Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

„Roślinny kantor wymiany nasion - roślin pożytkowych”.


Quidam

Recommended Posts

1 godzinę temu, daro napisał:

To nie prawda .

nieprawda chyba :) i raczej jednak Ty napisałeś niecałą prawdę. Co innego jak  nawozisz przedsiewnie w czasie wegetacji roślin co rolnicy nazywają "pod korzeń" wtedy Twoja prawda ( jak piszesz na oziminy lub rzepak ) i w tym tylko sensie są "całoroczne" , że jest sens siać je jesienią  , a co innego jak radzi harcerski agronom żeby siać na przełomie listopada i grudnia ( 11/12). U mnie śnieg i ziemia twarda jak skała. Wtedy z całą pewnością rozłożą się związki azotowe i azot uleci w powietrze bo jest w najbardziej nietrwałej formie amonowej ( chemia  się kłania) związki ,  a łatwo rozpuszczalne sole potasu spłyną z roztopami bo dopiero za pół roku ruszy wegetacja. Tak więc i masz rację i nie masz. Ja chłop praktyk z tradycjami to mnie nie zaginaj. Siałem nawet nawozy azotowe na koniec zimy , ale tylko mocznik bo wolniej uwalnia azot. Saletra już się nie nadaje bo  duża strata w azocie.

Można posiać superfosfat  i ten się nie ulotni , tak robię jesienią na borówkę , ale już siarczan amonu to na wiosnę ,żeby zasilić azotem zanim obudzą się bakterie azotowe.

pozdrawiam

chłopek roztropek

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Żaden ze mnie agronom , ja tak na własny rozum. Mam tej trojeści nie więcej jak 12m. Pod koniec września, ścinam kosą elektryczną (rozdrabniam). Liście grube i skórzaste ale szybko się rozkładają, pozostają częściowo tylko łodygi. Czasami troszkę wapna (liście trochę zakwaszają)  Na koniec listopada trochę NPK i posypuję to liśćmi. Trojeść lubi próchnicę. Na wiosnę liście blokują ciepło słoneczne i nowe pędy wychodzą później i później zakwita ale to może lepiej. W tym roku bardzo ładnie nektarowała. 

Link to comment
Share on other sites

58 minut temu, manio napisał:

Można posiać superfosfat  i ten się nie ulotni , tak robię jesienią na borówkę , ale już siarczan amonu to na wiosnę ,żeby zasilić azotem zanim obudzą się bakterie azotowe

Mam 5 krzaczków borówki, ale nie daję żadnych nawozow sztucznych tego typu. Może dlatego lub taka odmiana, że nie rosną wysoko jak podają do 2,5m tylko do 1-1,2 i rozkładają sie na boki.

Edited by harcerz1020
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, daro napisał:

Nawóz można stosować cały rok .

  Nawozu azotowego w roślinach ozdobnych itp. nie stosuje się na dobra sprawę już od końca lata. Inaczej pobudzi się rośliny do wzrostu, zupełnie niepotrzebnie. W przypadku roślin zdrewniałych młode pędy nie zdrewnieją i przemarzną, narażając roślinę na zbędny wysiłek. W wypadku bylin- jest to też niepotrzebne wysilanie rośliny. Po co ma produkować na zimę zieloną masę, która od razu zgnije? Nawozy typu fosfor i potas jak najbardziej.  6% azotu dla oziminy jesienią może być ok, ale dla bylin  i roślin drewniejących już nie. Nie ma też sensu nawozić nawozem azotowym i liczyć że po wypłukaniu zostanie go 6%, po co marnować kolejne 15%? Lepiej je podać wiosną a na jesieni zwłaszcza nawozy potasowe, które przyśpieszają drewnienie.  

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, harcerz1020 napisał:

Mam 5 krzaczków borówki, ale nie daję żadnych nawozow sztucznych tego typu. Może dlatego lub taka odmiana, że nie rosną wysoko jak podają do 2,5m tylko do 1-1,2 i rozkładają sie na boki.

Pewnie masz dobre warunki , kwaśna ziemia i żyzna. Nie przesadzam z nawożeniem , ściółkuje igliwiem , zakwaszam kwaśnym torfem i czasem trochę podsypię nawozem , ale to śladowe ilości w stosunku do tego  co zalecają broszury o uprawie borówki. Mam nieco więcej krzaczków , ale nie rosną mimo tych zabiegów rewelacyjnie. Mam za ciężkie ziemie bo ona lubi piaski . Na to nie mam już wpływu :(

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, manio napisał:

