Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ule poliuretanowe Apikoz i WL 18 od Tomka Miodka.


Recommended Posts

18 od Tomka nie są złe jedynie co nie podoba mi się w nich uchwyt ... jak dla mnie za dużo materiału zabiera .. wystarczyłby taki na 4 -5 palcy a nie na całą szerokość deski .. a co powiesz na apikoz ? Bo sam pewnie kiedyś będę ich klientem .. narazie sam sobie produkuję 18 ale pewnie kiedyś już braknie i na to czasu.

Link to comment
Share on other sites

Apikoz odkąd weszły refundacje pojechał po jakości .
Co najważniejsze , nawet nie zamierza poprawić jakości , bo jak mówi ludzie i tak kupią !
Chwaliłem ich przez trzy lata , ale jak kupiłem ich ule w 2014r. to teraz twierdzę , że to buble !
Proponuję nie kupować dopóki się nie zreflektują co robią i nie poprawią jakości !

Link to comment
Share on other sites

Co do Apikoza .Ja akurat kupiłem w tym okresie kiedy jakość nie była najlepsza(2014).Co do trwałości, rozwoju i wygody obsługi nie mam zastrzeżeń.Jest tylko problem z wyciąganiem klapki w dennicy i wydaje mi się,że pajączki w dennicy nie zapewniają wystarczającej wentylacji w razie upałów i w zimie nagminnie sikorki wpychały je do środka.

Co do 18tek TM- dennica bardzo prosta i praktyczna, te wyfrezowane boki w korpusach  "rosną" i to tak po 3 mm z każdej strony.Skręcałem korpusy w zimie i pomalowałem, a wiosna przy zasiedlaniu musiałem 80 % korpusów heblować. To dlatego że frez jest przez całą długość boku, i dodatkowo jest frez u góry na ramki i na dole Ramki w korpusie są opuszczone na 5mm i na dole nie ma odstępu.Stawiając korpus na daszku gnieciemy pszczoły.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Leszek tnij dziurę i wal siatkę w końcu będziesz miał osiatkowane dennice. A mówiłem, prosiłem - zrobię Ci ze styroduru, będą lepsze jak od Apikoza - NIE !!! Trudno narzucał sie nie będę :(

Link to comment
Share on other sites

Przyzwyczailem sie do pelnych dennic i wiesz na tych moich sie nie boje bo juz pare zim minelo  choc to nie duzo sie roznia od moich u mnie tez w kolo styropian i pl.yta ale  :D   

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Co do gniecenia pszczół jest to faktycznie minus - w tych które ja robię to ramki też są na "0" z dołem korpusa .. ale jak wiem, że takie są to i nie odkładam na płasko ..Przeważnie korpusy są na boku stawiane lub na karo na daszku odwróconym do góry nogami .. Troszkę za późno się zorientowaliśmy i taki błąd pozostał chyba już nam ( mi i wspólnikowi) do końca życia ..

Link to comment
Share on other sites

Ja w tym roku kupiłem od Apikoza ul we Wrocławiu. Chciałem go rozbudować i po 3 mailach i paru telefonach do nich zrezygnowałem. Ale w sumie jestem im wdzięczny bo zmotywowali mnie to budowy korpusów samemu :D Uli od Tomka nie widziałem, więc nie wiem jak się sprawują.

Dudi zapodaj swoje uliki może coś wypatrzę :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Tak przy okazji . . .
W tym tyg. czyściłem korpusy od Apikoza i cyknąłem telefonem kilka fotek , żeby pokazać jakość wykonania .
Na czarnych elementach plastykowych doskonale widać jak dokładnie korpusy są odlane .
Nie trzeba dodawać jakie to problematyczne dla osób , które pozyskują leczniczy propolis !?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Imker

dzisiaj dostałem ule od apikoza... 

