Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co u Was kwitnie w półcieniu?


gajowy

Recommended Posts

Witam. Jako, że zagospodarowałem i rozplanowałem już każdy kawałek działki z dostępem do słońca, mam do Was pytanie: co u Was kwitnie w półcieniu? Zauważyłem u mnie pszczoły na kocimiętce, więc jej dosadzę ale może jest coś wdzięczniejszego co znosi zacienienie? Wiem, że niektóre rośliny nawet gdy zakwitną w półcieniu to nie nektarują ...

Link to comment
Share on other sites

Masz tego mnóstwo gatunków ;

- jeśli to cień roślin liściastych - cała gama roślin cebulowych krokus, przebiśnieg, cebulice, rannik, puszkinia, gatunki botaniczne narcyzów i in.

- przy zapewnieniu wilgoci w okresie wegetacji (trudne ze względu na konkurencję  korzeni roślin piętra wyższego) - trędownik, rodgersja, pluskwica, wernonia, mięta, języczki, kozłek i in.

Z krzewów trudniej - można spróbować maliny, jeżyny, kruszynę, czeremchę.

Ewentualnie posadzić pnącza typu bluszcz czy winobluszcze - ale są one dość ekspansywne więc później może być problem.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

38 minut temu, Quidam napisał:

Masz tego mnóstwo gatunków ;

- jeśli to cień roślin liściastych - cała gama roślin cebulowych krokus, przebiśnieg, cebulice, rannik, puszkinia, gatunki botaniczne narcyzów i in.

- przy zapewnieniu wilgoci w okresie wegetacji (trudne ze względu na konkurencję  korzeni roślin piętra wyższego) - trędownik, rodgersja, pluskwica, wernonia, mięta, języczki, kozłek i in.

Z krzewów trudniej - można spróbować maliny, jeżyny, kruszynę, czeremchę.

Ewentualnie posadzić pnącza typu bluszcz czy winobluszcze - ale są one dość ekspansywne więc później może być problem.

  

Teren typowego sosnowego lasu, na jałowej ziemi. Kruszyna, jeżyna, malina występuje w okolicy dziko w dość dużej ilości. Malinę dodatkowo zwlokłem na działkę, jeżynę też, w ramach "unieatrakcyjniania" przechodzenia przez płot. Winobluszcze już są przy większych drzewach. Mięty trochę mam ale faktycznie watro dosadzić. Nad trędownikiem myślałem ale chyba nie da sobie dobrze tam rady. Sucho a nie ma mnie na miejscu, nawet podlewanie raz w tygodniu nie zapewnia wilgoci na dłużej niż dwa dni... . Myślałem jeszcze nad szałwią. Oregano nie daje sobie rady...

  Co do cebulowych- nie wyżrą ich gryzonie? Tam jest taka bieda, że wszystko jest chętnie zjadane...

Co sądzisz o rdestówce auberta? Jej wartość pożytkowa jest bardzo różnie oceniana, natomiast posadziłem tego sporo przy ogrodzeniu co by kurz nie leciał z drogi...

Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, gajowy napisał:

Myślałem jeszcze nad szałwią.

 

Szałwia to "dziecko słońca".

 

12 minut temu, gajowy napisał:

Co do cebulowych- nie wyżrą ich gryzonie?

 

A wyżrą, wyżrą...

 

12 minut temu, gajowy napisał:

Co sądzisz o rdestówce auberta?

 

Roślin z grupy "super chwastów" - nie polecam.

Poza tym nie znosi cienia, a kwitnie obficie tylko w pełnym słońcu.

Link to comment
Share on other sites

38 minut temu, Quidam napisał:

 

Roślin z grupy "super chwastów" - nie polecam.

Poza tym nie znosi cienia, a kwitnie obficie tylko w pełnym słońcu.

  Miałem fragmenty ogrodzenia akurat w słońcu, które szybko chciałem czymś zasłonić, dlatego padło na rdestówkę. Docelowo będzie tam żywopłot z ałyczy ale nim urośnie minie parę lat.

Niby odludzie i konie gwiżdżą na palcach ale w weekend zdarza się jakiś idiota lecący 30-letnim bolidem 60/h i więcej. Cały kurz idzie potem do mnie, liczyłem, ze zanim ałycza urośnie i się zagęści to czymś się na szybko osłonię...

Link to comment
Share on other sites

W dniu 30.11.2020 o 13:57, gajowy napisał:

................... co u Was kwitnie w półcieniu? Zauważyłem u mnie pszczoły ..........................

 U mnie w półcieniu kwitnie obecnie szron, ale pszczół na nim nie widzę. ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, irkor napisał:

 U mnie w półcieniu kwitnie obecnie szron, ale pszczół na nim nie widzę. ?

  Zrób krzyżówkę pszczoły z pingwinem. Mi ostatnio dzieci radziły żebym zrobił krzyżówkę pszczoły z bobrem. Będzie całe gałęzie przynosić do ula i na miejscu obgryzać z kwiatów...

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
W dniu 30.11.2020 o 13:57, gajowy napisał(a):

więc jej dosadzę ale może jest coś wdzięczniejszego co znosi zacienienie?

śnieguliczka, mahonia, szakłak

 

Pod tym linkiem sa rosliny posortowane wg kategorii uzytkowych

 

http://zadrzewienia.wl.sggw.pl/ZestawKryteriow.htm

 

Przewiń w dół i obejrzyj kategorie 'Wzrost w dużym ocienieniu' lub 'Wzrost w lekkim ocienieniu'.

Rośliny mają też przyporządkowane przydatność pod kątem miodu i pyłku.

 

Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, MAQ napisał(a):

śnieguliczka, mahonia, szakłak

 A dzięki. Śnieguliczką już obsadziłem skarpę, mahoni też nasadziłem między sosnami ale sobie marnie radzą.  Szakłaki mam dwa nad rzeczką, już duże i nie ja je sadziłem, Jestem w szoku jak bardzo pszczoły je lubią. Od kiedy pytałem o te rośliny trochę czasu minęło. Już prawie wszystko co mogłem, to obsadziłem. Teraz tylko dosiewam...

Link to comment
Share on other sites

Spoko, może jeszcze coś wniśniesz ;)

Mahonię po świętach troche zasil jakims obornikiem lub innym nawozem azotowym - przekopac z ziemia w okół roślinki da jej to małego kopa.

Pewnie w około tych sosen jest bida z nyndzą :d  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.