Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zimowanie słabej rodziny- dylemat czy starczy pokarmu


Recommended Posts

Godzinę temu, gajowy napisał:

Wracając do tematu- Jakieś pszczoły jeszcze zostały żywe bo widać je przez górny wylotek. W najbliższy piątek może być u mnie 5 stopni na plusie. Czy sugerujecie aby sprawdzić jak u nich z pokarmem i ewentualnie położyć ramkę z odsklepionym pokarmem?

nie grzeb , tylko połóż rękę na ramkach . Jeśli zimna to daj im spokój. Nie będzie ciepła , ale musisz to sprawdź. Ja też kiedyś sprawdzałem , słuchałem , nawet pukałem. Teraz już jetem dorosły :) i leniwy. Pszczoły pewnie się z tego cieszą. 

Jakbyś kładł ramkę to wyjmij tylko ze 2 beleczki ( bo jak pamiętam masz beleczki nie powałkę) , nie wyjmuj wszystkich. Wyjęte beleczki podłożysz pod ramkę żeby był odstęp. Potem nakryj folią i ociepl. Ale to za miesiąc pewnie będzie.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Zaraz po nowym roku miałem na ulach kilkucentymetrowe dywaniki śniegu .
Na pasieczysku stałym mam w tej chwili 90 pni .
Na około dziesięciu ulach śnieg był praktycznie tylko na narożnikach daszków.
Bez zaglądania do uli widać było z kilkunastu metrów gdzie pszczoły mocniej grzeją ...
Można przyjąć , że około 10% rodzin miało na początku stycznia czerw .
 

Link to comment
Share on other sites

59 minut temu, Robi_Robson napisał:

Można przyjąć , że około 10% rodzin miało na początku stycznia czerw .

Ja mam tylko buckfasty , więc zgodnie z towarzyszącą im legendą nigdy nie przestają czerwić , ale powałki mam zimne ? - więc chyba się skundliły ? Dlatego napisałem o sprawdzeniu ręką bo mieszkam na biegunie zimna i u mnie może być inaczej. To bardzo czuła próba i bez grzebania.

Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, manio napisał:

Ja mam tylko buckfasty , więc zgodnie z towarzyszącą im legendą nigdy nie przestają czerwić , ale powałki mam zimne ? - więc chyba się skundliły ? Dlatego napisałem o sprawdzeniu ręką bo mieszkam na biegunie zimna i u mnie może być inaczej. To bardzo czuła próba i bez grzebania.

 

Wygląda na to, że kundelki lepsze od rasowych ;) 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Krzychu napisał:

Wygląda na to, że kundelki lepsze od rasowych

a to już co dla kogo znaczy kundelek. Nic nie może być na żywioł bo samo nigdy nie idzie w kierunku pożądanym przez pszczelarza. Trzeba trzymać rękę na pulsie ( tj. na powałce)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mam pytanie dotyczące zimowania słabych rodzin. W poniższym filmie Pasieki Kamionek 2 i 3 rodzina to bardzo małe rodzinki. Kilka osób w komentarzach ostro skrytykowało utrzymywanie takich rodzin. Inne zaś chwaliły, że fajny film. Jakie jest Wasze zdanie? Pytam bo czasem oglądam filmy z tej pasieki i wydają mi się wartościowe. I teraz mnie nie wiem co myśleć... 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minuty temu, ikop74 napisał:

Kilka osób w komentarzach ostro skrytykowało utrzymywanie takich rodzin

te osoby maja rację , takie filmy powinny być usuwane bo prezentowana w nich głupota stanowi zagrożenie dla potencjalnych naśladowców.

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

Z perspektywy nowicjusza, który przezimował taką słabą rodzinę dodam, że się to zupełnie nie opłaca. Chyba , że ktoś chce mieć młode, czerwiące matki na początku sezonu, ale i na to są zapewne lepsze sposoby.  Ja ze swoimi za późno zareagowałem, potem, nerwy, padną- nie padną. Dużo mniej zachodu by było jakby je jesienią z czymś połączyć. U mnie jest młoda matka z niebieskim opalitkiem. Jeśli okaże się, że dobrze czerwi, połączę je z innymi, które mają starszą matkę i zostawię tą młodszą. Robiąc to jesienią , miałbym mniej roboty.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ikop74 said:

Mam pytanie dotyczące zimowania słabych rodzin.

 

7 minutes ago, Sangbleu said:

Wszystko zależy jaki jest cel tego działania.

I tutaj zgadzam sie z Danielem.  A w ogóle trzeba zdefiniowac co to jest słaba rodzina?  Bo np.zaczynajac od szklanki pszczoly i matecznika w czerwcu. Zimujac w MiniPlusie to dla mnie na wiosne  moze to byc petarda. Dla innego zimujacego w normalnym korpusie i liczacego jeszcze na miod na wiosne to strata czasu i sprzetu bo zimowanie trzech uliczek w normalnym korpusie jest dosc ryzykowne. I moge sie z nim zgodzic.  

Wczoraj ogladalem film Pawla z Mazur. Przy podmianie dennicy zobaczyl na siatce matke. I co? Nic.  Wiele sie nie zmartwil bo jest zabezpieczony na takie zdazenia. Ma 4 MiniPlusy.  Wlozy jednego MP z matka to rodzina bedzie jeszcze silniejsza jak byla.  

  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

32 minuty temu, Sangbleu napisał:

Wszystko zależy jaki jest cel tego działania. Pszczelarze zimują późne odkłady, zestawione rodzinki weselne.

