Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Praska do węzy


Krzyżak

Recommended Posts

Szkop jak Szkop . ale fajna ma łaźnię wodną do grzania wosku. Musze sobie taką zrobić bo łatwo wtedy precyzyjnie utrzymać temperaturę wody , a za jej pośrednictwem wosku.

Mam nawet poniemeicką praskę aluminiową , ale jakoś nigdy jej nie próbowałem i zostałem na etapie odlewania wałkiem. Do wałka bardzo ważna stabilna temperatura wosku. Dzięki za inspirację . Ja wałkuję na raz 4 arkusze , więc tempo mam też niezłe :)

 

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Krzyżak napisał:

Nie do zup, tylko do zapraw. Używany na olx można nawet taniej szarpnąć.

Do zapraw ? Pokażesz o co chodzi bo na aledrogo pod nazwą kocioł do zaprawa  to zwykły kocioł do gaci ma taką nazwę. Nie wmusi mieć chyba dużej mocy . Do zupy to chyba wolnowar  . Musi być płaszczem wodnym , wtedy równo i stabilnie grzeje. Wolnowar 3 l kosztuje 60 zł, ale trochę mały i moc 180 W to trzeba chyba całą noc grzać żeby się wosk roztopił.

3 godziny temu, Turqs napisał:

Do wosku fajnie sprawdza się elektryczny kociołek do zup. Koszt ok 150 zł 

pokażesz  przykładowy taki kocioł ?

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, manio napisał:

Do zapraw ? Pokażesz o co chodzi bo na aledrogo pod nazwą kocioł do zaprawa  to zwykły kocioł do gaci ma taką nazwę. Nie wmusi mieć chyba dużej mocy . Do zupy to chyba wolnowar  . Musi być płaszczem wodnym , wtedy równo i stabilnie grzeje. Wolnowar 3 l kosztuje 60 zł, ale trochę mały i moc 180 W to trzeba chyba całą noc grzać żeby się wosk roztopił.

Ja mam TAKI. Szukaj używek na olx. Wstawiasz w niego wiadro z nierdzewki i masz płaszcz wodny.

 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Takie garki to super sprawa.  Wolnowar (mam 3szt.) u nas nie ma sterowania temperatury. Ma dwa ustawienia temp. wys/nisko.  Niestety nawet ustawienie na nisko daje za wysoka temp.  Kupilem kiedys jak robilem weze na silikonie. Wyglada ze u was jest lepszy wybor czyli slabszy monopol.  https://allegro.pl/oferta/yato-yg-04250-kociolek-elektryczny-do-zupy-9l-7464219889

 

Link to comment
Share on other sites

Do takiego garnka jak pokazał krzyżak potrzebny jest jeszcze jeden do środka aby można było wosk w kąpieli wodnej grzać. Gdy wosk jest grzany bezpośrednio bez kąpieli wodnej nie idzie utrzymać odpowiedniej  temperatury. 
Ja mam taki kociołek właśnie do zup: 
https://www.gastrro.pl/stalgast-kociolek-elektryczny-do-zup-10-l-432100.html?gclid=CjwKCAjwlbr8BRA0EiwAnt4MTjKotfvBDTjuJ_SWd2ez45RMnQosx7r-I0IMi9CPwePi2x7PXKLH3BoC5e0QAvD_BwE

- jest już przystosowany do działania z płaszczem wodnym, nic nie trzeba kombinować 

- płynna regulacja temperatury

- schludny wygląd 
- pojemność 10 l u mnie wystarcza na jedno wieczorne podejście.

Dla tego niemca oczywiście za mała pojemność :D:D

   

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

czy ktoś planuje zrobić taką praskę ?? przyłączyłbym się i koszty w centrum obróbczym byłyby mniejsze chodzi mi o frezowanie pod kanały wodne. ??

Link to comment
Share on other sites

no niewiem niewiem. Ja kiedys myslalem o tym i w przypadku mojej ramki trzeba od razu robić tak by weszły trzy arkusze wezy czyli takie około 50x50 tylko niewiem czy rozleje się wosk dobrze itd

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Beeman said:

No to kolego poprzeczkę ładnie zawyżyłes.  Na Ali ceny są już przestępne. Mysle ze nie potrzeba frezowania. Ja wstawiłem naprzemian zatwory 

niewidzę na ali masz może linka ??

Link to comment
Share on other sites

@Beemandzięki za linka. No nie wiem czy tanio bo do tego trzeba doliczyć cło więc wyjdzie z 1400 a to już nie mało. Z jednej strony fajna bo cała aluminiowa i bez matrycy silikonowej ale z drugiej też bez chłodzenia. Ja jednak widzę to tak że jak się samemu zrobi to będzie deko taniej a i fun z tego że się zrobiło daje +2 do działania i sprawności. Ja planuję rozmiar matrycy 450x450 może max 500X500 ale to raczej z takiego kawałka będę wychodził czyli spływu. Niewiem tylko jak z tą matrycą silikonową. Może ktoś się podzielić uwagami w sprawie silikonu do takiej matrycy. Uwagi mile widziane. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.