Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2021


michal79

Recommended Posts

2 minuty temu, Krzychu napisał:

A co to za perspektywy... Jeśli nie będzie lipy to koniec już po rzepaku. U mnie tylko dwa miodobrania i zazwyczaj w drugim tyle co w pierwszym lub gorzej.

Nigdy lepiej.

9 miesięcy gawędzenia na forum, żeby 3 miesiące intensywniej popszczelarzyć

   Ja nawet rzepaku nie mam. Pod Warszawą miałem  co wirować dzięki akacjom. Na wsi- sam nie wiem, kobita chce zrobić analizę pyłkową z ciekawości. Ja zakładam, że jakieś drzewa, najwięcej przybyło gdy kwitły klony. Miód ciemniejszy i bardziej aromatyczny od akacjowego. Może trochę spadzi gdzieś znalazły?

  Teraz jest mała szansa że przynajmniej jedne przyniosą coś z lip. A jakiś kilometr od domu mam hektary nawłoci. Aż grzech nie spróbować chyba, tylko na podwórku to więcej niż 1-2 ule trudno bym miał postawić. Może się z kimś bliżej nawłoci mieszkającym da radę dogadać...

Link to comment
Share on other sites

No i podlało trochę. Obyło się u mnie  bez gradobicia na szczęście, choć prąd wysiadł  kilkanaście razy...  Jutro zajrzę, czy jakiś lipowy nakrop się pojawił. 

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

Koło mnie lipy niektóre ewidentnie nektarują.  W poniedziałek oddałem pszczołom ramki po miodobraniu, dziś zaglądam do nadstawki a tam niektóre już pełne i w trakcie poszywania.

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, gajowy napisał:

Koło mnie lipy niektóre ewidentnie nektarują.  W poniedziałek oddałem pszczołom ramki po miodobraniu, dziś zaglądam do nadstawki a tam niektóre już pełne i w trakcie poszywania.

Skoro już taki efekt to wróży to dobry sezon dla Ciebie ;) 

Link to comment
Share on other sites

17 minut temu, Krzychu napisał:

Skoro już taki efekt to wróży to dobry sezon dla Ciebie

 Ogólnie jest nieźle jak na amatora. Natomiast 95% miodu mam z czterech rodzin na osiem i tu by wypadało coś zaradzić.  Te u których już pełno nakropu to jedna rodzinka którą mam pod domem. O dziwo, w zeszłym roku przesiedziały na 6 ramkach WP cały sezon a teraz nie mieszczą się w ulu plus na szybko wykombinowanej nadstawce.. Miałem im na początku sezonu zmienić matkę ale że zobaczyłem jak się rozwijają to odpuściłem. Może same to zrobiły a ja nie zauważyłem? Jeśli nie, to matka wg poprzedniego właściciela powinna mieć 3 lata. Możliwe, że stojąc na przedmieściach, gdzie zawsze coś kwitnie w ogródkach, miały cały czas pożytek rozwojowy. Druga rodzinka którą trzymam na przedmieściach u mamy w ogródku, poszła do zimowli jako najsłabsza. Na forum zastanawiałem się, czy w ogóle przeżyje. Teraz zajmuje też pełen ul, dała około 12kg miodu akacjowego.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, gajowy napisał:

95% miodu mam z czterech rodzin na osiem i tu by wypadało coś zaradzić.

Stoją na tym samym pasieczysku? 

Wtedy wniosek jest taki, żeby trzymać tylko takie rodziny jak te co naniosły ;) 

Godzinę temu, gajowy napisał:

O dziwo, w zeszłym roku przesiedziały na 6 ramkach WP cały sezon a teraz nie mieszczą się w ulu plus na szybko wykombinowanej nadstawce.

Mogły zrobić przed zimowlą cichą wymianę. Te z cichej potrafią zaskoczyć.

