Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Unasiennianie naturalne - nadal pełne tajemnic


michal79

Recommended Posts

Jako że nadszedł okres prac stolarskich, a także spokojnego nadrabiania wiedzy, chciałbym kolegów zapytać, co wiemy tak na pewno o naturalnym unasiennianiu matek pszczelich, co odkryliśmy niedawno, czy dawno. Mogą to być własne doświadczenia, może jakieś zasłyszane anegdoty...

Jako przyczynek podam może kilka tropów.

  •  

Kiedyś uważano, że jeden truteń doganiał i zapładniał matkę pszczelą. Potem, że nawet kilkanaście. Myślałem sobie, spoko, ale jak to, każdy kolejny usuwał znamię weselne, aż się zmęczyły i matka wracała do domu? Podobno za każdym razem jest szansa, że po kopulacji urwane narządy trutnia nie dadzą się usunąć. Wtedy ponoć matka wraca do ula i jest czyszczona przez robotnice, a na drugi dzień wylatuje znów. 

A jak usuwa te, co dadzą się usunąć? W locie się czyści? Inne trutnie wydłubują? Na filmiku to jakoś bezproblemowo wygląda...

 

 

Głównie interesuje mnie, nie ukrywam, odległość na jaką latają trutnie i na jaką lata matka. 

Podobno matka odlatuje na kilometr - pięć, a lokalne trutnie zakładają chmurki kongregacyjne raczej w bezpośredniej bliskości swojej pasieki. Chociaż oczywiście są wyjątki.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
W dniu 29.09.2020 o 11:21, michal79 napisał:

Jako że nadszedł okres prac stolarskich, a także spokojnego nadrabiania wiedzy, chciałbym kolegów zapytać, co wiemy tak na pewno o naturalnym unasiennianiu matek pszczelich, co odkryliśmy niedawno, czy dawno. Mogą to być własne doświadczenia, może jakieś zasłyszane anegdoty...

Jako przyczynek podam może kilka tropów.

  •  

Kiedyś uważano, że jeden truteń doganiał i zapładniał matkę pszczelą. Potem, że nawet kilkanaście. Myślałem sobie, spoko, ale jak to, każdy kolejny usuwał znamię weselne, aż się zmęczyły i matka wracała do domu? Podobno za każdym razem jest szansa, że po kopulacji urwane narządy trutnia nie dadzą się usunąć. Wtedy ponoć matka wraca do ula i jest czyszczona przez robotnice, a na drugi dzień wylatuje znów. 

A jak usuwa te, co dadzą się usunąć? W locie się czyści? Inne trutnie wydłubują? Na filmiku to jakoś bezproblemowo wygląda...

 

 

Głównie interesuje mnie, nie ukrywam, odległość na jaką latają trutnie i na jaką lata matka. 

Podobno matka odlatuje na kilometr - pięć, a lokalne trutnie zakładają chmurki kongregacyjne raczej w bezpośredniej bliskości swojej pasieki. Chociaż oczywiście są wyjątki.

 

Dwa tygodnie temat wisi bez odpowiedzi ;)

 

Co do unasienniania naturalnego to ja w tym roku widziałem pewien problem a mianowicie po kilku dniach po "przyjęciu matki" matki znikały i robotnice odciągały mateczniki. Nie wiem jak u was ale nie wiem ile się przyjęło u mnie matek. 

Widziałem natomiast dużo ptaków siedzących na daszkach uli podczas intensywnego lotu pszczół czających się i w pewnym momencie atak na pszczołę wylatująca z wylotka - tylko na jaką? Setki pszczół na minutę wlatuje i wylatuje, a ptak czai się kilka minut i dopiero atak. 

Link to comment
Share on other sites

Forum nie jest jedynym miejscem, gdzie szukałem wiedzy i na dzisiaj moja ciekawość jest zaspokojona. 

Podana w pierwszym poście ciekawostka jest, jak się okazuje, nieprawdziwą plotką. Truteń posiada na części aparatu kopulacyjnego specjalny kawałek pokryty włoskami, do zahaczenia i wydobycia narządu poprzednika.

Ciekawostką prawdziwą jest, że trutniom zależy na tym, żeby matka była zapłodniona przez innych kolegów. Jest to ewenement w świecie owadów. Pytanie za 100 pkt: jak to się jeszcze objawia? I pytanie za 200pkt: dlaczego tak jest?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.