Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Przygotowywanie syropu cukrowego


Recommended Posts

Witam

Chciałbym się dowiedzieć jak wy sporządzacie  syrop , jaki stosunek , jaka woda , cukier ???

Jak juz na forum było napisane do zakarmienia zimowego stosunek cukier-3 kg, woda-2 kg , woda z wodociągu , w ubiegłych latach wodę podgrzewałem żeby łatwiej było rozpuścić cukier  ale w tym roku dam sobie z tym spokój za duże ilości żeby się na gazie bawić - 20.08. pierwsza porcja - woda nagrzeje sie na słońcu a cukier sprobuje wiertarką rozmieszać  ,  cukier kupuje w Biedronce lub innym Lidlu zależy gdzie jestem i przez te 3  lata nie miałem problemu na wiosne chociaż wiadomo że cukier nie jest jednakowy

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dodam tylko jako stary winiarz co ma z cukrem do czynienia: pojemność 1 kg cukru to 0,6 L. Czyli z porcji 3kg i 2 L otrzymamy 3,8 L syropu. Zdarza się, że w niektórych pszczelarskich opracowaniach podają błędnie 5L syropu.

Co do cen cukru to wiosną był po 1,7 / kg a teraz wszędzie w marketach widzę zmowę cenową 2,19 za kg.

Link to comment
Share on other sites

Witam, podkarmianie cukrem na czerw w stosunku 1część cukru na 1 część wody a nawet 1,5 części, powoli należy kończyć. Pisze o tym dr Zofia Konopacka w pracy zbiorowej Hodowla pszczół (autorzy: Curyło, Demianowicz, Woyke i inni). Po tym okresie należy dokarmiać dużymi dawkami  2-3 l. syropu gęstego(3:2). Chyba, że ktoś ma pszczoły na nawłoci, wrzosie lub spadzi. Tyle różna literatura.

.............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Są różne teorie w zależności od klimatu gdzie masz pasieką , typu i budowy ula , czy rasy pszczół , ale generalnie w ulu wielkopolskim 10 ramkowym jeżeli nie ma żadnego zapasu w ulu trzeba dać 11 kg cukru lub 15 litrów inwertu . Chociaż teoretycznie średnio rodzina pszczela w zimę zużywa około 7 kg cukru ale tu liczy się też i rozkład pokarmu na ramkach i potrzeby rodziny na wiosenny rozruch do czasu pierwszych pożytków , tak że ta ilość zapasu  musi być większa i trzeba wziąć także poprawkę jak matki długo czerwią jesienią i wtedy rodziny też zużywają pewną ilość pokarmu zimowego który trzeba uzupełnić przed zimą. 

A najprostszym sposobem jest karmić dotąd aż przestaną pobierać.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Z tym syropem to miałem takie tango że hej, najpierw robiłem książkowo 1:1 i podawałem literek na dwa trzy dni; potem się "zmądrzyłem" zacząłem syrop zagęszczać i robić go więcej niż literek na rodzinę ...

...zemściło się dzisiaj odkuwam cukier kamienny ze słoików którymi podkarmiałem przez powałki i dziwiłem się czemu przestały brać, obiecuję że teraz już będę słuchał tych którzy mają większe doświadczenie i nie będę wyważał otwartych drzwi.

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Są różne teorie w zależności od klimatu gdzie masz pasieką , typu i budowy ula , czy rasy pszczół , ale generalnie w ulu wielkopolskim 10 ramkowym jeżeli nie ma żadnego zapasu w ulu trzeba dać 11 kg cukru lub 15 litrów inwertu . Chociaż teoretycznie średnio rodzina pszczela w zimę zużywa około 7 kg cukru ale tu liczy się też i rozkład pokarmu na ramkach i potrzeby rodziny na wiosenny rozruch do czasu pierwszych pożytków , tak że ta ilość zapasu  musi być większa i trzeba wziąć także poprawkę jak matki długo czerwią jesienią i wtedy rodziny też zużywają pewną ilość pokarmu zimowego który trzeba uzupełnić przed zimą. 

A najprostszym sposobem jest karmić dotąd aż przestaną pobierać.

Pozdrawiam

Tadek

Jeżeli zimujesz na dwu korpusach i podajesz dopuki nie przestaną pobierać,istnieje możliwość że zaleją górny korpus i zimą spadną bo nie przejdą do górnego korpusu,mimo zapasu pokarmu .

Link to comment
Share on other sites

Jak juz na forum było napisane do zakarmienia zimowego stosunek cukier-3 kg, woda-2 kg , woda z wodociągu , w ubiegłych latach wodę podgrzewałem żeby łatwiej było rozpuścić cukier  ale w tym roku dam sobie z tym spokój za duże ilości żeby się na gazie bawić - 20.08. pierwsza porcja - woda nagrzeje sie na słońcu a cukier sprobuje wiertarką rozmieszać  ,  cukier kupuje w Biedronce lub innym Lidlu zależy gdzie jestem i przez te 3  lata nie miałem problemu na wiosne chociaż wiadomo że cukier nie jest jednakowy

Pozdrawiam

Ja kupiłem cukier firmy Diamant , wodę gotuje , mam studnie głębinową , moja woda jest dość twarda i nie wiem czy jak będę lał prosto z kranu to nie zaszkodzę pszczołom . 

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli zimujesz na dwu korpusach i podajesz dopóki nie przestaną pobierać,istnieje możliwość że zaleją górny korpus i zimą spadną bo nie przejdą do górnego korpusu,mimo zapasu pokarmu .

Ja akurat nie stosuje tej metody " dopóki nie przestaną pobierać " w moich 18 -kach , ale w warszawiakach albo w ulach Ostrowskiej które zdarzało się że zimowałem i na 1 korpusie , to często tak robiłem. Natomiast u mnie na dwu korpusach 18 mm  nie ma obawy że kłąb się uwiąże w dolnym korpusie (  wymiar wewnętrzny ramki to 16 cm)  bo przy tej wysokości ramki siłą rzeczy kłąb obejmuje już dwa korpusu , no i ważne jest zachowanie odstępów pomiędzy ramkami w korpusach w pionie,  aby nie były większe jak 1 cm.

Natomiast nie ma sensu wody gotować na syrop i na pewno ze studni głębinowej woda im nie zaszkodzi.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Witam, podkarmiam pobudzająco 0.5 l syropu 1:1 co 2 dni. Jutro ostatnia dawka, tak więc od 21 sierpnia przerwa i chciałbym zacząć dokarmiac juz od 25 sierpnia na zimę 3:2. Mam pytanie jak to najlepiej zrobić, ponieważ mam podkarmiaczke 2l.

A wiec wejdzie 1.5kg cukru i 1litr wody. Co ile podawać im te 2 l syropu?...

Link to comment
Share on other sites

Witam, podkarmiam pobudzająco 0.5 l syropu 1:1 co 2 dni. Jutro ostatnia dawka, tak więc od 21 sierpnia przerwa i chciałbym zacząć dokarmiac juz od 25 sierpnia na zimę 3:2. Mam pytanie jak to najlepiej zrobić, ponieważ mam podkarmiaczke 2l.

A wiec wejdzie 1.5kg cukru i 1litr wody. Co ile podawać im te 2 l syropu?...

Tez mam dwulitrowe podkarmiaczki.Ja robię tak ze wczoraj podałem pierwsze 1,5kg i dziś rano prawie wszystkie pobrały wszystko i wieczorem druga dawka  1,5kg i potem dzień może dwa przerwy i znowu 1,5 +1,5kg i znowu dzień dwa przerwy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.