 

Godzinę temu, gajowy napisał:

Druga rodzinka którą trzymam na przedmieściach u mamy w ogródku, poszła do zimowli jako najsłabsza. Na forum zastanawiałem się, czy w ogóle przeżyje. Teraz zajmuje też pełen ul, dała około 12kg miodu akacjowego.

Miałem taką jedną, której nie dawałem szans w zimowli. Rójkowa to była z drużaka lub trzeciaka nawet bo rójka bardzo malutka :D Więc i matka młoda. ok 25 kg miodu wiosennego wykręciłem z niej. 

 

W tym roku sukcesywnie opanowywałem nastroje rojowe. Miałem wypadek przy pracy ale to ani duża kubatura ula, ani węza nie pomagała. Chciały iść to poszły. 

W innych przypadkach wystarczyło wycięcie mateczników, ramka węzy i roszada ramkami (warszawiaki posz.) 

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Krzychu napisał:

Stoją na tym samym pasieczysku? 

Wtedy wniosek jest taki, żeby trzymać tylko takie rodziny jak te co naniosły ;)

Jest tak , że jeden ul koło domu, drugi koło domu mamy.  Reszta stoi na wsi. I na wsi tak na prawdę większość miodu  przyniosły dwie rodziny. I zastanawiam się, czy po nich nie pociągnąć matek i podać do tych rodzin nie miodnych

  Co ciekawe- wiosną dokupiłem dwie młode rodziny- krainka nieska. W jednej albo matka zginęła w transporcie albo nie została przełożona wraz z pszczołami do transportówki. Te z własną matka to rekordzistki u mnie jeśli chodzi o miód. Drugie stoją w tym samym miejscu, mimo szybkiego podania matki UN miodu z nich nie ma

Link to comment
Share on other sites

A ja postanowiłem mojemu dzierżawionemu ugorowi dać druga szansę w tym roku. Głównie chcę sprawdzić, jak zachowa się rzepa oleista. Zamówiłem mieszankę poplonową 40% facelia, 15% wyka, 15% gorczyca, 15% rzepa oleista, 15% gryka.  W przyszłym tygodniu przyjdzie, spróbuje zrobić jakiś prosty siewnik zaczepiany z przodu na samochodzie, z tyłu dwie obciążone brony. Zobaczę, czy da radę załatwić sprawę jednym przejazdem. 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, gajowy napisał:

spróbuje zrobić jakiś prosty siewnik zaczepiany z przodu na samochodzie, z tyłu dwie obciążone brony

no to rozumiem że rasowa terenówka nie bolid?:P

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 24.06.2021 o 18:13, mirek. napisał:

Tadek 11 no chyba wreszcie dzisiaj ci podlało bo u mnie od 3 dni leje po południu

 

Ja na suszę w tym roku nie narzekałem i tak bo mam pasiekę jak Wiesz bo byłeś u mnie , nad rzeką w dorzeczu , ale nadmiaru wody też nie ma bo wszystko spłynęło do rzeki ,  tak że jest spoko. ?

W dniu 24.06.2021 o 14:19, Xpand napisał:

U mnie dzisiaj na tapecie korpusy. Chwila odpoczynku po jedzeniu i idę kończyć.

 

korpusy.jpg

No Sławku jak widzę 20 korpusów masz już do skręcenia tylko i jeszcze tylko wręgi nafrezować , a robisz korpusy z felcami czy na płasko ?

Link to comment
Share on other sites

Tadku,

Korpusy robię bez felców, czyli łączenie pomiędzy korpusami jest na płasko. Wgłębienia na ramki wycinam na takiej małej pilarce, która jest tylko do tego jednego celu. Przykręcam ją do stołu i wycinam na dole korpusu i u góry, abym miał jak najmniejszą szansę na podniesienie ramki z dolnego korpusu jak unoszę górny (zlepienie). Jedyne co frezuje przy korpusach, to uchwyty. Zawsze robię takimi małymi partiami, bo malować mi łatwiej ze względu na miejsce, no i czas malowania jednej partii jest znośny :)

Link to comment
Share on other sites

5 kolejnych odkładów zrobione. 