Ale to nie jest dobra praktyka , tylko niepotrzebne błędy początkującego , który trzęsie się niepotrzebnie zamiast łączyć. Co innego matki zapasowe w miniplusach , a co innego praktyka prezentowana na filmiku. Nie mam pojęcia po to to robi i jeszcze filmuje. Niektórzy koniecznie muszą zaistnieć .

Zimować należy silne rodziny , słabe łączyć , o odkłady robić kiedy czas po temu. Z ulików weselnych też można zsypać całkiem fajne rodzinki , ale nie z 2 szt. Poważny człowiek nie promuje głupoty tylko dlatego , że "wyszło dobrze" . Szybko znajdzie naśladowców i może im wyjść kiślica lub zgnilec.

Link to comment
Share on other sites

A tak przy okazji zimowania matek- człowiek od którego kupiłem późnym latem matkę, teraz sprzedaje  je 2x drożej. I moje pytanie- czy to jest normalne, że na przedwiośniu matki unasiennione są drogie i będzie tak do maja, czy raczej gość uznał, że jego matki są tak wybitne, że trzeba a nie wołać 180 PLN? Może pytanie głupie ale pszczoły mam od późnej wiosny, w związku z tym nie śledziłem cen matek na przełomie zimy i wiosny. Drugie pytanie- czy matki ze szklanką pszczół zawsze należy zimować w miniplusach? Pomyślałem teraz, czy nie można takimi małymi rodzinami zapełnić całego korpusu, oddzielając je zatworami. Możliwe oczywiście tylko w przypadku ula o wylotku na całą szerokość. Teoretycznie grzały by się nawzajem.

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, gajowy napisał:

czy matki ze szklanką pszczół zawsze należy zimować w miniplusach?

Miniplusy to nie szklanka pszczół , a jest wiele metod zimowania matek zapasowych . To na filmie nie temu służyło - i w zasadzie jaka była myśl pedagogiczna filmiku bo ja w tym żadnej myśli nie  widzę . Że się da ? Da się . Ale po co ?

Co do ceny, to matka jest warta tyle ile zechce za nią zapłacić klient. Elementarne prawo kapitalizmu : popyt równoważy podaż Jasne ,że wiosną może być droższa bo podaż mała. Ja bym wolał połączyć rodziny  niż na siłę ratować niewiadomej jakości matką astronomicznej cenie . Lepszy majowy odkład niż taka rodzina ze starą pszczołą i po przejściach.

Matki zapasowe w większych ilościach zimują tez pszczelarze stosujący izolator Chmary . Ja nie widzę takich potrzeb : matki mam młode , nie zimuję słabych rodzin i nie mam  niespodzianek. A nawet jak coś się nie uda to taka natura rzeczy i nic się nie wali.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gajowy said:

I moje pytanie- czy to jest normalne, że na przedwiośniu matki unasiennione są drogie i będzie tak do maja,

Przeczytaj co napisalem o Pawle z Mazur. Jak by nie mial tej zapasowej matki to nici z rodziny i nici z miodu. Czyli nici z profitu.  Tak, moze te pszczoly polaczyc z inna rodzina i podzielic w maju bo beda za silne i moga sie wyroic. Ale ten odklad juz nie da miodu w tym roku. Widzisz roznice?  W kwietniu do Kanady sprowadza sie dziesiatki tysiecy odkladow i sa wszystkie wysprzedane. Bo czasu nie cofniesz. Jak w kwietniu kupisz odklad to jeszcze dobrze zarobisz w tym sezonie. Jak go kupisz w lipcu to twoja inwestycja ma szanse zarobic dopiero za 12 miesiecy.  Widzisz roznice?  Sa próby zazimowania np. 100 matek w jednej rodzinie. Przeżywalność? 70-80% Ale nie jest to takie proste.  Kiedys k.Stanczuk chwalil sie ze zazimowal 300? matek ale chyba nic z tego nie wyszlo bo na wiosne byla cisza.  

Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, Beeman napisał:

Przeczytaj co napisalem o Pawle z Mazur. Jak by nie mial tej zapasowej matki to nici z rodziny i nici z miodu.

  Jako, że ogłoszenie tego człowieka mam w obserwowanych od kiedy kupiłem u niego matkę, sprawdzę w maju, czy cena faktycznie niższa. chyba, że ogłoszenie zniknie.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gajowy said:

Teoretycznie grzały by się nawzajem.

Cos tam moze by skozystaly ale najlepiej isc w pionie bo tak wiekszosc ciepla uchodzi. Musisz zapewnic odpowiedno wielki klab aby matka nie strutowiala. Obnizenie temperatury klebu uszkadza matke i to nie tylko w zimie. Na przyklad podczas przesylki w klateczce tylko pare godzin w temp. 10C matka traci ok. 40% plemnikow.  

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Beeman napisał:

 Kiedys k.Stanczuk chwalil sie ze zazimowal 300? matek ale chyba nic z tego nie wyszlo bo na wiosne byla cisza.  

 

Ciekaw jestem jego prób zimowania matek solo (bez obecności innych pszczół) w pudełkach w altance. 

Link to comment
Share on other sites

A wracając do mojej słabej rodzinki- ładnie przezimowała i musiała wychować sobie sporo nowej pszczoły, nie wiem, czy późną jesienią czy na przedwiośniu. Teraz się o nią nie martwię. Natomiast rodzinka z którą siedziała w podwójnym ulu i jesienią była dużo mocniejsza osłabła tak, ze zajmuje ledwo dwie uliczki. Mają pokarm, maja matkę. Zobaczymy może się ta matka rozczerwi, jak nie to trudno. Matka podana późnym latem do strutowiałej rodziny. Jesienią jeszcze czerwiła i wychowały sporo młodej pszczoły.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.