 

estetyka  piątka z minusem... gdzieniegdzie na zewnątrz małe bąbelki powietrza, delikatne nierówności w niczym nie przeszkadzające, środki super, wręgi czyściutkie nic tylko zasiedlać ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

My też kupiliśmy w tym roku u nich dadanty i kilka wlkp. Nie ma takiej tragedii jak u Roberta, ale korpusy latają na wszystkie strony.Zero spasowania. Przy przewożeniu odkladow trzeba dokładnie dosunac korpus do przodu na dennicy, bo w transporcie wszystkie pszczoły by wyszły. Raczej więcej u nich nie kupimy. Do jakości wykonania uli lysonia nawet się nie zbliżają. Z zatyczek do powalek cały czas się sypie pył no i powietrze w ścianach korpusów. Jedynie co u nas dobrze wygląda, to powałki i podkarmiaczki.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

patrzyłem to nigdzie u mnie nie widze mozliwosci zeby pszczoły miały sie przeciskac miedzy dennica a korpusem

 

no zatyczki tez u mnie bez rewelacji no ale pomaluje sie klejem polimerowym i nic się nie będzie sypało

Link to comment
Share on other sites

Dziwne byłoby gdyby tylko u mnie wszystkie miały luz. Wszystko lata na wszystkie strony. Po zatkaniu wlotka muszę dosunac korpus do przodu na dennicy, bo szczelina między nim a listwą zamykajaca jest tak duża, że pszczoły przechodzą bez żadnego problemu.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Dla tych co wciąż uważają , że ule Apikoza są dobrze wykonane jeszcze jedno zdjęcie korpusu Apikoza .
Widać na nim jak dokładnie zostały w poliuretanie zalane wręgi
i co po stosunkowo niedługim czasie użytkowania w tym miejscu się dzieje ...
Korpus Apikoza.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Dla tych co wciąż uważają , że ule Apikoza są dobrze wykonane jeszcze jedno zdjęcie korpusu Apikoza .

Widać na nim jak dokładnie zostały w poliuretanie zalane wręgi

i co po stosunkowo niedługim czasie użytkowania w tym miejscu się dzieje ...

Korpus Apikoza.jpg

Już od dawna nie zalewają tak wręgów. Zmienili technologię, być może pod wpływem Twoich sugestii:)
Link to comment
Share on other sites

Już od dawna nie zalewają tak wręgów. Zmienili technologię, być może pod wpływem Twoich sugestii:)

Tobie jak dobrze pamiętam , to w tym samym czasie co ja kupowałem sprzedali ule porządnie zrobione .

Sąsiadowi bali się wcisnąć kitu :D

 

Ale niestety w tym samym czasie poszła w świat cala masa bubli .

Kupiłem wtedy 8 uli wlkp. 3-korpusowych w programie wsparcia + dodatkowo trochę półnadstawek 1/2 bez refundacji   na próbę z zamiarem dokupowania co rok 10-15szt.

Po tym co otrzymałem i po rozmowach z właścicielem firmy rozmyśliłem się .

Kupuję inne (styropiany i poliuretany) kompatybilne z Apikozowymi i na przyszły rok znów mam zaplanowany zakup 12 szt. poliuretanów.

Tym razem od Jaromira Talara .

Ten gość od początku i cały czas produkuje porządne ule i wciąż stara się modernizować swoje produkty , by były jeszcze lepsze .

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Robi, wiem, bo pisaliśmy już kiedys o tym. Te zatopione wręgi też miałem ale mnie to nie przeszkadza - nic się złego z tym nie dzieje. Widziałem ule (chyba z wiosny 2015) i tam już jest wszystko OK.

Link to comment
Share on other sites

Talar ma ładne ule ale jakoś nie przekonują mnie wręgi z poliuretanu... nie wiem może jestem przewrażliwiony

Testuję różne "na własnej skórze" . Ważne , że do siebie pasują nawzajem.

a które będą najlepsze , tych będę dokupował .

Dobre są dla mnie drewniane i sklejkowe , które sam czasem w wolnych chwilach robię, ale kręgosłup coraz częściej mówi mi "nie" :)

Drewna z poliuretanem nie da się w tej kategorii równać .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.