A po przyjściu matek okazało się, że zamówiłem za mało bo znowu w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęły matki, z odkładów, które byky przyjęte. One nie wracają z lotów godowych czy co? 

Wszystko wskazuje na to, że chaber, koniczyna i coś tam jeszcze dość dobrze nektaruje. Intensywnie są oblatywane a w niektórych rodzinach nadstawki są już ciężkie. Za tydzień wybieram. Pierwszy raz przed lipą coś wybiorę. 

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, Xpand napisał:

Tadku,

Korpusy robię bez felców, czyli łączenie pomiędzy korpusami jest na płasko. Wgłębienia na ramki wycinam na takiej małej pilarce, która jest tylko do tego jednego celu. Przykręcam ją do stołu i wycinam na dole korpusu i u góry, abym miał jak najmniejszą szansę na podniesienie ramki z dolnego korpusu jak unoszę górny (zlepienie). Jedyne co frezuje przy korpusach, to uchwyty. Zawsze robię takimi małymi partiami, bo malować mi łatwiej ze względu na miejsce, no i czas malowania jednej partii jest znośny :)

No 20 korpusów to mała partia dla zawodowca , dla nie zawodowca to sporo roboty.

Link to comment
Share on other sites

I nas drewno poszło do góry 300-400%.  10 miesięcy temu za deskę  płaciłem 10dol. Teraz $30.  Trzeba się przeprosić ze starymi styrodurami i je trochę polatać   Sklejka z 12dol poszła na 55. Korporacje musza sobie odrobić straty. 

Link to comment
Share on other sites

  A ja miałem zrobić kilka uli na odkłady ale źródło taniej sklejki my wyschło. Przynajmniej na jakiś czas, kazali się dowiedzieć za miesiąc...

Dziś zajrzałem do pszczół na wsi i ku mojemu zaskoczeniu rekordzistka tydzień po miodobraniu ma pełne nadstawki nakropu. A lipa nie kwitnie jeszcze. U innych pszczół pusto prawie. Zastanawiałem się, czy to nie jest czasem praca zbiorcza wszystkich uli z pasieki ale przynajmniej trzy rodzinki są tak silne, ze raczej nie do wyrabowania. A u nich pusto.

  

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, michal79 napisał:

Jak nie kwitnie jak kwitnie?

Pisząc, że nie kwitnie, miałem na myśli miejsce, gdzie stoją te konkretnie moje ule. Jest tam kilka dużych lip drobnolistnych. Tylko jedna ma paki ale jeszcze nie zakwitła. Że gdzie indziej kwitną to wiem, w ulu przy domu mam już pełną nadstawkę lipy w trakcie poszywania?. Tylko tu mam kilka gatunków lip w niedużym parku, jedne przekwitły, inne dopiero zaczną...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W pomorskim już kwitnie, a u mnie kwiatostany takie jakby miała zakwitnąć za 2 tygodnie... W sumie zawsze jest tak, że wszyscy wirują lipę a u mnie dopiero w pełni kwitnienia. 

Link to comment
Share on other sites

A jednak się myliłem. Już pierwsze kwiatostany lipy zakwitają. 

Mam wrażenie, że sezon przed chwilą się zaczął a za chwilę już będzie się szykować rodziny do zimowli 

Link to comment
Share on other sites

U mnie przez 5 kolejnych dni waga ula stoi w miejscu . Wahania po 2-3dag. na dobę w dwie strony
Przekwitł bobik i zrobiła się pustynia .
Pojedyncze nostrzyki , koniczynki , osty zaledwie wystarczają na bieżące potrzeby .
Jak nie będzie nic z lipy drobnolistnej , to trzeba będzie w przyszłym tygodniu kończyć sezon i szykować pszczoły do kolejnego .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.