Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Robi_Robson

Nowa forma gnębienia pszczelarzy przez organa kontrolne !

Recommended Posts

Z góry przepraszam , że nie znając wszystkich szczegółów zakładam nowy temat ,
ale chcę sprowokować dyskusję , czy ktoś jeszcze spotkał się z takim wymogiem.

26 października zadzwoniła do mnie Koleżanka - Prezes mojego koła z zapytaniem ,
czy posiadam , czy wiem , i czy znam podstawę prawną ...???
Oczywiście zrobiłem wielkie oczy , bo nic nie wiem .
Okazało się , że wielkie oczy zrobił również na takie zapytanie nasz Prezes wojewódzki PZP .
A o co chodzi ?
Mianowicie o to , że  Kolega J. z naszego koła miał kontrolę w ramach posiadanego zezwolenia na sprzedaż bezpośrednią  miodu .
Nie mam informacji jaka to kontrola , ale podejrzewam , że to z powiatowego inspektoratu weterynarii .
Kolega został zapytany o to czy posiada umowę na utylizację odpadów pszczelarskich ?
Oczywiście nie posiadał i nie miał pojęcia , że takową posiadać powinien .
Organ kontrolujący dał mu 7 dni na podpisanie takiej umowy i dostarczenie jej do organu kontrolnego pod rygorem cofnięcia zezwolenia .

Czy Wy się z czymś takim spotkaliście ?

Ale jaja, odpad pszczelarski, jako żyję o czymś takim nie słyszałem.

Może miód przeterminowany? Albo pszczele truchła sprzed wylotka? 

Robi, ja bym zapytał na piśmie o podstawę prawną oraz definicję "odpadów pszczelarskich". Nawet jeśli podadzą definicję, to może się okazać, że dany pszczelarz nie produkuje takich odpadów.

A pozostałości po wytopie wosku , co z tym robimy .Można w komin ale czy to zgodne z obecną definicją ochrony klimatu .A co jeśli ktoś nie ma pieca gdzie można to spalić .

Takiej procedury to sanepid wymagał w sklepie mięsnym . To jakieś grube przegięcie , warto jednak wiedzieć kto się tego domaga , żeby wiedzieć jak to zbyć . Może wystarczy zwykła deklaracja śmieciowa. Przecież to zwykłe odpady komunalne. Tyle , że stawki od "lokali niezamieszkałych" dużo wyższe  . Kiedyś moja znajoma prowadziła sklep mięsny i musiała przedstawić procedurę jak utylizuje niesprzedane resztki. Napisała ,że skarmia swojego psa. Pani sanepidowa kwestionowała czy pies tyle zeżre, ale moja znajoma powiedziała że sanepid nie będzie ustalał menu jej pupila. Na jakiś czas to łykali.

Edited by manio

Ja mam kontrolę w środę, ciekawe czego mam się spodziewać?

Utylizacja to biznes, należało by się zastanowić kto w Polsce się głównie  zajmuje tym procederem to będziemy wiedzieć dlaczego jest takie parcie.

Edited by Nacek

Podmioty zwolnione z rejestracji BDO to m.in. rolnicy gospodarujący na obszarze poniżej 75 ha, więc Robert łapiesz się tutaj, bo chyba płacisz KRUS

Jestem rolnikiem i płacę krus .
Ale nie sądzę żeby ten nasz Kolega J. miał powyżej 75ha . Chyba , że się mylę ?
Dominika (Prezes) , mówiła , że nawet zapytali pszczelarza co zrobi jak np rodzina pszczela mu padnie .
Powiedział , że spali, a popiół zakopie , to odpowiedź była , że nie wolno !
Szukając podstaw prawnych znalazłem wzmiankę o odpadach na stronie wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w woj. pomorskim .
http://podr.pl/wp-content/uploads/2018/10/Wymagania-weterynaryjne-przy-produkcji-i-sprzedaży-produktów-pszczelich.pdf

Niestety bez rozwinięcia tematu o szczegóły .
Teraz nie mam na to czasu , ale w wolnej chwili może poszperam jaka jest interpretacja tego przepisu ( Rozporządzenie 1069/2009 )

w odnesieniu do pszczelarzy

Ale może w wolnej chwili poszperam głębiej ...

13 godzin temu, Xpand napisał:

Robi, ja bym zapytał na piśmie o podstawę prawną oraz definicję "odpadów pszczelarskich". Nawet jeśli podadzą definicję, to może się okazać, że dany pszczelarz nie produkuje takich odpadów.

