kolegami. ? A miska ryżu nie wystarczy? Włącz sobie dziennik 19.30 dowiesz się jak masz dobrze?

Link to comment
Share on other sites

19 minut temu, piotrpodhale napisał:

A miska ryżu nie wystarczy? Włącz sobie dziennik 19.30 dowiesz się jak masz dobrze?

  Szczerze- dziś zobaczyłem to:https://www.tysol.pl/a66325-video-Jas-Kapela-u-Stanowskiego-Powinienes-mi-zaplacic-za-przyjscie-tutaj

i przeraziłem się bardziej niż jakiegokolwiek dziennika ( nawet tego z lat wczesnych 80-tych)

A piwo z kolegami to i mi się marzy tylko te 100 000 złotych by mnie całkiem zrujnowało.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, piotrpodhale napisał:

No widzicie go piwo się mu marzy z kolegami. ?

No pewnie że tak . Ubolewam tylko , że piwa już nie te co wtedy . Trudno mi złapać smaka .
Wtedy na Podhalu delektowałem się Leżajskiem w wysokich smukłych butelkach 0,33l.
Ależ ono wtedy smakowało ...

Godzinę temu, gajowy napisał:

   piwo z kolegami to i mi się marzy 
tylko te 100 000 złotych by mnie całkiem zrujnowało.

Niech tam ... szarpnę się .
Dla trzech pierwszych Kolegów ( lub Koleżanek ) którzy zawitają na rancho browarek gratis już czeka .
Dla pozostałych ... jak wystarczy zapasów  ?
Zapraszam .
 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Krzychu napisał:

Mam cichą nadzieję również na to, że słabe nadgoniły w rozwoju aby wykorzystać teraz ten czas na ostatnią prostą rzepaku. 

Nie czekaj końca tylko kręć, rozładujesz częściowo nastrój rojowy. Ja dzisiaj kręciłem, od razu się ożywiły po pożytek.  

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Robi_Robson napisał:

Dla trzech pierwszych Kolegów ( lub Koleżanek ) którzy zawitają na rancho browarek gratis już czeka .
Dla pozostałych ... jak wystarczy zapasów  ?
Zapraszam

  jak będziesz miał znowu nadmiar kłączy wierzbówki   to może nawet z własnym browarem się pofatyguję?

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, mirek. napisał:

czyli co po wirowaniu wielokwiatu  może w niedziele to dwie czy 3 miodnie na spadź zakładać?

   Zależy ile masz  drzew ze spadzią. Ja przy czterech to uciesze się ze słoika miodu.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Robi_Robson napisał:

No pewnie że tak . Ubolewam tylko , że piwa już nie te co wtedy . Trudno mi złapać smaka .
Wtedy na Podhalu delektowałem się Leżajskiem w wysokich smukłych butelkach 0,33l.
Ależ ono wtedy smakowało ...

Tyś to jest , biednych górali rozpijałeś??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Robi_Robson napisał:

Wtedy na Podhalu delektowałem się Leżajskiem w wysokich smukłych butelkach 0,33l.
Ależ ono wtedy smakowało ...

  A pamiętasz Żywca "Krakusa", trzy choinki  na etykiecie, lekkie, 4.5 volta...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.