Pewnie masz dobre warunki , kwaśna ziemia i żyzna. Nie przesadzam z nawożeniem , ściółkuje igliwiem , zakwaszam kwaśnym torfem i czasem trochę podsypię nawozem , ale to śladowe ilości w stosunku do tego  co zalecają broszury o uprawie borówki. Mam nieco więcej krzaczków , ale nie rosną mimo tych zabiegów rewelacyjnie. Mam za ciężkie ziemie bo ona lubi piaski . Na to nie mam już wpływu :(

Te 5 krzaczków kosztowało mnie roboty ho, ho a może więcej. Najpierw wykopałem doły ok. 70 głębokie i tyle szerokie. Bez sprawdzenia Ph nawiozłem torfem z nad rzeczki i podlewałem gnojówką z pokrzywy. W pierwszym roku rosły bardzo dobrze, ale w drugim jakieś choroby i zaczęły ginąć. Sprawdziłem Ph no i ziemia zasadowa. Na jesieni wszystko wyrzucone i od nowa nawiozłem mieszanką trocin, torfu kwaśnego, kora, liscie dębowe, mech, ziemia piaskowa 5-6 kl.z lasu dębowego. Podlewam gnojówką z trawy, trochę gnojówki z pokrzywy, w poprzednich latach jak miałem poletka ogórecznika to gnojówka z liści (potas) Od ub. r. podkładam na wiosnę trochę obornika. No i trociny sosnowe. Bardzo dobrze zakwasza gnojówka z trawy, razem z trawą. Borówki mam ładne,ale potrzebują wody. 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, harcerz1020 napisał:

Bez sprawdzenia Ph nawiozłem torfem z nad rzeczki i podlewałem gnojówką z pokrzywy. W pierwszym roku rosły bardzo dobrze, ale w drugim jakieś choroby i zaczęły ginąć. Sprawdziłem Ph no i ziemia zasadowa.

  Z odczynem gleby bardzo łatwo się oszukać. W czasach, gdy zawodowo parałem się urządzaniem terenów zieleni, miałem zaprzyjaźnionego szkółkarza od którego kupowałem hurtowo rośliny. Wspomniany szkółkarz kupił niedaleko Mińska Maz. parę hektarów ziemi pod uprawy. Popatrzył na chwasty typu skrzyp, szczaw itp. i uznał, że ziemia jest zakwaszona. Więc odkwaszał, zwłaszcza, że podlewał lokalną wodą podskórną. I wszystko marniało w oczach. Wreszcie porobił analizy gleby, zarówno głębszych warstw jak i wody podskórnej i okazało się, ze ziemia jest owszem kwaśna ale 30cm na powierzchni a głębiej zasadowa, woda podskórna zaś już całkiem miała odczyn zasadowy... przestał odkwaszać i rośliny zaczęły rosnąć...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Co prawda nie jest to roślina dla pszczół, ale czym wytępić to qrestwo z trawnika ?

Chwastox tego nie rusza, a opryskać roundapem i zakładać trawnik od nowa, to trochę mi się już nie chce.

 

koniczyna.jpg

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, irkor napisał(a):

Co prawda nie jest to roślina dla pszczół

 

Zdziwiłbyś się, widywałem na kwiatach szczawika rożkowatego pszczoły.

 

Godzinę temu, irkor napisał(a):

czym wytępić to qrestwo z trawnika ?

 

Starane + adiuwant np. Flipper (koniecznie) lub zamiast Flippera - kilka kropel płynu do mycia naczyń.

Zabieg powtarzać 2-3 razy w sezonie i po kłopocie.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 26.07.2023 o 11:26, irkor napisał(a):

Co prawda nie jest to roślina dla pszczół, ale czym wytępić to qrestwo z trawnika ?

Mozna podejsc do tematu od innej strony. Ziemia jest wyjalowiona i w tym przypadku koniczyna ma przewage nad innymi roslinami bo pobiera azot z powietrza (np. nad trawą)  Spróbuj zasilic ta glebe a balans roslin na niej powinien sie zmienic. 

Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Beeman napisał(a):

Ziemia jest wyjalowiona i w tym przypadku koniczyna ma przewage nad innymi

Tyle że to szczawik a nie koniczyna . Zamiast pryskać użyj wapna ,to roślina gleb kwaśnych.

Link to comment
Share on other sites

Koniczyna, szczawik, czy inne zielsko, jak się zwie nieważne. Ważne, że od Starane podwinęło ogon.
Mogłem opryskać dopiero cztery dni temu, bo zakwitło i rzeczywiście oblatywane było przez pszczoły.

Link to comment
Share on other sites

33 minuty temu, irkor napisał(a):

Ważne, że od Starane podwinęło ogon.

 

Nie ma takiego miasta jak Starane. 

Jest Stranik, Skrzyczne, Lądek Zdrój... Starachowice...

Edited by michal79
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.