Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Miododajna łąka kwiatowo-ziołowa


ikop74

Recommended Posts

Chciałam Was prosić żebyście podzielili się swoim doświadczeniem i wypisali rośliny, które dadzą radę w konkurencji z trawą i pospolitymi chwastami. Listę miododajnych oczywiście znam, ale nie wiem np. które jednoroczne będą się same rozsiewać, czy jakiś gatunek nie zdominuje pozostałych. Nie chcę siać gotowej mieszanki, bo... no cóż, mam obserwować w mieście do którego dojeżdżam do pracy łąkę kwiatową wysianą w czynie społecznym, kwiatów tam jak na lekarstwo....

Przymierzam się powoli do tworzenia łąki kwietno-ziołowej na mojej działce, jeden narożnik już się nadaje do obsiania, myślę, żeby część nasion, te które można wysiać jeszcze teraz, a resztę na wiosnę. Mój kawałek działki nie jest ziemią uprawną, ale łąką którą mam zamiar trochę, przeryć widłami i na górę wysypać w celu wyrównania (bo wertepy tam straszne) ziemię wierchniówkę z 15 cm.

Link to comment
Share on other sites

Z własnego doświadczenia polecam lebiodkę pospolitą (oregano) oraz przegorzan kulisty. Ok kilku lat mam poletka tych roślin na nasiona i dają radę, szczególnie lebiodka jest mocna i zagłusza praktycznie wszystko. Lebiodkę hodowałem na paleto-donicach i wsadzałem na miejsce stałe małe sadzonki. Na początku trzeba o nie dbać, ja poukładałem sporo kartonów, aby małe rośliny nie zostały zagłuszone, ale plewienia też trochę było. W tym roku robiłem kolejne poletko przegorzanu kulistego i jak kosiłem to widziałem małe roślinki, więc powinny zakwitnąć w przyszłym sezonie. Na zaoranym polu robiłem rowki i wsypywałem nasiona przegorzanu kulistego, nie robiłem żadnych sadzonek. Mam też poletko mięty, takie malutkie z 0,3 ara, ale mięta daje się zagłuszać i nie rośnie tak dobrze jak lebiodka pospolita.

 

Pod koniec tego sezonu posadziłem też pod domem z ~50 sadzonek melisy lekarskiej na herbatę, ale na agro-tkaninie. Też się bardzo ładnie rozrosła i być może bez agro-tkaniny by dała radę. W przyszłym sezonie będę miał pewnie jakieś nasiona, to może coś większego zrobię.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mam spore poletko pięknej lebiodki, wszystkie owady aby nie pszczoły. Ivon jak trawa niska i małe chwasty to na łąkę może biala koniczyna dość ekspansywna i mało roboty, chociaż należałby ją przekosić trochę na jesieni NPK,  jak większe to zadusi i tylko bym widział nostrzyk dwuletni. A może drzewa i krzewy, ja zimuje pierwsza zimę ewodię.  

 

 

 

  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, ikop74 napisał:

A np. chaber lub mak polny, czy one się wysiewają same na kolejny rok?

Owszem wysiewają się ale na polach uprawnych np w zbożach, na typowej łące raczej się nie spotyka. Trudno coś doradzać jak nie wiadomo jaka gleba.

Link to comment
Share on other sites

Z moich obserwacji polecę serdecznik. U mnie prawie sam piach a ten nieźle rośnie, nawet w kupie gruzu. Co jeszcze za  nim przemawia- do wielu roślin uważanych za miododajne pszczoły u mnie nie podlatują jeśli nie  ma co najmniej kilku sztuk obok siebie (za to trzmieli i prężców pełno na takich "soliterach"). Serdecznika oblatują moje pszczoły nawet jak jest jeden czy dwa. Jest w miarę wysoki i nie daje się zagłuszyć ale też nie tworzy takich połaci jak potrafi lebiodka.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Powtórzę za Sławkiem .
Przegorzan.
Poza tym sida  ( ślazowiec pensylwański ) , niecierpek .
Na tym ostatnim też zwykle jest więcej trzmieli jak pszczół , ale dodatkowo ładnie wygląda .

Jeśli gleba piaszczysta i nie ma wysokich chwastów , to oprócz wspomnianej koniczyny białej tymianek .
Raz posiany w ogródku teraz jest już wszędzie . Z ogródkami sąsiadów włacznie :)
Pod warunkiem , że kwiatostany nie będą usuwane/koszone .
Mimo niepozornych małych kwiatków jest ładnie oblatywany przez pszczoły


A może maliny , jeżyny , trzmieliny .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nacek, masz rację, powinnam dopisać jaką mam glebę. U mnie nie ma piasków, to teren górzysty, ziemia kamienista niskiej klasy, bliny nie ma dopiero pod warstwą wierchnią, co do wody, w tym miejscu akurat nawet przy dużych deszczach woda nie stoi. Ogólnie ziemia jest dobrze przepuszczalna, szybko wysycha, są miejsca na działce gdzie mimo to woda stoi przy dłuższych opadach, w tym roku akurat nie.

 

Powiem Wam że pierwsza moja myśl to był właśnie przegorzan, tym bardziej że kupiłam dużą paczkę nasion. Ale potem pomyślałam, że tam na środku rośnie mała, 50 cm lipka i że może ładniej by było gdyby były tam niższe kwiaty.

Dzięki za Wasze dotychczasowe sugestie.

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, ikop74 napisał:

 pierwsza moja myśl to był właśnie przegorzan, tym bardziej że kupiłam dużą paczkę nasion.
Ale potem pomyślałam, że tam na środku rośnie mała, 50 cm lipka i że może ładniej by było gdyby były tam niższe kwiaty.

Zanim lipka wyrośnie przegorzany dadzą sobie radę .
A kiedy już urośnie wielka rozłożysta lipa , to bezpośrednio pod nią już żadne kwiatki rosnąć nie będą chciały .
 

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Szczeć czy niecierpek same się rozsiewają bez roboty bez kłopotu.Obie rośliny kwitną w sierpniu kiedy pszczoły budują się do zimowli.Nalewka z korzenia szczeci jest lekarstwem na boreliozę, PK

https://images92.fotosik.pl/231/ebf12bf6de939609med.jpg

https://images89.fotosik.pl/409/39bc186a29577c1emed.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.