Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Problem z bardzo agresywną rodziną


Recommended Posts

I wygrały ze mną. Poszedłem wczoraj zabrać im kilka ramek z miodem - pod kombinezonem drugie spodnie, bluza, glany, grube rękawice. Odymiłem, spryskałem ze spryskiwacza i zanim zdążyłem wyciągnąć pierwszą ramkę już miałem 4 żądła w... głowę przez kapelusz  :blink:

 

Jedyny sukces jest taki, że dałem im słoik z kwasem mrówkowym więc powinno to pozytywnie wpłynąć na warrozę.

 

Rozumiem trochę agresji, ale to co te pszczoły wyprawiają przywodzi na myśl horrory o pszczołach afrykańskich. Zastanawiam się jakie są szanse na wymianę matki przez podanie nowej na wylotek bez usuwania starej? W pasiece pracuję często z dziećmi i takich pszczół po prostu mieć nie mogę.

 

Pozdrawiam
S

Link to comment
Share on other sites

na pewno ją zetną.... z tego co słyszałem jak się podda matkę późną jesienia to nie mają wyboru i ją przyjmą... może ktoś sie na ten temat wypowie :)

Link to comment
Share on other sites

bez przesady żeby miesiąc do ula nie zaglądać.... moje świrowały w te upały... tylko sie powałkę ściągnęło to jak z procy siadały na spodnie i ogień ( i co dziwne jak byłem w jasnych dresach to masakra rąbały jak głupie w nogawki sie ładowały a w ciemnych tego nie było)  .... teraz się ochłodziło pszczoły zaczęły nosić pyłek z nawłoci i głupawka minęła... dzisiaj trochę wiało a ja sobie kopałem bez podkurzacza

 

a co do takich ostrych rodzinek.... to miałem taka jedna zn mam ja dalej.... nawet na rzepaku goniły tylko sie 5m od ula staneło... już nie mówie nawet o przegladzie... normalnie szarańcza...  pózniej sie wyroiły a 5 dni wcześniej zadnego matecznika.... poddałem 2 matki które zutylizowały... wiec zostawiłem je na wykończenie.... po długim czasie zaglądam a tam czerw.... nie wiem może któras z matek cos zaczerwiła i pociągnęły matecznik a jej kulka w łeb a może sie opalitka odkleiła.... teraz nie wiem... ale dzisiaj tez bez podkurzacza do nich zagladałem i cisza.... ale chyba na jesień zrobię wymianę bo nie będe ryzykował zeby miec powtórke z rozrywki na wiosnę.... a tym bardziej stada dziadowskich trutni !!!!!!!!

Kilku pszczelarzy mi odradzało podchodzenie do ula bez podkurzacza i chyba mieli rację. Jak na początku zgrywałem kozaka i grzebałem bez były bardziej agresywne. Teraz podkurzacz mam zawsze odpalony - podstawa zanim zajrzę gdziekolwiek to DOBRZE rozpalony podkurzacz. I pszczoły są spokojniejsze.

Link to comment
Share on other sites

ja dzisiaj zaglądałem do 15 rodzin oglądając każdą ramkę i dalej spokojnie.... miałem rozpalony podkurzacz ale go w ogóle nie użyłem bo nie było takiej potrzeby... pewnie gdyby dziabały to dostaly by dawkę dymu... jedynie z jednej rodziny po podniesieniu powałki 4 jak z procy siadły mi na spodnie i dostałem jednego strzała... to akurat była krainka bo reszta to bf

Link to comment
Share on other sites

ja dzisiaj zaglądałem do 15 rodzin oglądając każdą ramkę i dalej spokojnie.... miałem rozpalony podkurzacz ale go w ogóle nie użyłem bo nie było takiej potrzeby... pewnie gdyby dziabały to dostaly by dawkę dymu... jedynie z jednej rodziny po podniesieniu powałki 4 jak z procy siadły mi na spodnie i dostałem jednego strzała... to akurat była krainka bo reszta to bf

 

To się nazywa praca hodowlana. B)

.............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.