Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dzięcioł w pasiece


Recommended Posts

3 minuty temu, Beeman napisał:

Oczywiscie, 100%. Ja jeszcze zakopuje na dwa metry pod ziemie. 

A metr nie starczy?  A tak na serio. Własnych doświadczeń z motylicą nie mam. O wymrażaniu i kwasie gdzieś czytałem, natomiast spotkałem się z opinią jednego pszczelarza, że najlepiej robali się pozbywać radykalnie i on tak robi. Nie mi osądzać jakim był fachowcem. Człowiek spotkany raz, ot przypadkowa rozmowa, nie miałem jeszcze wtedy własnych pszczół.  A że miałem kiedyś nauczycielkę od roślin ozdobnych , która twierdziła że roślin z pasożytami się nie leczy tylko wywala ( i tak czyniła czego byłem świadkiem) to i te stwierdzenie dotyczące ramek z motylicą nie wydało mi się bardzo dziwne.

Link to comment
Share on other sites

Wymrozenie samych ramek nie wiele da bo, jajka motylicy sa wszedzie takze na korpusach. Oczywiscie nawet wymrozone ramki i korpusy nie daja zadnej gwarancji reinwazji.  Zawodowi skladuja susz w chlodni i poddaja mrozeniu.  Dla mnie najlatwiej to podanie kwasu octowego co 5 korpusow.  Przy tej metodzie druty powinny byc nierdzewne. 

Edited by Beeman
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięcioła wystarczy dokarmiać 100 metrów od pasieki słoniną. Ule można łatwo i szybko naprawić stosując klej na gorąco, taki do pistoletów.

Po prostu zalewamy nim dziury. Jako szalunek od spodu  sprawdza się blacha, którą po zastygnięciu kleju łatwo odklejamy.

 

Natomiast w kwestii ramek z suszem oprysk preparatem B401 skutecznie zabezpiecza ramki przed motylicą.

Jako ciekawostkę podam że B 401 skutecznie niszczy też  ćmę bukszpanową (chociaż jest dedykowany do zwalczania inwazji motylicy woskowej).

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Gemini napisał:

Jako ciekawostkę podam że B 401 skutecznie niszczy też  ćmę bukszpanową

On niczy ćmy  i motyle np. bielinka kapustnika , białko bakterii Bacillus thuringiensis var. kurstaki . Tańsza wersja prebaratu to Dipel , Biobit ,  LEPINOX® PLUS  . Cena 10 %

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.