Tak i zasugerowałem.
Zarzut mają dać na piśmie z podaniem podstawy prawnej .
A gdyby okazało się , że żądają tego bezpodstawnie można inspektorowi postawić zarzut nękanie .

Ja rok temu miałem problem z wijharsem . Mieli zastrzeżenia do "jakości handlowej" .
Przez telefon straszyli mnie kilkutysięcznymi karami .
Poprosiłem o sprecyzowanie co im u mnie nie pasuje na piśmie i oświadczyłem , że też się będę do zarzutów ustosunkowywał na piśmie .
Kiedy wyszły na jaw nieprawidłowości po ich stronie wycofali się .
Później tylko telefonicznie powiedzieli , że na pewno w przyszłości do mnie wrócą z ponowną kontrolą
Czekam z niecierpliwością  :)

3 godziny temu, Robi_Robson napisał:

Dominika (Prezes) , mówiła , że nawet zapytali pszczelarza co zrobi jak np rodzina pszczela mu padnie .

Było powiedzieć, że zbierze martwe pszczoły i wyśle wszystkie do Puław na badanie co było przyczyną upadku ;)

A tak poważnie, to w gospodarce pasiecznej nie ma żadnych odpadów, które nie można by uznać za komunalne i tak ich utylizować.

Chętnie się dowiem jakie odpady wg nich należy utylizować w "specjalny" sposób.

3 godziny temu, Robi_Robson napisał:

Później tylko telefonicznie powiedzieli , że na pewno w przyszłości do mnie wrócą z ponowną kontrolą

Z Twoich postów (czytałem też o Twojej "walce " z rejestracją SB ) wynika że macie kogoś trudnego do współpracy .

Na naszym terenie nie słyszałem o takich wymogach .

jak wszystkim wiadomo nowa ustawa śmieciowa uprzykrza, życie nie jednej firmie. Każda firma była zobowiązana podpisać umowy z odbiorcami śmieci i dokładnej deklaracji jakie odpady produkuje. 
Widocznie pani nadgorliwa i do pszczelarzy się uczepiła. 
Na upartego można by się zastanowić co robi pszczelarz z: zniszczonymi ulami z tworzyw sztucznych. Jak utylizuje drewniane ule pomalowane x warstwami farby olejnej, co robi z paskami biowar, baywarol.
Jak będą chcieli to się dopierdzielą...   
A jak by przeszły dopłaty z unii "do ula" tak bardzo oczekiwane przez PZP to dopiero nam się zacznie...

58 minutes ago, Turqs said:

Każda firma była zobowiązana podpisać umowy z odbiorcami śmieci i dokładnej deklaracji jakie odpady produkuje. 

I takie jest prawo. A ja jeszcze dodam ze należy również przedstawić plan na następny rok, jak zmniejszyć to marnotrawstwo, czyli ilosc odpadow. 

WZP Poznań wyszło już na przeciw nowym wymogom. Opakowania po lekach dla pszczół powinno się składować w aptekach, bo są one uprawnione do odbiory takich odpadów właśnie.

19 minut temu, Michał napisał:

WZP Poznań wyszło już na przeciw nowym wymogom. Opakowania po lekach dla pszczół powinno się składować w aptekach, bo są one uprawnione do odbiory takich odpadów właśnie.

A zużyte paski ? 

10 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Jestem rolnikiem i płacę krus .
.............................. nawet zapytali pszczelarza co zrobi jak np rodzina pszczela mu padnie .

No to wygląda Robert na to, że Ty i inni rolnicy mają poważny problem, bo ta sama Pani za chwilę spyta jak utylizujecie obornik.

A co do "padniętych" rodzin, to u mnie nigdy nie było żadnego osypu i jestem przekonany, że u każdego z Was również. Tak więc akurat ten problem mamy z głowy.

23 minuty temu, Beeman napisał:

Jak bys uzyl podpasek to by wiedziala jak utylizuja.

Nie chodzi mi o podpaski... 

To Robert nie jest gnębienie pszczelarzy tylko są to wymysły nadgorliwej urzędniczki nie znającej się na pszczelarstwie i literalnie interpretującej przepisy prawa których w dodatku nie rozumie ,  pewnie wystarczy pokazać umowę albo jakieś zaświadczenie z Gminy ,  na usuwanie odpadów domowych organizowanych przez organy samorządowe i będzie po sprawie wilk syty i owca cała. 😊 Zwykła papierologia  tak samo jak z badaniem wody z wodociągu Gminnego itd. 

A jak by miała obiekcje że to ni o to chodzi  , to niech na piśmie określi co to jest odpad pszczeli - definicja i poda podstawę prawną .